Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu de putine ori am fost in pana de idei, carte de bucate ... ioc, asa ca... voi ce ati vrea sa mancati azi ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu de putine ori am fost in pana de idei, carte de bucate ... ioc, asa ca... voi ce ati vrea sa mancati azi ?

 

Ciorba de plante agatatoare, am auzit ca nu ingrasa. :tease:

Ontopic: Daca n-ai timp sau ti-e lene, poti sa iei un piept de pui si o punga de legume congelate, pui ceva condimente, le impachetezi in folie de aluminiu si le bagi in cuptor, dupa ce ai pus putina apa in tava. Cand sunt gata, pui putin unt peste ele . Nu ingrasa si e ...yammii. :)

Editat de micalutza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:tease: :) :doh:

super tare!! nu m-am gandit la topicul asta, dar trebuie sa recunosc ca mi-ar prinde si mie bine sa stiu ce sa mai fac de mancare!

 

pt inceput te intreb ce ai facut ultima data de mancare sau ce excluzi din start

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ciorba de plante agatatoare, am auzit ca nu ingrasa. :tease:

 

agatatore ?

:)

 

mai... eu chiar nu stiu ce sa mai gatesc; am un spanac si ma cam uit la el, parca mananc aer, dupa 2 ore mi-e mai foame decat inainte. :(

 

Ontopic: Daca n-ai timp sau ti-e lene, poti sa iei un piept de pui si o punga de legume congelate, pui ceva condimente, le impachetezi in folie de aluminiu si le bagi in cuptor, dupa ce ai pus putina apa in tava. Cand sunt gata, pui putin unt peste ele . Nu ingrasa si e ...yammii. :(

adica... cum ?

impachetez doar pieptul in folie sau si legumele ? :doh:

 

 

 

:( :( :(

 

pt inceput te intreb ce ai facut ultima data de mancare sau ce excluzi din start

 

spanac ... !

 

:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

io mananc de sparg orez cu legume (numai porumb, mazare si morcov) si cu niste muschi, kaiser, ceafa, ceva o specialitate din-asta. Stii cum e?!! Mori mancand... se face repede. Fierbi orezul, separat calesti legumele in putin ulei, pe urma torni si ceva apa, le lasi sa se inabuse, cand a scazut apa si-s fierte pui orezul, pe urma pui si carne si... pe ei, pe mama lor.. !! E si satios. Delicios.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu de putine ori am fost in pana de idei, carte de bucate ... ioc, asa ca... voi ce ati vrea sa mancati azi ?

iti imprumut o carte de bucate? eu am mai multe :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce zici de o varza calita?

 

mda... :tease: am facut acum vreo luna ...

 

 

 

iti imprumut o carte de bucate? eu am mai multe :(

 

 

nus... is analfabet !

:)

 

doar daca-mi citesti pe messanger inainte de somnic... poate asa adorm mai repede !

 

:doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
agatatore ?

:tease:

 

mai... eu chiar nu stiu ce sa mai gatesc; am un spanac si ma cam uit la el, parca mananc aer, dupa 2 ore mi-e mai foame decat inainte. :(

 

O reteta cu spanac, mi se pare ca e arabeasca, dar nu sunt sigura.

Se taie niste ceapa si se caleste in putin ulei, apoi se adauga carne de vita/vitel tocata si se caleste bine. Cand este carnea gata, se adauga spanacul si putina sare si piper. E foarte usoara, se poate manca si rece si calda si e foarte buna cu paine arabeasca (lipie). :doh:

 

impachetez doar pieptul in folie sau si legumele ?

Si legumele. Nu ti-am spus ca e buna cand ti-e lene? Prea multa munca sa le impachetezi separat. :)

Editat de micalutza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
io mananc de sparg orez cu legume (numai porumb, mazare si morcov) si cu niste muschi, kaiser, ceafa, ceva o specialitate din-asta. Stii cum e?!! Mori mancand... se face repede. Fierbi orezul, separat calesti legumele in putin ulei, pe urma torni si ceva apa, le lasi sa se inabuse, cand a scazut apa si-s fierte pui orezul, pe urma pui si carne si... pe ei, pe mama lor.. !! E si satios. Delicios.

:tease: miamm, miamm... suna bine fata !

 

 

 

O reteta cu spanac, mi se pare ca e arabeasca, dar nu sunt sigura.

Se taie niste ceapa si se caleste in putin ulei, apoi se adauga carne de vita/vitel tocata si se caleste bine. Cand este carnea gata, se adauga spanacul si putina sare si piper. E foarte usoara, se poate manca si rece si calda si e foarte buna cu paine arabeasca (lipie). :)

pai... si spanacul meu e o inventie... am pus ciuperci taiate marunt, am calit ceapa si bucatele de carne de porc... , marar, delicat, etc... insa... :doh: ...nu m-am omorat nici cand eram copil dupa spanac!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×