Sari la conținut
Forum Roportal
wasssu

Golf 4 - topic combinat

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

... Cam la fel stau lucrurile si cu SDI-ul. Daca n-ai bani de Golf TDI, atunci iti recomand o Skoda Octavia TDI, generatia veche, care inca se fabrica si se vinde cu succes. LA MULTI ANI! :(

 

Cum sa compari megamasina greoaie Skoda cu un Golf?

Stiu ca la caroserie Octavia a preluat elementele de golf 3 (parca) dar nu seamna deloc intre ele.

Nu mai zic la restul.

Pt mine Octavia kk.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce parere aveti despre golf 4 sdi? E buna masina asta?

SDI-UL (MOTORUL ASPIRAT NATURAL) ESTE MAI ZGOMOTOS,MAI PUTIN PUTRNIC FATA DE CEL TDI(MOTORUL SUPRAALIMENTAT) INSA TE SCAPA DE CITEVA PROBLEME CARE AR PUTEA SA APARA LA TURBINA TDI-ULUI,DISTRIBUTIA ESTE PUTIN MAI IEFTINA,ULEIUL FOLOSIT LA MOTOR ESTE MAI IEFTIN .TURATIA MOTORULUI ESTE PUTIN MAI RIDICATA DAR DACA NU SUFERI DE "DEMARAJE" MOTORUL SDI ESTE FOARTE BUN.POTI CIRCULA"DACA MAI AI UNDE" SI CU 140KM/H.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna, am un golf 4 variant din 2002

am facut un scurt la lampa de luminare numar si nu mai lumineaza. nu gasesc nici o siguranta arsa, lumina de pozitie din stopuri merge.ce poate fii? merci

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am un golf 4 tdi din 2002,si am o problema in timp ce merg cu el normal se blocheaza aceeleratia si motorul ramane blocat la 1200rpm,si apoi se aprinde becul la bujii,acceleratia e moarta in tot timpul asta,poate cineva sa-ma ajute cu un raspuns?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Senzorul de pozitie al pedalei de acceleratie? :dance4:

 

Atata timp cat se aprinde led-ul de defect electronic motor(martorul pentru bujiile incandescente), e ok. Calculatorul a memorat un cod de defectiune. Nu trebuie decat sa mergi la un tester VAG-COM sa vezi despre ce cod de defectiune e vorba.

Succes! :dance3:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am un golf 4 1.4 benzina (130 000 km )si am schimbat tot la el (curele filtre, role, ulei , etc ) si nu stiu de la ce cand ajunge in 3000 de turatii in treapta 3 , 4 ,5 se aude un vuiet si se simte un vibrat usor la volan si isi revine imediat dureaza 4-5 secunde. ma poate ajuta cineva ? (cineva mi-a zis ca din cauza ca i-am scos scutu de sub masina, sau ca nu o mai fi ulei in cutie...dar eu zic ca ar trebui sa ma avertizeze .... :(??)

:cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna,

sunt nou posesor de Golf 4 1.9 SDI si ma intereseaza unde as putea gasi manual pentru masina asta, in romana ar fi de preferat.

 

La ce pret se situeaza aceasta masina ? sau preferabil varianta TDI , daca ii cunosti pretul...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am avut probleme cu turbina si am schimbato. Dupa ce am schimbato am ceva probleme la demaraj si la acceleratia in trafic e cam puturoasa , uneori am demaraj bun si acceleratie buna in depasiri alteori parca-i ia cineva puterea brusc. Uneori am pedela la podea si abia reusesc sa trec de 130km/h.Bineinteles i-am facut testul motor si totul e ok ,lucreaza in parametrii normali .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am in jur de 8000 8500 euro. Si as dori sa imi un golf 4. Ce ar fi indicat un bezinar sau pe motorina. Mai mic de 90 Cp nu as vrea. As dori cateva sfaturi inainte de a achzitionat masina. Astept pareri. Multumesc frumos.

De diesel parca mie teama sa imi iau din cauza turbinei ca sa nu ma lase cand ii lumea mai draga. Cam cati Km ar rezista o turbina. Din povesti am auzit ca golful are motoare bune pe motorina.

Editat de cornelius21us

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×