Sari la conținut
Forum Roportal
humbert

Ce conteaza mai mult: ideea sau imaginea?

Postări Recomandate

Stateam si ma gandeam dc nu mai conteaza atat de mult ideea unui act artistic; fie film, fie teatru, fie fotografie ci imaginile care iti sunt oferite si date de-a gata. Oamenii sunt mult mai fascinatii de faza din Matrix cand Keanu Reves se lasa putin pe spate si evita gloantele decat de idee filmului in sine.

Am observat ca majoritatea criticilor de film pun mult mai mul accentul pe modul in care a fost facut filmul

( shooting, soundtrack, culori, etc.) , decat pe idee in sine, ceea ce dupa parerea mea taie elanul tinerilor regizori cu idei dar fara bani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

depinde... de la film la film si de la om la om. eu cred ca imaginea ar trebui sa sublinieze ideea, altfel.. .ramane doar atat: imagine. cand am citit prima data titlul topicului, fara sa fi citit mesajul, am incercat sa ma gandesc la un film in care imaginea m-a impresionat cel mai mult. raspunsul este "Hero". Acesta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ideea trebuie dezvoltata prin imagine cum bine spune dranonul. un film fara imagine si muzica buna nu e film. sunt filme si regizori care fac din imagine arta

 

http://www.imdb.com/title/tt0101700/

http://www.imdb.com/title/tt0112682/

http://www.imdb.com/title/tt0211915/

 

doar un mic exemplu: jean pierre jeunet

:yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca filmul regizorului bosniac, Emir Kusturica - "Arizona Dream" se sustine atat prin idee cat si prin modul de abordare al temei, cred ca fara muzica lui Goran Bregovic nu ar fi fost la fel de seducator. Mai erau si niste actori pe-acolo, Johnny Depp, Faye Dunaway...Totul conteaza, inclusiv imaginea, etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este clar ca totul conteaza intr-un film; imagine, muzica, decorurile, etc. Nu cred, insa , ca asta trebuie sa primeze in conceperea unui film.

In ultima perioada am vazut cinematografele impanzite de tot felul de filme care nu transmit nimic ,in

schimb sunt pline de efecte speciale, machiaj f extravagant si femei cat provocatoare.

 

Noroc cu festivalurile de film...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai eu am mai spus-o. Daca vreti culturalizare nu mai mergeti la film. Luati o carte in mana. Filmul este prin excelenta IMAGINE. Prefer sa vad un film prost(vb voastra ca idee) dar cu exterioare, imagine, tehnica de fimare, sunet, coloana sonora, costume sute/mii de figuranti. Sa fim intelesi. Astea trebuie sa fie cu gust. Nu e nicio sfaraiala sa-i vezi cum se catara in copaci sau pe pereti in picioare. Astea sant desene animate eventual.

Las altcuiva ecranizarile sovietice si franceze dupa clasicii literaturii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai eu am mai spus-o. Daca vreti culturalizare nu mai mergeti la film. Luati o carte in mana. Filmul este prin excelenta IMAGINE. Prefer sa vad un film prost(vb voastra ca idee) dar cu exterioare, imagine, tehnica de fimare, sunet, coloana sonora, costume sute/mii de figuranti. Sa fim intelesi. Astea trebuie sa fie cu gust. Nu e nicio sfaraiala sa-i vezi cum se catara in copaci sau pe pereti in picioare. Astea sant desene animate eventual.

Las altcuiva ecranizarile sovietice si franceze dupa clasicii literaturii.

 

tocmai ! daca vrem culturalizare mergem la filme ... pai ce ? cinematografia nu e arta ? :roll:

dau exemplu lars von trier si mi-as dori ca cineva care cunoaste acest regizor sa vina cu observatii. la individul asta nu poti spune ca primeaza imaginea sau muzica ... sunt toate imbinate in asa fel incat mesajul sa fie complet, si asa imi pare firesc :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ideea trebuie ilustrata prin imagini.Degeaba ai o idee buna daca lipsesc niste imagini si un sunet pe masura.

O imagine face cat 1000 de cuvinte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La un film, imaginea, sunetul sunt cele mai importante caracteristici. Asa, pentru o idee buna, citesti mai bine o carte si-ti imaginezi singur peisaje...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×