Sari la conținut
Forum Roportal
BogdanP

Decalogul si Legea mozaica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

1. BogdanP explicatiile tale sunt asemanatoare cu cele adventiste imi cer scuze de confuzie. [/quote

 

Nici o problema. Dar e firesc sa coincida argumentele din moment ce subiectul e atat de simplu.

 

2. Eu nu am spus ca trebuie sa tinem Duminica. In chivot erau si toianul lui Aaron si mana. Preotia a fost desfintata. Nu exista 2 categorii de legi ci exista LEGE.

 

OK, am inteles, tu sustii ca Decalogul nu ar mai fi valabil azi.

Cat priveste continutul chivotului, nu are nici o relevanta faptul ca acolo se mai aflau toiagul lui Aaron si mana. In aceeasi masura era prezent aerul, praful etc. Noi vorbeam de importanta fiecarei legi in sistemul religios de atunci. Iar departajarea o face chiar D-zeu tocmai prin punerea celor doua legi in locuri diferite. Orice evreu din vechime si pana azi, a inteles acest lucru fara a fi corijat de D-zeu. Desigur, preotia levitica a fost desfiinta. Dar asta n-are nici o legatura cu Legea scrisa de D-zeu pt. ca de la bun inceput levitii au stiut ca misiunea lor va lua sfarsit la venirea lui Mesia. Nu acelasi lucru l-au stiut si despre ceea ce era scris pe tablele Legii. Ei au fost constienti ca erau parte intr-un serviciu ritual prefigurator. Cand ceea ce prefigurau serviciile lor urma sa se implineasca, misiunea lor se incheia. Se poate spune lucrul acesta si despre morala umana ?

 

3. Ei nu puteau cunoste o porunca care nu fusese data. Porunca de a respecta Sabatul a fost data pentru ca ei au fost scosi din Egipt. Lui Adam i-a spus sa munceasca in toate zilele sale.

 

Voia divina nu trebuie neaparat scrisa. Atunci ca si azi, exista transmiterea informatiilor prin viu grai. Iar cartea Exodul dovedeste cu prisosinta ca YHWH le era cunoscut urmasilor lui Avraam. Mai mult, avem mentiuni despre preotul Melhisedec. Scrie undeva in Biblie ca el ar fi primit o lege scrisa a preotiei ? Nu. Cu toate astea el era preot al Celui prea Inalt cu secole inaintea de nasterea lui Levi. Iata inca o dovada ca desi nu exista un raport scris, oamenii lui D-zeu nu erau in afara cunostintei vointei Lui.

Porunca 4 are conotatii multiple si de aceea in Exod si Deuteronom apar mentiuni cu privire la o pedagogie multipla a sa si nicidecum doar pt. ca evreii au iesit din Egipt. Cu alte cuvinte, iesirea din Egipt e doar o aplicatie colaterala a semnificatiei initiale.

Cat priveste zicerea divina conform careia lui Adam i s-a spus sa munceasca in toate zilele vietii sale, e ridicol sa crezi ca D-zeu i-a poruncit omul sa lucreze non-stop. Probabil tu te referi la sfarsitul versetului 17 din Geneza 3. Oo, dar acolo D-zeu spune ca Adam (omul) isi va castiga existenta cu greutate cat va trai si nu ca Adam putea munci in fiecare zi.

 

4. Si toiagul lui Aaron si mana a mai fost pus in chivot. Tu spui ca eu nu stiu ce gandeste Dumnezeu dar tu sti

 

Da, eu stiu ca D-zeu nu confunda un toiag cu Legea scrisa de El pe tablele de piatra in timp ce tu o faci. Nu-mi amintesc ca Isus sa fi respectat toiagul si nici ca vreun apostol sa declare despre acesta ca e sfant, drept, bun, de folos etc.

 

7. Normal ca trebuie sa vedem cui i-a fost data pana cand si cu ce scop.

 

A fost data celor ce aveau misiunea de a o raspandi in intreraga lume. Crestinii de azi au misiunea celor din trecut - vestirea salvarii. Salvare fara morala nu exista dupa cum morala fara legea care s-o stabileasca nu exista. Morala nu tine nici de etnie, nici de epoca ci de umanitate.

 

Ea a fost data ca sa arate cat de pacatos este omul si a fost data pana la Mesia. Galateni 3:23-25

 

Nu a fost data numai pt. a arata pacatosenia umana ci si pt. a ajuta la indeprtarea acesteia. Cum ? Prin exercitiul omului in respectarea poruncilor. Nu a fost data pana la Mesia deoarece nevoia omului de reper morala e prezenta atat timp cat va trai pe acest Pamant. Mai mult, Pavel in Galateni nu se ocupa de Decalog. Citeste versetul 10.

 

8. Avem 2 carti scrise de mana lui Dumnezeu. Tu in mod explicit spui ca una din ele nu este anulata tocmai ca este scrisa de mana lui Dumnezeu iar cealalta desi este scrisa de aceiasi mana totusi este anulata. Cam subiectiva alegerea dar sigur esti liber in alegerea ta.

 

In nici un caz, stimate coleg. Nu sunt deloc subiectiv. Imi exercit doar discernamantul. Ce legatura praxiologica poate exista in planul arhitectural al Templului iudaic si legea redactata de Moise ? Au acelasi mesaj, au aceeasi utilitate si domeniu de destinatie ?

 

9. Cele 10 porunci reprezinta Vechiul Legamant Deuteronom 5.

 

Nu. Cele 10 porunci sunt cele 10 porunci si atat. Ele reprezinta expresia caracterului divin.

 

Eu sunt sau vreau sa fiu inclus in Noul Legamant incheiat de Mesia cu primii crestini. Evrei 8:13

 

Nou legamant nu inseamna anomie.

 

10. 11. 12. Nicaieri nu este facuta distinctie in lege.

 

Ba peste tot. Dar distinctia o face un cititor experimentat si care nu face uz de o premisa ca a ta. Iar dovada acestui lucru e marturia oricarui evreu in viata din ziua de azi. Ei n-au amestecat nici atunci ca nici acum, legea scrisa de Moise cu cea scrisa de D-zeu. Fiecare din ele avea semnificatii diferite.

 

Ti-am dat exemplu clar de la Pavel unde el numeste LEGE porunca 10 dar tu spui ca el nu este amator sa faca asta desi asta scrie.

 

Stai o clipa, eu n-am spus ca Pavel acolo nu aminteste porunca 10. In acelasi timp ti-am indicat alte versete pe care le ignori in demersul tau si ti-am atras atentia ca Pavel, in acel capitol, se exprima alternativ la ambele legi, subliniind rolul, utilitatea si valabilitatea uneia in timp ce despre alta, cea mozaica, spune ca a incetat.

 

Romani 13:8 Nimănui cu nimic nu fiţi datori, dec
Editat de BogdanP

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga BogdanP este inutil sa incerc sa mai comentez ceva. Pe scurt cele 10 porunci si restul de 600 sunt LEGEA (Legea Domnului, Legea lui Moise, Vechiul Legamant sau cum doresti). Ti-am aratat versete clare care asta spun de la Mesia si de la apostoli unde ei nu separa cele 10 porunci de restul Legii si unde cele 10 porunci sunt numite LEGE. Tu incerci sa faci separarea prin faptul ca cele 10 porunci sunt scrise de degetul lui Dumnezeu si ca sunt puse in chivot. Dar cand iti spun ca si altele au fost scrise de degetul lui Dumnezeu si ca si altele au fost in chivot atunci spui ca nu are importanta...Pacatosenia umana s-a indepartat prin Mesia nu printr-o Lege. Legea a fost data tocmai pentru a se arata pacatosenia umana si faptul ca oamenii au nevoie de un mantuitor. La Deuteronom 5 scrie clar faptul ca cele 10 porunci sunt incluse si reprezinta vechiul legamant. Eu cred ca prin Mesia omul capta mantuirea si nu prin LEGE. Cred ca prin har si nu prin LEGE. Neprihanirea la fel. Dumnezeu nu a incheiat cu mine sau cu parintii mei nici un legamant inainte de Mesia pentru ca ei nu au fost in Egipt. Bine nu imi cunosc toata genealogia dar banuiesc :crazy:

 

 

Nu uita ca eu nu plec de la premise gresite pentru ca eu nu folosesc expresii care nu apar in scripturi pentru a trage o concluzie ci tu. Tu spui "lege ceremoniala", "lege morala" etc...Fara ele nu ai putea sa faci o doctrina iar din moment ce ele nu sunt stipulate in scriptura insemna ca nu exista.

 

Dumnezeu sa te ajute...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Voia divina nu trebuie neaparat scrisa. Atunci ca si azi, exista transmiterea informatiilor prin viu grai. Iar cartea Exodul dovedeste cu prisosinta ca YHWH le era cunoscut urmasilor lui Avraam. Mai mult, avem mentiuni despre preotul Melhisedec. Scrie undeva in Biblie ca el ar fi primit o lege scrisa a preotiei ? Nu. Cu toate astea el era preot al Celui prea Inalt cu secole inaintea de nasterea lui Levi. Iata inca o dovada ca desi nu exista un raport scris, oamenii lui D-zeu nu erau in afara cunostintei vointei Lui.

Porunca 4 are conotatii multiple si de aceea in Exod si Deuteronom apar mentiuni cu privire la o pedagogie multipla a sa si nicidecum doar pt. ca evreii au iesit din Egipt. Cu alte cuvinte, iesirea din Egipt e doar o aplicatie colaterala a semnificatiei initiale.

Cat priveste zicerea divina conform careia lui Adam i s-a spus sa munceasca in toate zilele vietii sale, e ridicol sa crezi ca D-zeu i-a poruncit omul sa lucreze non-stop. Probabil tu te referi la sfarsitul versetului 17 din Geneza 3. Oo, dar acolo D-zeu spune ca Adam (omul) isi va castiga existenta cu greutate cat va trai si nu ca Adam putea munci in fiecare zi.

 

YHWH nu le era cunoscut de urmasii lui Avraam sub acest nume. Si eu nu am spus non-stop. Era clar ca lui Adam nu i-a spus sa tina sabat. Ti-am aratat clar motivatia sabatului este scrisa negru pe alb...

 

Oricum incerc din rasputeri sa ma abtin de la comentarii mai ales ca stiu ca duc la certuri inutile de cuvinte...

 

Eu te sfatuiesc sa intri in Sabatul de dinainte de LEGE asa cum le spune si Pavel evreilor...

 

Evrei 4:9 Răm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
YHWH nu le era cunoscut de urmasii lui Avraam sub acest nume. Si eu nu am spus non-stop. Era clar ca lui Adam nu i-a spus sa tina sabat. Ti-am aratat clar motivatia sabatului este scrisa negru pe alb...

 

Oricum incerc din rasputeri sa ma abtin de la comentarii mai ales ca stiu ca duc la certuri inutile de cuvinte...

 

Eu te sfatuiesc sa intri in Sabatul de dinainte de LEGE asa cum le spune si Pavel evreilor...

 

Evrei 4:9 Răm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Draga BogdanP este inutil sa incerc sa mai comentez ceva. Pe scurt cele 10 porunci si restul de 600 sunt LEGEA (Legea Domnului, Legea lui Moise, Vechiul Legamant sau cum doresti). Ti-am aratat versete clare care asta spun de la Mesia si de la apostoli unde ei nu separa cele 10 porunci de restul Legii si unde cele 10 porunci sunt numite LEGE. Tu incerci sa faci separarea prin faptul ca cele 10 porunci sunt scrise de degetul lui Dumnezeu si ca sunt puse in chivot. Dar cand iti spun ca si altele au fost scrise de degetul lui Dumnezeu si ca si altele au fost in chivot atunci spui ca nu are importanta...Pacatosenia umana s-a indepartat prin Mesia nu printr-o Lege. Legea a fost data tocmai pentru a se arata pacatosenia umana si faptul ca oamenii au nevoie de un mantuitor. La Deuteronom 5 scrie clar faptul ca cele 10 porunci sunt incluse si reprezinta vechiul legamant. Eu cred ca prin Mesia omul capta mantuirea si nu prin LEGE. Cred ca prin har si nu prin LEGE. Neprihanirea la fel. Dumnezeu nu a incheiat cu mine sau cu parintii mei nici un legamant inainte de Mesia pentru ca ei nu au fost in Egipt. Bine nu imi cunosc toata genealogia dar banuiesc :crazy:

Nu uita ca eu nu plec de la premise gresite pentru ca eu nu folosesc expresii care nu apar in scripturi pentru a trage o concluzie ci tu. Tu spui "lege ceremoniala", "lege morala" etc...Fara ele nu ai putea sa faci o doctrina iar din moment ce ele nu sunt stipulate in scriptura insemna ca nu exista.

Dumnezeu sa te ajute...

1. Evident ca cele 10 porunci si restul de 600 sunt LEGEA. Nu exista nici un dubiu ca tot ceea ce au scris Moise si D-zeu, s-a numit lege. Numai ca a pune semnul echivalentei intre cele doua sectiuni evidente ale ei (prin redactor si semnificatie in viata evreului) din punct de vedere al scopului lor si a valabilitatii lor e un lucru imprudent. Eu am doar o intrebare : de ce a ales D-zeu sa scrie El Insusi Legea Morala si de ce a pus-o doar pe ea in chivot ? Cu siguranta pt. ca sunt lucruri de anvergura spirituala deosebita.

 

2. Isus si apostolii nu separa legea in mod intentionat in discursurile lor deoarece nu era necesar. Contextul discutiei si problematica in sine, stabilea cu multa usurinta care aspect al legii divine era luat in discutie. Asta nu inseamna ca evreii nu faceau distinctie intre ceea ce era in chivot si ceea ce era langa el, ceea ce a scris Moise in carte si ceea ce a scris D-zeu pe piatra, ceea ce era temporar (pana la venirea lui Mesia) si ceea ce era vesnic.

 

3. Nu eu fac demarcatia intre cele doua seturi de porunci ci Insusi D-zeu. Faptul ca pretinzi ca o schita (plan al unei constructii) sa fie tratata pe picior de egalitate cu Legea morala, e aventuros. Nu-ti permite subiectul asa ceva. Noi vorbim despre ce legi a scris D-zeu si nu despre orice altceva a mai scris D-zeu.

 

4. Spui ca Legea a fost data pt. a se arata pacatosenia umana si faptul ca oamenii au nevoie de un salvator. E incomplet. Acesta e doar unul din scopurile ei. Legea n-a fost data ca breviar. A fost data spre trairea ei si spre inobilarea omului cu chipul Lui D-zeu prin acest exercitiu. Si avem dovezi ca cine a ignorat-o, a platit extrem de scump simpla pozitie de lector al ei.

 

5. Legat de ce scrie in Deuteronom 5. E completamente eronat sa consideri ca cele 10 porunci REPREZINTA vechiul legamant cand de fapt ele sunt doar continutul (miza) legamantului. Vechiul legamant reprezinta promisiunea (ANGAJAMENTUL) evreilor in a implini voia lui D-zeu scrisa in Lege. Deci legamantul e promisiunea unei natii de a asculta de D-zeu. Pt. ca n-au reusit, al doi-lea legamant are la baza jertfa mesianica si nu un angajament uman ci unul divin.

 

6. Crezi ca prin Mesia omul poate fi salvat. Foarte bine, si eu cred exact acelasi lucru. Insa nu poti fi salvat daca ignori voia lui D-zeu exprimata prin poruncile Sale. Porunci cu caracter moral si nu ceremonial, arhetipic etc.

 

7. Spui ca prin har si nu prin Lege. Si eu zic la fel. Dar Legea e expresie a harului divin. Har nu inseamna ignoranta fata de voia lui D-zeu.

 

8. Spui ca D-zeu nu a incheiat cu tine sau inaintasii tai nici un legamant. Ei bine eu cred ca da. Legamant care, ca si primul, contine Legea dar prevede implinirea ei dintr-o alta perspectiva. Nu prin jertfe la templu ci prin jertfa firii pamantesti, nu in curtea templului ci la cruce.

 

9. Spui ca nu ai premise gresite. As vrea sa ma fi inselat dar atat timp cat citindu-te descoper ca pui semnul echivalentei intre legea mozaica si cea din chivot... Chiar, care crezi tu ca a fost scopul Legii de pe tablele de piatra ?

 

10. Spui de asemenea ca legea ceremoniala s-ar confunda cu cea morala deoarece n-ar fi demarcate in Scriptura. Nu-i adevarat. Uite ce spune Pavel despre ceea ce era scis in carte :

Coloseni 2.14 : "A sters zapisul cu poruncile lui care statea impotriva noastra si ne era potrivnic, si l-a nimicit, pironindu-l pe cruce." De ce ? Pt. ca la cruce zapisul (cartea legii) a luat sfarsit. Decalogul nu a fost scris in carte ci pe piatra.

 

Multumesc foarte mult pt. urare si-ti doresc asemenea.

 

 

YHWH nu le era cunoscut de urmasii lui Avraam sub acest nume. Si eu nu am spus non-stop. Era clar ca lui Adam nu i-a spus sa tina sabat. Ti-am aratat clar motivatia sabatului este scrisa negru pe alb...

 

Oricum incerc din rasputeri sa ma abtin de la comentarii mai ales ca stiu ca duc la certuri inutile de cuvinte...

 

Eu te sfatuiesc sa intri in Sabatul de dinainte de LEGE asa cum le spune si Pavel evreilor...

 

Evrei 4:9 Răm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu poti spune ca-L iubesti, daca nu pazesti poruncile Sale:"Cine zice: Il cunosc!, dar nu pazeste poruncile Sale, este un mincinos, si adevarul nu este in El.", spunea foarte clar Dumnezeu prin apostolul Ioan.

Pe scurt: iubirea este atunci cand pazesti poruncile divine date de Dumnezeu, si nu cand isi inchipuie omul.Asta e mesajul.

 

1 Ioan 3:23 "Şi porunca Lui este să credem

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. Evident ca cele 10 porunci si restul de 600 sunt LEGEA.

 

hans si BogdanP, Mesia a murit si pentru mine ca eu sa fiu un om liber si ca sa pot primi viata vesnica. Pentru mine cele 2 porunci sunt suficiente. Legea lui Dumnezeu este scrisa pe inimi de carne si eu doresc sa fie scrisa si pe inima mea.

 

2 Corinteni 3:3 Voi sunteţi arătaţi ca fiind epistola lui Hristos, scrisă de noi, ca slujitori ai Lui, nu cu cerneală, ci cu Duhul Dumnezeului celui viu; nu pe nişte table din piatră, ci pe nişte table care sunt inimi de carne.

 

 

Voi sunteti liberi sa va pune-ti ce juguri doriti de gat sperand ca prin ele o sa capatati mantuirea. Eu nu sunt capabil de toate acestea si eu sper ca mantuirea sa vina prin har si nu prin fapte asa cum spune scriptura. Pe mine nu ma intereseaza nici catusi de putin expresiile "lege morala", "lege ceremoniala" etc...ele nefiind in vocabularul lui Mesia, profetilor, apostolilor...

 

Pace va doresc :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hans si BogdanP, Mesia a murit si pentru mine ca eu sa fiu un om liber si ca sa pot primi viata vesnica. Pentru mine cele 2 porunci sunt suficiente. Legea lui Dumnezeu este scrisa pe inimi de carne si eu doresc sa fie scrisa si pe inima mea.

2 Corinteni 3:3 Voi sunteţi arătaţi ca fiind epistola lui Hristos, scrisă de noi, ca slujitori ai Lui, nu cu cerneală, ci cu Duhul Dumnezeului celui viu; nu pe nişte table din piatră, ci pe nişte table care sunt inimi de carne.

Voi sunteti liberi sa va pune-ti ce juguri doriti de gat sperand ca prin ele o sa capatati mantuirea. Eu nu sunt capabil de toate acestea si eu sper ca mantuirea sa vina prin har si nu prin fapte asa cum spune scriptura. Pe mine nu ma intereseaza nici catusi de putin expresiile "lege morala", "lege ceremoniala" etc...ele nefiind in vocabularul lui Mesia, profetilor, apostolilor...

Pace va doresc :crazy:

1. Si pentru noi a murit Isus si noi suntem liberi, dar nu liberi sa ignoram poruncile divine vesnice pe care Isus le-a trait si le-a implinit. Faptele Sale sunt reperul oricarui crestin. Libertate nu inseamna anomie, sumarizari superficiale sau libertinism spiritual. Daca cele doua sinteze ar fi fost suficiente, nu crezi ca D-zeu Insusi ar fi scris 2 in loc de 10 ? Bineinteles ca da. Dar El a vrut sa-l invete pe om ce inseamna sa-L iubesca pe El prin primele 4 porunci si ce inseamna sa-l iubeasca pe om, prin ultimele 6 porunci. Dragostea trebuie definita prin situatiile care o cer.

 

2. Si pt. noi Decalogul e scris in inima dar nu inseamna ca nu mai exista astfel, iar noi ne permitem sa-l ignoram asa cum ni l-a dat D-zeu. Nu, asa ni l-a dat, asa il respectam.

 

3. Faptul ca nu te preocupa sa faci distinctie intre diferite capitole ale Legii e un lucru grav. Practic pui pe aceeasi lungime de unda legea nazireatului sau a cetatilor de scapare cu Decalogul. E dovada de superficialitate. Dar ma rog, fiecare va primi raspunsul la timpul cuvenit. Chiar daca terminologia pe care am folosit-o noi nu apare in limbajul evreilor scris in Biblie, nu inseamna ca nu aparea in mintea evreilor de atunci si pana azi.

 

4. Noi nu ne punem alt jug decat cel al Lui Isus. Isus nu a ignorat Legea Sa. N-a scris Decalogul spre a fi ignorat acum in timp ce unii in vechime sa-l fi tinut. Care-i logica ? Ce scrie in Decalog nu are legatura cu sistemul religios mozaic sau aspecte ale societatii iudaice. Decalogul se ocupa in exclusivitate de morala umana.

 

Si eu iti doresc pace si toate cele bune. :)

Editat de BogdanP

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×