Sari la conținut
Forum Roportal
bebeee

Certuri in familie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Certurile nu ii afecteaza pe copii si da, divortul e f indicat!:suicide:

Fireste ca ii afecteza cearta si divortul e de evitat... sunt in lumea asta milioane de situatii dificile unde fiecare vrea sa faca cum poate mai bine...atat cat se poate.

:crazy: :cry:

in fine

certurile ii afecteaza pe copii si spun din proprie experienta! in cazul meu am devenit timida si foarte des nu mai am incredere in mine...deci, e tare aiurea! divortul ar fi o solutie atunci cand copilul simte ca nu se poate trai sub acelasi acoperis cu amandoi parintii. am un coleg a carui parinti au divortat si acum spune ca ii este mai bine fara tatal lui, deci...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Una din doua: ori se iau parintii de mana si discuta serios si se pun de acord sa-si rezolve divergentele in mod pasnic ori..divortul....de cele mai multe ori. Pt ca prima varianta.......cam putini se inghesuie la ea.

din experienta, mai bine fara decat cu!

La ce tata am eu......mai bine ar fi mort, pacat ca de el nu se poate da divort asa de usor.......si atunci sa vezi viata! Numa copil intreg la minte nu iese! hmmmmmsi totusi is coerenta.......cred :tease: :cheer: :crazy:

Editat de EmmaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce parere aveti despre influenta certurilor dintre parinti asupra copiilor?

Ar fi divortul cea mai buna solutie in cazul in care certurile nu pot fi evitate iar copilul asista fara sa vrea la ele in mod repetat?

 

"NIMIC DE RAU IN PREZENTA CELUI MIC"Toate partile implicate au de suferit dar cel mai mult sufera si sunt influentate vietile celor mici.Parintii, in primii ani de viata, reprezinta modele pentru copii lor apoi acestia daca nu le place ce vad acasa vor cauta modele in afara caminului -educatori,profesori ,parinti ai prietenilor etc.De aceea este importanta atmosfera de acasa,depinde pe cine vrei sa urmeze.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dupa un studiu cei mai mari criminali provin din familii destramate,drogati,alcoolici etc.

sa presupunem ca esti maritata cu 2 copiii si sotul iti vine beat acasa in fiecare seara,vorbeste urat si te maltreateaza in fata copilului,si parca asta nu e de ajuns bate si copiii.

ce ai face?

a)te-ai desparti ca sa nu imbolnavesti copiii cu un asemenea anturaj..sau

b)ai suporta bataile si chinul cu gandul ca nu vrei ca copiii sa creasc fara un tata,si cu gandul ca poate se schimba situatia?

am vazut foarte multe femei de genul asta care suporta si bataile si tot,nu inteleg de ce nu se despart,le e frica ca nu se descurca singure?si apoi se mai imbolnavesc si copiii si apuca ura ca de ce suportam si noi bataile.

certuri in familie exista dar cum reactioneza o mama?ce ar face pentru copilul ei?

eu una as alege a.

 

 

 

 

Edit:

Mutat. Exista deja acest topic. Continuati discutiile aici.

Editat de julia23

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce parere aveti despre influenta certurilor dintre parinti asupra copiilor?

Ar fi divortul cea mai buna solutie in cazul in care certurile nu pot fi evitate iar copilul asista fara sa vrea la ele in mod repetat?

 

drama unui divort e fatala pt un copil in crestere. la fel si certurile. deci nu stiu ce sa aleg. :blink: alta solutie decat divortul trebuie sa existe!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
drama unui divort e fatala pt un copil in crestere. la fel si certurile. deci nu stiu ce sa aleg. :blink: alta solutie decat divortul trebuie sa existe!

nu intotdeauna este fatala.

uneori divortul este cea mai benefica solutie.

uneori a nu divorta si a continua certurile in cuplu, pot marca un copil in crestere si chiar adolescent, mai mult decat un divort.

dar situatiile depind de la caz la caz.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parintii mei nu s-au certat nicodata si ma bucur deoarece cresc intr-un mediu familial si bun cu tot ce-mi trebui pe care vi-l "Urez" tuturor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru copii certurile in familie nu sunt niciodata binevenite .Deoarece copii pot fi traumatizati .Acum depinde si in ce fel pot fi certurile . Dar acum copii pana in 13 ani nu ar trebuii sa asiste la asa ceva. :spiteful: In unele situatii este necesar divortul deoarece asa copii nu vor fi marcati psihic. :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu intotdeauna este fatala.

uneori divortul este cea mai benefica solutie.

uneori a nu divorta si a continua certurile in cuplu, pot marca un copil in crestere si chiar adolescent, mai mult decat un divort.

dar situatiile depind de la caz la caz.

 

 

sunt deacord....la mine cum parintii se cearta destul de des..mias dori deama mai bine sa se divorteze decit sa aud in fiecare zi una si aceeasi...da poate ca mar afecta putin de la incepu dar nu vreau sami distrug viata si sanatatea mea din cauza certurilor lor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda deci o sa va povestesc din proprie experienta.

Pana acum un an, la mine in casa doar certuri si amenintari cu divortul erau. Imi aduc aminte ca nu ieseam in oras decat ori cu mama ori cu tata, ori..de cele mai multe ori ma abtineam, si ma inchideam in mine, nu ieseam nici cu colegii. Simteam mereu un complex de inferioritate, si ... pur si simplu eram frustrata. Nu suportam sa vad pe strada batranei ce se tin de mana sau cupluri fericite. Plangeam si ma interiorizam si mai tare.

Stiu ca intr-o zi am stat de vorba cu mama. Mi-a zis ca ei doi nu se mai pot intelege, ca gandesc diferit, ca certurile sunt inevitabile si ca divortul e cea mai buna solutie. A doua zi trebuia sa plec in excursie... Aveam tot ce imi trebuia nu imi lipsea nimic, caci din punct de vedere material o duceam cum nu se putea mai bine. In excursie am stat trei zile, si sunam non-stop acasa si plangeam in fiecare seara, cu frica sa nu ma intorc acasa si sa gasesc doar pe unul...

Cand m-am intors nu am mai suportat si m-am dus la tata (mentionez ca in acea perioada eram mai deschisa fata de mama, nu stiu de ce) si i-am zis ca mama vrea sa dea divort, si l-am rugat sa se impace.. nu am terminat sa zic tot ca am izbucnit intr-un plans cu sughituri si am avut un fel de insuficienta respiratorie, nu mai puteam sa trag aer in piept...

Dupa incidentul asta nu se mai certau de fata cu mine, se certau afara, la telefon.. Ma evitau. Ii simteam de fiecare data, si cel mai tare ma enerva ca nu aveau nici un motiv pentru cearta.Erau niste reprosuri puerile de-a dreptul prostesti... Intr-o discutie matura, in care sa renunte fiecare la orgoliul lui prostesc se putea rezolva imediat.

va pov alta data... acum nu mai am timp

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×