Sari la conținut
Forum Roportal
ciuboda

Deja-vu sau vise premonitorii?

Postări Recomandate

Salut!

E foarte interesant subiectul pe care la-ati abordat si imi pare foarte rau sa vin cu o explicatie stiintifica si sa va stric distractia. 

Am fost foarte pasionata de subiectul asta acum mai multi ani pentru ca mi se intampla foarte des sa am aceasta asa-zisa senzatie de deja-vu. Intr-o discutie intamplatoare cu o prietena de-a mea, studenta la psihologie, aceasta mi-a spus ca senzatia de deja-vu este foarte usor de explicat de psihologi. Acestia au emis o teorie conform careia senzatia de deja-vu este oarecum privita invers. De fapt, ceea ce se intampla este ca subconstientul nostru stocheza intamplari banale din viata noastra. In clipa in care retraim acele intamplari, constientul nu realizeaza ca acele lucruri sa-au mai intamplat o data dar apare o senzatie puternica transmisa de subconstient. 

Deci, desi unele lucruri pot parea inexplicabile, cele mai multe dintre ele neputand fi explicate niciodata, acest lucru se datoreaza doar lipsei de "comunicare" dintre constientul si subconstientul nostru.

Nu stiu daca m-am facut inteleasa deci probabil o sa mai revin asupra subiectului.

 

Poate ca ai dreptate la anumite categorii de deja vu.

Cel putin la mine sa-au demonstrat prin faptul ca notam dinainte ceea ce visam astfel incat cand se intampla nu mai era doar o impresia ca stiam ce va urma! :winca:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca pentru a-ti putea explica mai bine ar trebui sa-mi spui si mie ce crezi ca sunt visele. In felul asta o sa pot sa te contrazic de la inceput si sa iti explic si mai bine care e faza cu deja-vu.

Pentru ca cele mai multe persoane au o parere gresita despre vise si cred ca pot fi influentati de ele, pun tot ce nu pot explica in carca viselor.

Raspunde-mi si o sa incerc sa explic mai multe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca pentru a-ti putea explica mai bine ar trebui sa-mi spui si mie ce crezi ca sunt visele. In felul asta o sa pot sa te contrazic de la inceput si sa iti explic si mai bine care e faza cu deja-vu.

Pentru ca cele mai multe persoane au o parere gresita despre vise si cred ca pot fi influentati de ele, pun tot ce nu pot explica in carca viselor. 

Raspunde-mi si o sa incerc sa explic mai multe.

 

Senzatia de deja vu apare dupa ce cu o anumita perioada in urma visez scena respectiva. Nu sunt lucruri foarte importante ci lucruri banale. Scene normale din viata.

Acum mi se intampla mai rar pentru ca sunt mult mai obosit si mai putin relaxat. :)

 

In al doilea rand eu nu incerc sa-mi analizez visele si nu incerc sa caut simboluri si semnificatii. Deci nu cred ca ma influenteaza in mod direct.

Am astrologia la indemna pentru informatii suplimentare si sfaturi.

 

Dar de ce esti impotriva lor si nu crezi in vise? :?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am vrut sa ma intelegi gresit. E adevarat ca nu cred in vise dar asta nu inseama ca nimeni nu are voie sa creada in ele. Pur si simplu mi se pare ca cele mai multe dintre ele au explicatie <si nu explicatiile alea stupide cu caine=dusman>. Eu sunt de parere ca visele sunt semnale de alarma trase de subconstientu nostru. Trebuie sa recunosc ca si eu multa vreme am crezut ca am un fel de "puteri paranormale" din cauza ca se intampla ceva ce visam dar mie mi se intampla nu cand eram relaxata ci din contra atunci cand eram foarte stresata. Dar am inceput sa citesc literatura de specialitate si in scurt timp mi-am facut o parere mai realista despre vise, deja-vu si premonitii. acum imi dau seama ca nu sunt genu de persoana care sa schimbe parerile oamenilor deci tot ce pot face e sa te sfatuiesc sa citesti niste carti de Freud sau Young de intepretare a viselor. O sa observi ca pe langa faptu ca sunt foarte interesante o sa iti explice si o gramada de chestii legate de ceea ce ti se intampla.

 

------------

 

Cat despre semnatura. Da este filozofia mea de viata si nu incerc sa fiu cool ca n-am nici un motiv.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

avem ceva in comun...nu te hartuiesc...stai calm...si eu am senzatia ca uneori anumite chestii, intamplari sa/au mai petrecut candva. imi da fiori treaba asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce devine cu adevarat interesant este faptul ca acest lucru ni se manifesta tuturor,nu sunt doar niste `incidente rar intalnite`,si oricat ar fi de ciudate de analizat,cred ca noi realizam aceste `indicii` care ne sunt date doar dupa desfasurarea evenimentului in sine,fapt care ar trebui sa ne lumineze si sa realizam acest `ajutor`.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

despre Freud nu am o parere foarte buna...fara suparare...

 

curiozitate: imi poti trimite te rog pe PM datele tale de nastere , eventual cat mai complete daca se poate. Sunt curios daca atitudinea ta fata de viata este ceva trecator sau nu. :dee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×