Sari la conținut
Forum Roportal
CatAnca

Pete de toate felurile şi soluţii pt a scăpa de ele

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ieri am bagat la spalat un palton alb de stofa. Din exces de zel, am turnat si putin clor in masina de spalat, ca sa iasa mai alb. Insa ghinionul a fost ca in loc sa se curete, paltonul meu s-a umplut de pete portocalii (ca de rugina) :o . Cu ce se pot curata petele de clor???

cu acetonă ? ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ieri am bagat la spalat un palton alb de stofa. Din exces de zel, am turnat si putin clor in masina de spalat, ca sa iasa mai alb. Insa ghinionul a fost ca in loc sa se curete, paltonul meu s-a umplut de pete portocalii (ca de rugina) :o . Cu ce se pot curata petele de clor???

este o metoda cu metal rece...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

 

Locuiesc la etajul 4 din 4 si din cauza hidroizolatiei s a infiltrat apa in pereti si in tavan. Dupa ce am refacut hidroizolatia am observat ca au ramas pete de rugina pe pereti si pe tavane, am curatat zonele acelea de glet, am dat glet (2 randuri) unde era necesar si acele pete tot apar. Ce imi propuneti sa fac?

 

Multumesc anticipat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua,

 

Locuiesc la etajul 4 din 4 si din cauza hidroizolatiei s a infiltrat apa in pereti si in tavan. Dupa ce am refacut hidroizolatia am observat ca au ramas pete de rugina pe pereti si pe tavane, am curatat zonele acelea de glet, am dat glet (2 randuri) unde era necesar si acele pete tot apar. Ce imi propuneti sa fac?

 

Multumesc anticipat

 

nu prea ai cum sa scoti petele --de fapt ele vor aparea ori de cate ori vei da cu glet nou si vinarom..

acele pete apar din cauza ca apa murdara s-a infiltrat in pori si crapaturi.

apa s-a evaporat si a ramas praful murdar si rugina de care spui tu.

de cate ori vei da glet , apa din glet va absorbi si praful-rugina si vor aparea petele...

 

eu recomand doua solutii sanatoase si nu foarte costisitoare..

 

1. aplicare pe tot tavanul --rigips--( se poate fixa direct pe tavan daca acesta este drept, sau se pot fixa pe tavan profile de lemn si apoi prins rigipsul de ele ----chituire, vinarom si gata tavanul )

pe pereti poti aplica ori rigips, ori ceva mai ieftin--polistiren gros de 15mm --plasa de fibra, gletuire, vinarom si gata peretii.

 

2. aplici pe tavan polistiren prin lipire cu adeziv ...

si cu peretii faci la fel...

 

eu recomand rigips pe tavan si polistiren la pereti.

 

spor.

Editat de NewTask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar si pe tavan merge un polistiren expandat ca asta, dar atentie ca de multe ori mai ales pe tavan polistirenul face reactie cu gletul si il desprinde de pe finisajul care a fost aplicat pe polistiren.

Am curatat gletul tot de pe polistiren am amorsat din nou si aceiasi poveste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×