Sari la conținut
Forum Roportal
kurt cobain

Cum fac sa nu se mai certe ram-ii

Postări Recomandate

Sal tot eu sunt, am aflat ca problema e de la rami, am 2 placute de 128 si una de 256 in calc.... si se tot blocheaza.... dak las decat o placuta nu se mai blocheaza , da am dat bani pe restu si as vrea sa le folosesc. toate placutele sunt la aceasi frecventa.... dar calc se blocheaza in dracii.... va rog frumos HELP... cum fac sa nu se mai certe intre ei??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sal tot eu sunt, am aflat ca problema e de la rami, am 2 placute de 128 si una de 256 in calc.... si se tot blocheaza.... dak las decat o placuta nu se mai blocheaza , da am dat bani pe restu si as vrea sa le folosesc. toate placutele sunt la aceasi frecventa.... dar calc se blocheaza in dracii.... va rog frumos HELP... cum fac sa nu se mai certe intre ei??

1. Ai putea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am scos un modul ram, ca ala era la frecventa diferita. acum au acelasi clock aceasi frecvetna, si tot se blocheaza, si faza e ca le-am luat pe amandoua din acelasi loc, aceasi firma. dar am vazut acolo la rami la viteza sunt mai multe optiuni 10/8, normal,turbo.slow, ce tre sa pun acolo?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pune un CD bootabil gen "Ultimate boot CD" si da un RAM TEST sau MB TEST -- apoi, daca astea sunt OK !? Putem pune problema altfel. !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am dat un test si mi-a spus ca sunt ok. m-am uitat in bios si sunt mai multe optiuni cycle leght cum e bine sa il las 2 sau 3?

3 e valoarea "mai lentă", care ar trebui să facă să meargă orice modul. Un modul CL 2.5 merge accesat ca un CL 3.0, dar invers, nu. Un modul CL 3.0 nu poate "ţine pasul" şi vor apărea blocări frecvente.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

kurt_cobain ... problemele tale ar fi inexistente daca ai face schimb cu doua module de 256 sau unul de 512. Cat despre configurarea optima a unui BIOS... nu ti se prea poate spune pe forum... BIOS-urile sunt diferite intre ele...

 

 

harald... oamenii sunt prin definitia lor liberi. Poti spune "este mai profesional sa spui module RAM decat rami sau placute" dar nu poti cere asta. Daca omul asa vrea sa spuna, e liber sa o faca, il poti sfatui sa faca altfel si atat.

 

 

 

 

Edit: corectat lipsa litera.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×