Sari la conținut
Forum Roportal
bebeee

Certuri in familie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Da. Intradevar, divortul afecteaza copiii, ii si traumatizeaza, poate chiar pe viata. Totusi , daca se divorteaza, printii trrebuie sa pastreze o legatura calda pentru a proteja coilul . Si nici recasatorirea, nu ii face delok bn sa stiti...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mda deci o sa va povestesc din proprie experienta.

Pana acum un an, la mine in casa doar certuri si amenintari cu divortul erau. Imi aduc aminte ca nu ieseam in oras decat ori cu mama ori cu tata, ori..de cele mai multe ori ma abtineam, si ma inchideam in mine, nu ieseam nici cu colegii. Simteam mereu un complex de inferioritate, si ... pur si simplu eram frustrata. Nu suportam sa vad pe strada batranei ce se tin de mana sau cupluri fericite. Plangeam si ma interiorizam si mai tare.

Stiu ca intr-o zi am stat de vorba cu mama. Mi-a zis ca ei doi nu se mai pot intelege, ca gandesc diferit, ca certurile sunt inevitabile si ca divortul e cea mai buna solutie. A doua zi trebuia sa plec in excursie... Aveam tot ce imi trebuia nu imi lipsea nimic, caci din punct de vedere material o duceam cum nu se putea mai bine. In excursie am stat trei zile, si sunam non-stop acasa si plangeam in fiecare seara, cu frica sa nu ma intorc acasa si sa gasesc doar pe unul...

Cand m-am intors nu am mai suportat si m-am dus la tata (mentionez ca in acea perioada eram mai deschisa fata de mama, nu stiu de ce) si i-am zis ca mama vrea sa dea divort, si l-am rugat sa se impace.. nu am terminat sa zic tot ca am izbucnit intr-un plans cu sughituri si am avut un fel de insuficienta respiratorie, nu mai puteam sa trag aer in piept...

Dupa incidentul asta nu se mai certau de fata cu mine, se certau afara, la telefon.. Ma evitau. Ii simteam de fiecare data, si cel mai tare ma enerva ca nu aveau nici un motiv pentru cearta.Erau niste reprosuri puerile de-a dreptul prostesti... Intr-o discutie matura, in care sa renunte fiecare la orgoliul lui prostesc se putea rezolva imediat.

va pov alta data... acum nu mai am timp

ce ma enerveaza ca nu pot edita un mesaj in timp util...am avut o problema pe moment si nu am putut continua...

Si cum va ziceam, intr-o seara le-am zis ca n-au decat sa divorteze ca eu ma mut la tara... Eram hotarata sa nu raman cu niciunul, eram de parere ca nu merita sa raman cu ei caci nu se gandeau dloc la mine, le pasa doar sa aiba ultimul cuvant intr-o discutie... Atunci, au discutat si auinceput sa isi vorbeasca normal, ma bucur f tare ca am reusit sa ii impac, acum sunt foarte fericiti impreuna

 

Tousi la noi a fost un caz special, unul fericit pentru ca nu s-a ajuns niciodata la violenta... In cazul in care unul din parinti ajunge pana la violenta atunci nu merita nici macar mila...

Cei care sunt in divort: ganditi-va la suferinta copilului, si in primul rand, ganditi-va daca ati facut tot ce se putea face pentru a va salva casnicia...e pacat..

 

v-am pupat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce parere aveti despre influenta certurilor dintre parinti asupra copiilor?

Ar fi divortul cea mai buna solutie in cazul in care certurile nu pot fi evitate iar copilul asista fara sa vrea la ele in mod repetat?

 

daca chiar nu se poate sa fie pace in familie, divortul ar trebui sa linisteasca apele. Este foarte greu sa treci printr-un divort, mai ales daca baiatul/fata tau/ta este trecut/a de varsta de 10 ani. Ii afecteaza mult mai mult decat atunci cand sunt mai mici. Stiu din propria experienta. Parintii mei s-au despariti atunci cand aveam in jur de 5 ani jumatate, iar acum, niste prieteni de familie, se desprat, dar copilul are 14 ani. Este mult mai devastat decat cum am fost eu la varsta de 5 ani jumatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca divortule o solutie!

Copii cred ca sunt mai afectati de divort decat de certuri, pentru ca totusi te inveti cu acel parinte mereu langa tine iar apoi el sa plece..nush..mie mi se pare groaznic.Odata nu a fost tata 3 zile acasa ca plecase la tara si deja totul era pustiu.

Certurile ar putea fi remediate.Dar divortul mai greu..

Ar putea sa incerce sa se calmeze si sa discute dupa ce copilul paraseste casa/camera..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu cred ca divortule o solutie!

Copii cred ca sunt mai afectati de divort decat de certuri, pentru ca totusi te inveti cu acel parinte mereu langa tine iar apoi el sa plece..nush..mie mi se pare groaznic.Odata nu a fost tata 3 zile acasa ca plecase la tara si deja totul era pustiu.

Certurile ar putea fi remediate.Dar divortul mai greu..

Ar putea sa incerce sa se calmeze si sa discute dupa ce copilul paraseste casa/camera..

Mami...cati 13 ani ai? Pentru ca, sa ma scuzi, dar nu m-am putut abtine sa nu rad cand ti-am citit postul. Da-mi voie sa cred ca nu ai asistat la certuri, insulte, batai in familie(cel putin nu serioase) si ca asta e motivul pentru care ai o atitudine atat de pacifista.

Intelege ca o data ce s-a ajuns la certuri si insulte nu mai e pic de respect. Si respectul odata pierdut, pierdut ramane. Si ca uneori e mai rau sa ti se vorbeasca urat in mod constant, sa fii umilit, calcat in picioare(nu la propriu) decat sa iei o palma.

Si asta ar putea fi considerat si santaj emotional fata de mama ta, daca sa zicem ar lua hotararea sa divorteze, considerand ca nu mai poate duce in spate o asemenea casnicie si tu i-ai prezenta o asemenea rezolvare(vorbim pur ipotetic)

M-am cam aprins si asta pentru ca vrand-nevrand mi-ai trezit amintiri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×