Sari la conținut
Forum Roportal
N!gh7 W0lf

Convertor extensii de film?

Postări Recomandate

Am facut un filmulet de 5 minute (.avi) si are 1 Gb si ceva...puteti sa imi spuneti ce program poate schimba extenisa sa sa si micsoreze marimea??Ca are 1Gb...ce poti sa faci cu el :yahoo:

--Filmuletul a fost facut cu Sony Vegas 6.0

--Si inca ceva,care format video e cel mai clar si cel mai bun? Multumesc :evil:

Editat de N!gh7 W0lf

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Step one: Pune mana pe Ace Mega Codecs Pack ultima versiune, si instaleaza-l full, ca sa te asiguri ca si encoderele sunt instalate. (Evident, daca ai facut asta, treci la Step 2)

 

Step two: Fa rost de VirtualDub, soft freeware. Daca e posibil, o versiune recenta. Deschizi filmul tau in VD. Din meniu, la Video dai Fast Recompress, nu ai nevoie de restul optiunilor. In schimb, la Audio alegi Full Processing mode, si la Compression alegi mp3 si un bitrate acceptabil.

De la video, vine partea de exerimentare. La Compression gasesti toate codecurile instalate in sistem. Pentru calitate mare, alege DixV LowMotion si de la Configure, bagi keyframes mai dese si lasi crispness la 80. Daca vrei neaparat marime mica, incearca cu DivX FastMotion. In sfarsit, cand esti gata cu pigulitul la setari, din File dai Save as Avi.. si astepti pana termina. Vezi ca iti scrie si estimarea timpilor si maririi fimului. Bafta!

 

PS: Poate explica cineva cum se configureaza encoderul XviD.

PS2: Tu deschide filmul cu BSPlayer, fa clic pe butonul playlist, si vezi acolo la Type ce scrie pentru filmul tau. E un cod de 4 litere.

 

Edit: 5 minute si 1 GB ?? Orice alt format ai alege, in afara de Uncompressed cu setarile la maxim, cred ca nu e in stare sa scoata peste 200MB, nici sa te chinui cu el :yahoo:

Editat de daemon

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Avi - 5 min = 1 Gb????? :yahoo:

 

Eu zic sa te mai uiti o data prin meniurile de la Sony si vei vedea, printre altele, si format MPEG2 (100-200 Mb).

Deci, iei filmuletul, de preferat in forma bruta, daca nu chiar si AVI si-l mai convertesti o data. La save-as ai mai multe optiuni, alege una din ele: MPEG2 calitate buna pana la WMV mai putin calitativ, dar economisesti spatiu pe disc.

:evil:

 

Ps: banuiesc ca ai instalate la Sony toate plug-inurile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt curios daca exista si un convertor bun MOV -> Avi sau MOV -> MPEG.

Aparatul meu foto (Nikon Coolpix) inreg. filme doar cu extensia MOV. Partea proasta e ca doar cu VLC Player-ul pot sa le vad.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Avi - 5 min = 1 Gb????? :)

 

Eu zic sa te mai uiti o data prin meniurile de la Sony si vei vedea, printre altele, si format MPEG2 (100-200 Mb).

Deci, iei filmuletul, de preferat in forma bruta, daca nu chiar si AVI si-l mai convertesti o data. La save-as ai mai multe optiuni, alege una din ele: MPEG2 calitate buna pana la WMV mai putin calitativ, dar economisesti spatiu pe disc.

:(

 

Ps: banuiesc ca ai instalate la Sony toate plug-inurile.

Sincer,nu stiu daca am toate pluginule,abia am invatat sa il folosesc,doar baza o stiu :(

--De unde pot lua pluginurile?

--Un tutorial,ceva scris cu imagini,cum sa faci un film bun cu Vegas este pe undeva? :doh: Multumesc :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am facut un filmulet de 5 minute (.avi) si are 1 Gb si ceva...puteti sa imi spuneti ce program poate schimba extenisa sa sa si micsoreze marimea??Ca are 1Gb...ce poti sa faci cu el :crazy:

--Filmuletul a fost facut cu Sony Vegas 6.0

--Si inca ceva,care format video e cel mai clar si cel mai bun? Multumesc :phiu:

Oricum, bine ca nu ti s-a raspuns la ce se intelege ca vrei ..... :flowers:

Schimbarea extensiei se face printr-un simplu rename, ce vrei tu este de fapt convert format, schimbare format.

Eu folosesc "Sorenson Squeeze 4.2" si e super, iti ia ceva timp pana gasesti formatul ideal pentru ce ai nevoie din multitudinea de formate predefinite dar merita.

Editat de PoTZo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sincer,nu stiu daca am toate pluginule,abia am invatat sa il folosesc,doar baza o stiu :phiu:

--De unde pot lua pluginurile?

--Un tutorial,ceva scris cu imagini,cum sa faci un film bun cu Vegas este pe undeva? :crazy: Multumesc :flowers:

 

Plug-inuri si alte poti lua de aici: http://www.sonymediasoftware.com/download/default.asp

Iar tutoriale, poftim de alege http://www.google.ro/search?client=firefox...%83utare+Google

asta bineinteles daca te incapatanezi sa lucrezi cu Sony Vegasul :o:

 

Poti folosi utilitare mai mici, destul de vioaie si care nu consuma multe resurse. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buy WinMPG Video Convert now for only $30.

 

Unul gratuit nu este ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×