Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mi-a dat ideea o cunostinta ca se va opri la o cafea, dar voia si orez cu lapte si dulceata pe deasupra ca ea nu gateste peste zi ca e scump curentul.  Are masina de gatit electric ca arata mai frumos decat unu cu gaze cu tot feluri de suprafete de curatat, dar precum curentul este foarte scump ziua, se descurca prin vecini si pe unde mai trece, iar seara e obosita deja si aragazul e nou.     Imaginez ca si mancarea devine ieftina :eat:si primeste ce vrea!!!   Mi-a reusit foarte bine o cratita de orez cu lapte, a luat si pentru maine in caz ca ploua ... Demult n-am mai facut nici eu si am golit borcanasele din frigiser cu nuci macinate, coji de portocale razuite, niste stafide, si cativa fistic, si cu dulceata de prune a fost superbun.  De doua ori am mancat deja din castron inainte sa-l pun in frigider.   Imi spunea ca este aproape ca o coliva productia doar fara zahar sau miere macar desi am destul in casa.  Ma abtin daca pot. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La Costco erau etalate gaini uriase la pret de nimic, daca nu-i trafic mare in magazine si nici nu se lucreaza, nici puii de pe rotisor nu se vand ca altadata.   Asta era secretul pretului sa nu se strice, expire data insa avea un gust foarte bun fata de altele mici si scumpe, fara gust doar forma si-l fixam cu usturoi sau care cu ce vrea.   Eu supa am facut, iar pulpele prajite pieptul urmeaza sa devina snitel.   E munca multa oricum pana intra toate alea in oala, dar e alta dupa ce-i gata, iar ultimul act e Salata de Boeuff.   Pana am decojit castravetii acri,  inainte am carat borcane grele de muraturi din debara si inapoi ... abia mai misc mana dreapta, nici maruntitul de zarzavaturi si altele nu mi-a tinut loc de terapie, salata de ardei copti am folosit ca erau facuti de mai demult si fara coaja de curatat, nici nu stiu ce gust are de la atata gustat.   Da' ce de vase s-au adunat in 2 chiuvete mari, noroc cu gradina, ca vasele mari le car in spatele casei si cand am chef le spal.   Nu vine nimeni, nu-mi pasa.   Supa cu fidelute a fost la inaltime, e acolo trag energie sa mai scriu!   O zi intreaga in bucatarie, nu-i loc de plictiseala :chef: cred ca a fost printre ultimele supe ca se incalzeste vremea spre fierbinte.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi fiind 1 Mai, hamburgeri am preparat, salata de cartofi si salata de fructe.   Totul in casa s-a amestecat, a fost foarte buna cina ... nu mancam mult in ultimul timp si parca nici nu mai conteaza ce mancam.   N-am avut pe nimeni doar niste musculite au atacat sticla de Grand Marnier, nu carnea ... voiau sa se imbete si ele!!!           

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In carantina nu se mananca aproape deloc, noi cel putin, eu cu omu' ... bem ceai cate-un litru pe zi, un mar eu o banana el, un avocado el, niste ridichi negre cu otet eu, azi am mancat hrean natur doar taiat felioare cu varza cruda si sare grunjoasa.   Imi ieseau aburi si pe urechi cred cat de iute era hreanul dar dulceag in acelas timp.   Mi-a placut foarte mult, la al 3-lea portie eram deja acomodat cu totul si era o placere sa-l mestec.  Unica experienta.   Am citit in ziar romanesc ca au aparut ciresele, aici inca nu si ma mira ca puteau sa-l aduca din tari mai calde ca in Arizona zilnic cu temperaturi extreme si unice pentru acea zi de cand se masoara temperaturile.  N-are nimic, poate inca nu s-au copt cele locale din zone mat racoroase unde se cultiva si ciresi, totusi in copilarie erau deja pe piata de 1 Mai, soiurile timpurii care se numesc si Ciresi de Mai.   Imi aduca aminte de cate ceva dar tarziu pentru facut mancare ca si acum, tot dupa ce beau o sticla de apa ma culc.  Precis voi faca mamaliga dimineata cu un sos de rosii si ardei, un fel de ghiveci doar cu mai multa munca, pana decojesc toate alea, dar inainte le calesc in ulei cu ceapa, usturoi, cimbru si ciuperci proaspete si patrunjel verde la urma.     

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi am facut o Supa de Cartofi ... in ultimele luni mananc foarte putin, odata pe zi, rar de 2 ori.   Daca tot e de stat in casa n-am nici pofta de mancare sau de gatit.

E o reteta simpla si totul se intampla intr-o oala, cratita sa fie si mai putin de spalat ca masina nu freaca doar spala si usuca, dezinfecteaza vasele.  

Intr-o oala Brand IMUSA de culoare Aqua, nu se lipeste si nu este nici greu de ridicat pun ulei si un ardei gras rosu taiat in 4 fara seminte cu coaja in ulei sa fie usor de scos coaja care-i ca hartia si nu-l pot roade, le scot si le acopar, pun o ceapa mica tocata, cartofi curatati taiati in cubulete, usturoi tocat, 2 linguri de faina o frunza mica de Dafin, boia din ala bun Kalocsai, sting cu lapte si smantana numit pe aici Half & Half si am avut zeama de supa de pui in congelator,  curat ardeii grasi ca deja s-au racit le toc putin si pun inapoi, plus o mare legatura de patrunjel verde tocat dar nu depun efort special ca-mi place oricum verdeata, sare si piper, da in fiert, mai las pe foc mic 2 minute si e gata.   Gazul are presiune buna aici, mai mult la flacara mica gatesc ca tot fierbe.   Am facut crutoane din paine din congelator si am 2 zile.   Este chiar foarte gustoasa pentru mine cel putin si pentru toti care au trecut pe aici si l-au gustat.       

 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu prea gatesc cartofi in perioada asta ca cei de anul trecut sunt toxici iar cei de anul acesta sunt de import, plini de azotat si alte ingrasaminte si pesticide..... nu. Doar din cei de anul trecut, fierti in apa cubuletze, cum zici, dar arunc apa. Mai cate un piure, mai o salata orientala... poate o data pe saptamana.

Supa am de salata verde cu zer de oaie de  la cioban amestecat cu zer de vaca. Usturoi si ceapa verde, marar, leustean. Si atat ca familia asa vrea. Mie imi place cum face mama  cu slaninutza si oua fierte inauntru dar nu fac asa. Mananca ai mei rece dar eu o incalzesc putin ca nu e inca prea cald aici.

Si mai am tocaniţă de ficăţei de pui cu ceapa. O sa luam  paine proaspata si bine a fi, cu salata verde.

Pai salata verde e de sezon si spanacul. Paştem acum ca vacile pe câmp. :o: 

 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe la noi cartofii sint mereu noi pentru ca se aduc si din Emisfera Sudica in perioadele cand aici nu sint in sezon.   Desi sint acasa la ei, nu prea se mananca gatit cartofii decat sub forma de French Fries sau Mashed, dar se gasesc multe feluri de cartofi in magazine in diferite culori, forme si marimi.  Deloc nu sint familiara cu zer-uri dar cea de oaie daca are un gust accentuat, nu-i pe lista mea de cumparaturi.    Nici Leusteanul nu intra in oala mea de Supa de Salata chiar daca s-ar gasi dar nici in Maramures sau in Tinutul Secuiesc nu se folosesc.   Eu fac o mare omleta cu boia si-l tai in cubulete, pun in oala peste supa terminata deja, ii da si o culoare roza pe langa gust excelent de la mult marar verde.   Smantana in loc de zer folosesc.   Doar eu mananc asta dar il fac destul de des cu salata "iceberg lettuce".   Alta data aveam prietene multe cand gateam asta, ne-am distantat.   La pascut e mai bine ca se mai nimereste si Macris, aici nu exista.    

 

    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Leusteanul e din Sud? Nici nu am stiut ca am de cand ma stiu in gradina. Parca vad ca si tarhonul. Ca nu prea e familiara lumea cu gustul lui, am observat pe aici. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ungurii folosesc foarte mult tarhon, dar nu leustean din cate stiu.   Poate azi e schimbat totul, insa cunostintele mele din Maramures nu ar manca Leustean pentru nimic in lume. 

Cluj era mereu un oras mare cu mai multe nationalitati, traditii, retete si metode de preparat si conservat alimente, si multe alte dialecte insa in Maramures viata este diferit, mai lent. 

Tarhon in Secuime este foarte la moda, mult mai putin in Maramures.   Originea plantei nu cunosc, doar ca este folosit pe scara larga in zona Mediteranei, in Desertul Sonora nu se poate lega de tarus din cauza aerului uscat in oricare sezon!  S-a adus din Canada radacina si seminte dar n-a ajuns departe planta.   Mangourile pe masa se stafidesc desi A/C este in functie 24 de ore.    Si bunica mea a avut langa Sighet o padure de Leustean  dar nu pentru a fi mancat, crestea inalt aproape de 3 metri, se taia, se usca si se facea baie pentru tatal lui tata, avea Cancer de Prostata, doctorul a recomandat terapia.   

Tarhonul e foarte folosit in tarile din Asia Centrala dar nu stiu multe despre origini, doar ca eu-l folosesc des si-mi place.   In Franta se foloseste Tarhonul chiar foarte mult ca ei mananca ovine si fara Tarhon nu se intampla nimic, aromatizeaza si otet cu plante de Tarhon in sticla, SVP!!!  au si pret ca atare dar otetul e super.  Béarnaise Sauce  este aromat cu Tarhon.  Peste se prajeste in cavitate cu Tarhon sau sub piele ca si oaia, capra, curcanul.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mor de foame si n-am nici o idee ce as manca, de preparat nici pe atat n-an chef de nimic desi trebuie sa ma apuc serios de gatit pana apune soarele!!!   Nu garantez gustul sau reusita la nimic cu ce intru in contact azi ... noroc ca Varza Acra nu trebuie sa ajustez cu nimic, e gata de mancat ... de atunci :o: si va merge de minune cu puiul adus de pe gratarul mexicanului iarasi de omu' desi ne-am inteles ca nu cumparam mancare gatita, dar el nu rezista temptatiei.  I-au bagat in traista si niste orez de 1000 de ani vechi ca nici pasarile din curte nu-l mananca.

Am la alegere: sa tin post negru sau sa gatesc ... 2-3 snitele din pui, cartofi fierti si salata de varza acra ... sa ma tin sanatoasa si departe de virusuri mortale.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×