Sari la conținut
Forum Roportal
jmekera

Nisipurile de aur

Postări Recomandate

Am platit excursie peste 5 zile la Riu Viva , Nisipurile de Aur, cu masina noastra, cu Q Travel din Bucuresti.A mai fost cineva ? Multumesc mult pentru raspunsuri, mi-ar fi de mare ajutor detalii despre agentie , drum, vama, hotel.Agentia o fi serioasa? Desi ,acum ca am platit .....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai eu acum am venit de acolo, si a fost supermisto. M-as duce maine inapoi. Nu am fost prin agentie, dar m-am descurcat excelent. Am stat la o pensiune particulara langa Konstantin si Elena, dar serile mergeam la Golden Sands-cam 8 km. Pensiunea a fost 20 de eur pe zi dar are frigider tv si aer conditionat si piscina. Normal baie propie-dus+vana. Mancarea la bulgari atat la restaurant cat si la abc e usor mai ieftina si mai de calitate. Tigarile-s scumpe. Asa ca luati-va din Romania. Iar servirea, serviciile...of. E o prapastie intre noi si ei. Nu mai vb de distractiile din statiuni, curatenie..etc. Am muscat-o doar la vama. Am platit la Giurgiu sa ies din tara 1 200 000 de lei. La bulgari a fost de ajuns 4 eur. La Vama Veche am platit doar 170000 sa intru inapoi. Trebuia sa ies tot pe la Vama Veche.

In fine. Nisipurile de aur -ca asta era parca subiectu`, e o statiune faina de tot.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ne-am intors luni de la Nisipuri , unde a fost ... extraordinar !

Am stat la Riu Viva, all inclusiv , 3 stele dar conditii de patru ...

Mincare : 10 - 12 feluri de salate, 2 feluri de supe(ciorbe), carne cu sos : pui, vita, porc, peste sau grill facut pe loc - la fel , din toate, prajituri( cam 6-7 feluri ), inghetata , bere ( excelenta Kamenitza lor, slaba dar buna ),vin rosu si alb, sucuri , cafea , capucino, frape , fructe. Puteai minca continuu de la 7.30-11.30 ,si bea la fel . Intre mic dejun si prinz, sau prinz si cina era "dejun continental " - sandwichi-uri, brinzeturi, fripturi , prajituri, inghetata- la bufetul de linga piscina.La cina chelnerii asteptau la usa resturantului sa intre turistii , insirati ca soldatii la drapel,foarte frumos.

Piscina : una de copii, una de adulti, luau probe de apa zilnic ,dusuri la piscina, insorita de la ora 9 pina e la 18.00(altele aveau soare doar 2 ore pe zi din cite am vazut )

Sezlong, umbrela, prosop- sterilizat la etuva zilnic - gratuit.

Animatori: la copii - o d-ra care te "scapa " de copil doua ore dimineata si doua ore seara , ii lua pe copii la o casuta special amenajata pentru ei si faceau tot felul de jocuri acolo, au avut " zi indiana " cu panase si masti de indian , super incantat fiu-meu ;

Animatorii de adulti : foarte buni , corectau orice tendinta de exchibitionism ( mai ales din partea englezilor ) pe loc , jocuri de bun simt si fara provocari inutile .

Cazare : camera imensa, curat, aer conditionat , baia foarte curata . Noi am primit o camera spre vest, cam racoroasa , pe care am schimbat-o fara probleme cu alta pe est.

Statiunea : curat, m-a impresionat ospitalitea si bunul simt al localnicilor.

Regrete : nu ne-au dat voie la cazino, ca e pustiul prea mic , am inteles de la niste olandezi ca s-au distrat super acolo.

Ciudatenii : la jocurile animatorilor nu participau romanii!! Nici copii romani nu mergeau la jocurile copiilor !!

In general, atitudinea conationalilor nostri era una de oarecare sfidare, barbatii butonau mobilele, iar femeile cicaleau copii ! In general, singurele voci care se auzeau mai tare pe acolo erau ale romanilor : " Ia si de-aia " - la masa , si " Iesi afara ", " Hai odata "- la piscina . M-am minunat de lucrurile astea .

Recomand locul cu toata caldura !

Noi am mers pe la Vama, din Constanta fiind - la iesire 2 ore la Vama Romana, 5 minute la Bulgari, iar la intoarcere 10 minute cu totul . Cred ca ai avut ghinion la Vama .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am platit la Giurgiu sa ies din tara 1 200 000 de lei. La bulgari a fost de ajuns 4 eur. La Vama Veche am platit doar 170000 sa intru inapoi.

 

 

Nu inteleg, de ce trebuie sa platesti sa iesi din tara si sa vii inapoi ??? si de cand este legea asta ???

 

Pe vremuri pe pasaport romanesc trebuia Viza de Iesire si de Intrare ?!?!?! cu 30 de ani in urma .....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu m-am intors sapatamana trecuta de la nisipuri unde a fost absolut superb, nu am nici un repros de facut din nici un punct de vedere. ne-au depasit cu mult, cu toate ca sunt o tara mai saraca. daca cineva gaseste vreun hotel din nisipuri care sa fie deschis si iarna, sau eventual o oferta pt revelion i-as fi foarte recunoscatoare. eu am gasit o oferta dar era pt revelion 2006 deci, daca afla cineva ceva sa ma anunte si pe mine. multumesc mult. si pt cei care au dubii daca sa mearga acolo sau sa ramana aici, le recomand bulgaria: dai mai putini bani pt niste conditii net superioare; asta ca sa nu mai vorbesc de ospitalitatea celor de acolo pe care la noi o gasesti din ce in ce mai rar. ca sa inchei, va astept cu oferte :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu m-am intors sapatamana trecuta de la nisipuri unde a fost absolut superb, nu am nici un repros de facut din nici un punct de vedere. ne-au depasit cu mult, cu toate ca sunt o tara mai saraca. daca cineva gaseste vreun hotel din nisipuri care sa fie deschis si iarna, sau eventual o oferta pt revelion i-as fi foarte recunoscatoare. eu am gasit o oferta dar era pt revelion 2006 deci, daca afla cineva ceva sa ma anunte si pe mine. multumesc mult. si pt cei care au dubii daca sa mearga acolo sau sa ramana aici, le recomand bulgaria: dai mai putini bani pt niste conditii net superioare; asta ca sa nu mai vorbesc de ospitalitatea celor de acolo pe care la noi o gasesti din ce in ce mai rar. ca sa inchei, va astept cu oferte :)

La ce hotel ai stat ? Eu am vazut inspre zona mai veche a statiunii ( in zona Kempiski) hoteluri cu calorifere (le-am vazut de afara ) dar drept sa-ti spun , din cite am vorbit cu cei de la Riu, ei inchid din octombrie pina in aprilie ... si asa fac marea majoritate ; iarna nu am idee cam ce ai putea face pe acolo. La Q Travel, agentia cu care am fost noi, mi-a zis doamna de acolo ca de Paste au organizat ceva in 2006 si ca ar fi fost OK!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am stat la green park, ei au inchis iarna...cred ca ai dreptate, nu prea am nici o sansa pt revelion. oferte de Pasti am gasit si eu si deja am stabilit ca la anu acolo ma gasiti; speram totusi sa gasesc ceva si de revelion ca la noi preturile sunt foarte mari, iar daca te uiti la cum arata camera te sperii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Joi o sa plec in Bulgaria, poate cineva sa-mi dea cat mai multe informatii, despre legislatie, vama, taxe, cum sunt drumurile, sau cum este pe litoralul bulgaresc...etc?? astept cat mai multe detalii

 

merci! :aranjare:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e bine sa te duci prin vama veche...faci o ora-de la vama-drumul este destul de bun (pe o singura banda,pe sens) este foarte liber;nu intalnesti mai mult de 2-3 echipaje de politie!...nu am fost oprit-cica tr. sa ai 5 sau 10 euro spaga daca te opresc-mai platesti o taxa de 2-3 euro in vama igienizare si rovineta(nu foarte scumpa)

la nisipuri e bine,destul de curat(mai curat fata de la noi),cea mai sigura statiune a lor(e bariera la intrarea in statiune,pazita de politie) aglomeratie

in rest multi romani,manele,

sejur placut!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×