Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Email gratuit de la Google: Gmail

Postări Recomandate

Google are in faza de test un serviciu de mail gratuit. El se va baza pe cautare si va oferi o limita de stocare de 1GB.

 

Google intentioneaza sa scoata bani din acest nou serviciu, prin inserarea unor bannere publicitare (text) in interiorul mesajelor asemanatoare cu cele care le vedeti acum in partea dreapta a cautarilor.

 

Deocamdata serviciul este in faza de test si nu permite inscrieri dar cei de la Google spun ca daca se va dovedi eficient vor oferi pe scara larga acest servicu.

 

Pagina unde poate fi accesat Gmail

 

Mai multe informatii gasiti in Ziarul Financiar.

 

Ultimele stiri despre google.[/url]

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Servicul nu este inca disponibil pentru public, dar sunt conturi creeate pentru beta testari. Zilele trecute au aparut pe Ebay cateva spre vanzare. Unul din ele a fost vandut cu suma de 262$. Nu imi pot da seama de ce ar vrea cineva sa plateasca atatia bani pentru un serviciu care in curand va fi disponibl gratuit.

 

Pagina de pe Ebay: http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewI...3675155988&rd=1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

::): ::): ::):

... probabil este ceva de genul "vinde roportal si cumpara bogdan" ...

::): ::): ::):

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa fim seriosi, ce sa faci cu 100Mb spatiu liber, cate mesaje sa primesti, trebuie sa fi maniac al e-mailului ca sa fi atat de traznit sau sa "calaresti" e-mailul zi si noapte!

Nu prea vad cu ce ar atrage mai multi utilizatori.

Pe cealalta parte Google este deja cel mai popular serviciu de cautare, serviciu ce a devansat Yahoo de ceva bun timp, insa popularitatea sa se datoreaza simplitatii sale, si mai ales fatului ca e lipsit de reclame sau servicii de e-mail gratuit!

Ma intreb ce efect va avea aceasta introducere a e-mailului. :?:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde foarte mult daca se va seta vreo limita la atasamente. Daca sa zicem un mesaj poate avea maxim 200ca va greu sa umplii un cont de 100 Mb. Dar daca in schimb nu va fi nici o limita nu cred ca este o problema sa umplii o astfel de casuta. Eu de exemplu am primit ieri un mail de 10Mb. Cateva mail-uri din astea si ai umplut contul.

 

Yahoo nu vrea sa atraga vizitatori ci vrea sa nu-i piarda. Yahoo este popular tocmai serviciului de mail.

 

In ceea ce priveste Google el isi va mentine si in noul serviciu de mail simplitatea si nu cred ca vor introduce bannere. La yahoo de exemplu am vazut si bannere care ocupau aproape jumatate din ecran.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As fi incantat cred daca google ar oferi hosting deoarece cine stie probabil iti va afecta destul de bine PR daca stai pe un server de la google, dar pentru un cont de mail chiar fiind el de 100 de Gb probabil cei care isi lasa adresa de email in toate siteurile pe***o ii pot gasi o buna intrebuintare.Eu unu nu ii vad inca avantajele .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As fi incantat cred daca google ar oferi hosting deoarece cine stie probabil iti va afecta destul de bine PR daca stai pe un server de la google, dar pentru un cont de mail chiar fiind el de 100 de Gb probabil cei care isi lasa adresa de email in toate siteurile pe***o ii pot gasi o buna intrebuintare.Eu unu nu ii vad inca avantajele .

 

In ultimul timp (de cand Yahoo a renuntat la serviciile lui Google si si-au facut propriul motor de cautare) Google a tot atacat oferind servicii la care Yahoo era cel mai tare pana atunci. De exemplu de curand au lansat si o versiune beta de grupuri de discutii. Google are resurse si cred ca in curand vom asista la detronarea lui Yahoo din pozitia pe care o detine in acest moment.

 

Eu as vedea si utilitatea unui astfel de mail: il pot folosi pentru a ma inscrie pe pe pagini de unde cred ca voi primi spam (nu ar trebui sa vin prea des ca sa il golesc).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca si Hotmail urmeaza exemplul lui Yahoo si ofera 250Mb:

http://www.mediapost.com/dtls_dsp_news.cfm...e&newsID=256953

 

A mai testat cineva Gmail? Cum vi se pare?

 

Pentru cei ce nu la-au testat inca o sa va pot oferi cateva invitatii gratis dupa ce le voi primii si eu (probabil peste cateva zile).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E o batalie acerba intre Google, Yahoo si MSN.

Ramane de vazut ce se va intampla in viitor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×