Sari la conținut
Forum Roportal
cossad

Adunate si la lume date...

Postări Recomandate

Cateva ,,mici trucuri'' care ar putea XP-ul sa ruleze mai bine. Daca si altcineva ar mai veni cu alte sugestii, cu atat mai mai bine. Daca initiativa mea nu este apreciata rog un moderator sa inchida topicul.

 

Dacă lucraţi

Editat de EmmaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dezactivare System Restore

System Restore este o utilitate a Windows-ului care efectueaza un backup al sistemului (registri, dll importante?) pentru recuperare in caz de virusi sau alte evenimente nefericite.

Este util daca ati instalat un program care a stricat sistemul de operare si doriti sa reveniti la starea dinainte.

Este ineficient impotriva virusilor de boot sau impotriva spyware(aici se ,,cuibaresc'' mare parte dinte acestia!).

A fost exploatat de virusii din ultimii ani si de aceea este recomandabil sa il opriti.

Procedura este foarte simpla.

Accesati cu click dreapta Properties din My Computer (sau apasati combinatia windows - pause), de acolo tab-ul System restore si bifati ?Turn off System Restore on all drives?. Salvati optiunea si resetati computerul.

 

 

 

C

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foarte utile sfaturile pentru optimizare !

Vad ca esti foarte priceput, asa ca pun si eu o intrebare: am dezactivat crearea de noi fisiere Thumbs.db

Dar cum as putea gasi cu "serch" toate fisierele create pana acum de Win XP....si mai ales cum le pot sterge pe toate odata ?

Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×