Sari la conținut
Forum Roportal
BogdanP

Decalogul si Legea mozaica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu cred că Dumnezeu nu se supără dacă voi aţi ales să ţineţi sabatul. Personal, cred că legea celor 10 porunci a fost cum scrie la Galateni, un pedagog către Cristos, de aceea, daisy, apostolul o numeşte "dreaptă, sf

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am o obiectie si in acelasi timp o invitatie. Sa nu transformam topicul unde ar trebui sa se dicute despre porunca 4 intr-un topic un se discuta despre Decalog si legea mozaica in general. Chiar daca subiectele sunt inrudite si e firesc sa facem referiri si la ele, cred ca totusi ar fi necesar un topic aparte pt. discutiile privind valabilitatea sau nevalabilitatea legii sau a unor parti din ea. Ar fi bine ca aici sa discute doar cei care sunt pro Sabat sau pro Duminica. Spun asta deoarece ne confruntam c-o incompatibilitate de premise. Nu poate exista un dialog intre cineva care considera Sabatul biblic valabil si cineva care considera ca aceasta porunca si oricare ar fi alta, nu mai sunt valabile.

Discutia ar trebui sa aibe loc doar intre cei care considera porunca 4 valabila dar in acelasi timp considera ca ziua la care face ea referire e aceeasi sau alta.

Editat de BogdanP

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred că Dumnezeu nu se supără dacă voi aţi ales să ţineţi sabatul. Personal, cred că legea celor 10 porunci a fost cum scrie la Galateni, un pedagog către Cristos, de aceea, daisy, apostolul o numeşte "dreaptă, sf

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar November, tie cine-ti indica pacatul ? Cum stii tu daca ai pacatuit sau nu ?

Lui Abel cine i-a spus ca jertfa adusa de el este cea corecta? Dar Cain, de ce sa maniat pe fratele sau si la omorat?

 

1 Timotei "Ei vor să fie

Editat de Vali29

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi spui si mie unde gasim cuvantul Biblie in Biblie ? Atentie, nu spun ca nu exista. Intreb doar pt. a sublinia comicul intrebarii. E un mod imprudent de a pune asemenea intrebari. Dar probabil tu ai intentionat prin intrebarea ta ceva de genul : vreau sa vad si eu piesa numita baie in baie, cand de fapt baia e compusa din mai multe elemente. Oricum, pt. lamurire citeste aici Exod 34.28 (ultimele doua cuvinte) : kai hn ekei mwushs enantion kuriou tessarakonta hmeras kai tessarakonta nuktas arton ouk efagen kai udwr ouk epien kai egrayen ta rhmata tauta epi twn plakwn ths diaqhkhs tous deka logous

 

BogdanP nu il gasim iar eu folosesc scriptura si nu biblie :lol2: Eu nu am spus vreau sa vad decalogul din decalog sau biblia din biblie...deci comparatia ta nu se potriveste...Dar spune-mi sincer ce te-ai face tu fara aceste adaugari ? S-ar alege praful de doctrina nu ? Pentru nu ai avea cum sa la potrivesti...

 

1. Ti-am mai atras atentia asupra premiselor eronate. Spui ca nu ai dar e evident contrariul. De exemplu, in acesta caz premisa ta gresita e ca D-zeu mai da doua porunci in plus. Ori e eronat. D-zeu nu face decat o sinteza sau daca vrei, subliniaza esenta celor 10. Ca exemplu, daca esenta artei culinare e sanatatea si placutul nu inseamna ca aceste lucruri vin de la sine in afara oricaror reguli scrie si respectate. La dragoste se ajunge prin educatie si exercitiu. Iar asta nu dupa parerea noastra ci dupa parerea scisa a lui D-zeu. Nu e suficient sa vrei ci si sa stii cum. Ei bine, tocmai asta a facut D-zeu - ne-a scris cum. Din pacate tu te opresti la deziderat (sinteza) dar ignorand metodologia (legile).

 

2. Rolul Salvatorului e multiplu. Iata o noua premisa eroanta. Conform ei, Isus e pus in pericol de respectarea legii Sale morale. Adica nu-L poti asculta si urma decat daca ignori morala pe care El ti-o recomanda. Sau altfel spus, daca vrei sa-L urmezi pe Isus, ignora atat legea Sa cat si faptul ca El a respectat-o. Interesant acest "crestinism". Dragul meu, Legea Morala (Decalogul) e expresia harului iar de respectat ea se respecta pt. ca traieste Isus in tine. Si nu, o respecti ca sa traiasca Isus in tine.

 

3. Evreii au numit la modul generic tot ce au primit de la D-zeu, lege. Era si firesc sa fie asa. Dar asta nu inseamna ca cele zece porunci scrise de D-zeu erau in mintea lor acelasi lucrul cu poruncile privind aratul si semanatul.

 

4. Legat de bucuria ca te-ai afla sub blestem. E nejustificata pt. ca nu esti. Acolo scrie CARTEA LEGII.

Alta premisa eronata confrom careia, daca nu apare intocmai cuvantul folosit azi in limbajul celor din trecut, acest cuvant nu are nici o semnificatie. Sa inteleg ca tu ii spui panii, faina-drojdie-sare-apa-caldura ? Sau ca nu utilizezi neologisme ?

1. Morala nu are caracter temporar stimate coleg.

 

2. Da, mai este valabila porunca a 6-a dupa inviere. Ce nu-i in regula ?

 

3. Drumul ales gresit de unii iudei privind implinirea legii nu are nimic in comun cu faptul ca legea condamna omul. Azi, prin credinta scapi de condamnarea ei. De ce ? Pt. ca Isus a murit in locul tau. Asta spune Pavel.

 

Draga BogdanP vorbesti de premise eronate ? Te rog frumos draga coleg nu eu sunt cel care inventez expresii pentru a justifica ceva :rtfm:

 

Eu nu am spus sa ignoram legea lui Mesia ci legea lui Moise te rog sa citesti atent ce scriu...Legea morala (Decalogul) nu se gaseste in scriptura...crezi ca poti sa intelegi ca toate aceste expresii nu se gasesc in scriptura? E ca si cum eu as veni cu o expresie si te-as obliga pe tine sa crezi in ea sau sa o respecti pentru ca asa cred eu ca e bine...Exact asta insemna din moment ce ei nu au facut distinctie in lege ti-am spus nu vad de ce sa fac eu ? Mai ales ca nu mie mi-a fost adresata legea mozica...Cei ce nu respecta toata legea(data prin Moise bineinteles) sunt blestemati...tot legea spune asta si tot scriptura spune asta...Ce pacat ca nu spune...daca nu respecti legea morala, legea ceremoniala etc...esti blestemat ci spune daca nu respecti o porunca din lege esti blestemat...

 

Dar din fericire pentru mine eu am un mantuitor care a luat acest blestem pentru mine...De ce sa nu fiu fericit ?

 

Pace :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oricum, pt. lamurire citeste aici Exod 34.28 (ultimele doua cuvinte) : kai hn ekei mwushs enantion kuriou tessarakonta hmeras kai tessarakonta nuktas arton ouk efagen kai udwr ouk epien kai egrayen ta rhmata tauta epi twn plakwn ths diaqhkhs tous deka logous

 

Draga BogdanP din scrierile tale banuiesc ca esti ceva scolit in alte scripturii si totusi tu vi cu o traducere in greaca pentru a arata ca scrie deka logus in EXOD ? A scris Moise in greaca ? Slabut... :lol2:

 

BHT Exodus 34:28 wa|y

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tu vi cu o traducere in greaca pentru a arata ca scrie deka logus in EXOD ? A scris Moise in greaca ? Slabut... :lol2:

 

BHT Exodus 34:28 wa|y

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

MariaB probabil ca iar nu m-am facut inteles. Au avut evreii in minte cuvantul DECALOG ? Acesta este un cuvant compus pe care il folosim noi in ziua de azi...

 

Toate traducerile nu traduc cu DECALOGUL

 

Exodus 34:28 Moise a stat acolo cu Domnul patruzeci de zile şi patruzeci de nop i. N'a m

Editat de marinaru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
MariaB probabil ca iar nu m-am facut inteles. Au avut evreii in minte cuvantul DECALOG ? Acesta este un cuvant compus pe care il folosim noi in ziua de azi...
la fel de "compus" este si in ebraica

 

 

asa ca nu te mai incapatana

De ce pentru ca o traducere corecta este din ebraica si nu din greaca..
la fel este si traducerea din ebraica

 

cele zece cuvinte din textele ebraic si grecesc pot fi numite Decalog, cu un neologism romanesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×