Sari la conținut
Forum Roportal
rodika

Markeri hepatici

Postări Recomandate

Despre subiectul asta s+a discutat putin desi am constatat ca este f important.Am facut analizele la Matei Bals, doctorul era in concediu, eu mi+am aruncat ochii pe analize am vazut valorile de referinza si l mi-m cam dat seama pe ce picior stau, in nici un caz pe roze.Iar la markeri am vazut nonreactiv mai putin la virusul C , dar ma intreb ce reprezinta cifrele din dreptul grupei respective.Am mai si intrebat si nimeni nu a avut asa.Oare sa ma fi infectat si cu virusuk B?Dar totusi scrie nonreactiv

Anti_HBC 0,43

Anti-HBC_I nonreactive

Anti_HBe 1,72

Anti-HBe_I nonreactiv

HBeAg 0,367

HBeAg_I nonreactiv

HBsAg 0,004

HBsAg_I nonreactiv

HCV_3 9,19

HCV_3_I reactiv

AcHBs 2,o4

AcHBS_I nonreactiv

 

 

Nu am valori de referintza , initial as crede ca nu am si virus b dar ma deruteaza totusi cifrele respective

Imi este si greu sa ma duc aici si sa le arat analizele din Romania. Ma puteti ajuta?

va multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cat timp iti scrie non-reactiv, indiferent de unitatile pe care le scrie acolo, inseamna ca nu ai si virusul B. Sistemele de referinta difera de la un laborator la altul insa atata timp cat scrie non-reactiv, nu trebuie sa iti mai faci griji. Sfatul meu este ca sa te vaccinezi impotriva hepatitei A si B ca sa scapi de o mare grija in viitor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×