Sari la conținut
Forum Roportal
bebeee

Certuri in familie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce parere aveti despre influenta certurilor dintre parinti asupra copiilor?

Ar fi divortul cea mai buna solutie in cazul in care certurile nu pot fi evitate iar copilul asista fara sa vrea la ele in mod repetat?

Editat de bebeee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Categoric! In cazul in care nu poate fi evitat, si divortul este o solutie...astfel copii nu mai trebuie sa asiste la certuri, batai etc. E foarte important pentru copii sa cresca intr-un mediu cald, plin de dragoste si armonie. :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce parere aveti despre influenta certurilor dintre parinti asupra copiilor?

Ar fi divortul cea mai buna solutie in cazul in care certurile nu pot fi evitate iar copilul asista fara sa vrea la ele in mod repetat?

totusi crezi ca divortul nu ar afecta copilul dupa?

consider ca el are nevoie de ambii parinti

poate totusi daca s-ar cadea de comun acord...sa evite certurile si sa isi reinvie iubirea care a adus acei copii pe lume

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bineinteles ca divortul ar afecta copii insa nu mai mult decat certurile zilnice, haosul care ar exista in casa respectiva. Din pacate rareori se intampla ca parintii sa reinvie iubirea si sa evite certurile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bineinteles ca divortul ar afecta copii insa nu mai mult decat certurile zilnice, haosul care ar exista in casa respectiva. Din pacate rareori se intampla ca parintii sa reinvie iubirea si sa evite certurile.

Da,si e pacat ca se complac in certuri,nu divorteaza si copiii sunt cei afectati...desi ei considera ca si-au facut treaba foarte bine...trist dar adevarat..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da,si e pacat ca se complac in certuri,nu divorteaza si copiii sunt cei afectati...desi ei considera ca si-au facut treaba foarte bine...trist dar adevarat..

 

Intradevar, violenta va afecta psihic copii, la maturitate devenind la fel de violenti sau extrema cealalta, timizi

Parerea mea: insist totusi ca bine ar fi ca ambii parinti, ca un prim pas, sa rezolve situatia, ar fi pacat sa se destrame o familie si sa isi asume responsabilitatea pe care si-au asumat-o in momentul cand au spus "Da" in fata lui D-zeu, sa foloseasca orice solutie ca certurile sa inceteze, iar armonia sa se astearna din nou in familie.

Si in timpul casatoriei si dupa, copii vor fi afectati ireversibil: certurile-psihic, divortul dezechilibru, mama si tatal se completeaza in educarea unui copil

Sa cerceteze in amanunt cauzele care au determinat certurile, sa le rezolve si apoi sa indrepte efectele de obicei negative in acest caz.

Daca in ultima instanta, nu s-a gasit nici o solutie, sunt de acord sa se alega raul cel mai mic (in unele cazuri fiind divortul). Dar sustin ca familia are un rol foarte important nu doar in educatia copiilor, dar si echilibrul celor doi parteneri care sunt la fel de importanti ca si copii, divortul sa fie ales ca ultima solutie in cazurile imposibil de rezolvat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai mei cand n-au ocupatie se cearta foarte des. Si ma simt chiar najpa cand se cearta. Incerc sa intervin si le zic sa termine odata. Maica-mea e cea care bate campii de cele mai multe ori si ea incepe tot timpul cearta cand ii mai trece ceva prin cap si mai pomeneste si de divort pe deasupra. Cand zice chestiile astea chiar nu se gandeste deloc la mine si la ce simt eu. Ei se cearta de multe ori din nimicuri.

 

Nu-i o solutie divortul pentru ca mai tarziu copilul va deveni depresiv, din cauza traumei suferite. Dar nici cu certurile nu trebuie sa mai continue.

 

Ar putea sa se desparta dar... nu stiu... daca ar putea copilul sa stea cand la unul cand la altul. :hi: parerea mea. dar nici asa nu-i bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai mei cand n-au ocupatie se cearta foarte des. Si ma simt chiar najpa cand se cearta. Incerc sa intervin si le zic sa termine odata. Maica-mea e cea care bate campii de cele mai multe ori si ea incepe tot timpul cearta cand ii mai trece ceva prin cap si mai pomeneste si de divort pe deasupra. Cand zice chestiile astea chiar nu se gandeste deloc la mine si la ce simt eu. Ei se cearta de multe ori din nimicuri.

 

Nu-i o solutie divortul pentru ca mai tarziu copilul va deveni depresiv, din cauza traumei suferite. Dar nici cu certurile nu trebuie sa mai continue.

 

Ar putea sa se desparta dar... nu stiu... daca ar putea copilul sa stea cand la unul cand la altul. :hi: parerea mea. dar nici asa nu-i bine.

 

nu ai putea sa ii ajuti sa se inteleaga? de la o anumita varsta, devin rigizi

incearca sa vorbesti cu ei separat, sa le intelegi pasurile si apoi vino cu solutii

cereti drepturile care le ai si tu intr-o familie, sa nu te priveze de linistea pe care o meriti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Noi ne certam foarte rar cu sotul, si si cand ne certam, cearta noastra e mai mult o tacere, dar fetita observa si face comentarii pe tema asta: Mami, nu-l mai iubesti pe papi? Papi te iubeste pe tine! si altele de genul asta. Fetita e tare pacifista si incearca la 3 ani jumate ai ei sa ne impace.

Dar am vazut familii in care copilul a fost afectat din cauza certurilor dintre parinti si a ajuns sa fie depresiv. Acum eu n-as putea spune ca divortul este solutia ideala in cazul asta, pentru ca eu l-am pierdut pe tatal meu in copilarie( macar de ar fi fost divort) si stiu ce inseamna sa cresti fara unul dintre parinti. Dar in cazul in care divortul nu poate fi evitat, parintii tot trebuie sa se inteleaga si sa nu ajunga sa faca un concurs de genul : Care da mai mult copilului! material ma refer, pentru ca asta ar insemna sa cumpere dragostea lui in detrimentul celuilalt parinte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Certurile nu ii afecteaza pe copii si da, divortul e f indicat!;)

Fireste ca ii afecteza cearta si divortul e de evitat... sunt in lumea asta milioane de situatii dificile unde fiecare vrea sa faca cum poate mai bine...atat cat se poate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×