Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Acum 5 ore, Xylia a spus:

Eu mananc carne doar de doua ori pe luna, deci se poate spune ca mananc "de vara" mereu. 

Maine voi manca sarmalele care sunt acum in cuptor. Cu carne de vita.  :smile:

• Like 2

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ieri am chef de mancat sarmale ... nu stiu cum se intampla ca deodata mi-a venit idea si va trebui sa deranjez pisica, doarme in bucatarie in fata aragazului ca vine A/C pe el de sus direct.   Ieri deja am cumparat toate ce-mi lipseau ... 2 ardei rosii mari ca-i place fiului, printre altele, sper ca nu uita sa treaca pe aici sa le ia.  Doar traditionala reteta urmaresc.

• Like 1

Partajează acest post

Link spre post

Cea mai lunga faza la asamblarea sarmalelor consta in prajitul de ceapa ... de atunci inca nu este gata ca-mi place sa fie rosu crocant, nu negru si la asta se ajunge doar cu timpul aproape de 4 ore :o: asa-mi place mie ca-i da un gust aparte.   Restul merge repede ca nu fac mult, deja am pregatit totul sa nu pierd timp.   Varza are niste foi groase ... dar nu era altfel, mai bine

faceam ardei umpluti, demult erau mancati deja.   Am observat ca deja cu sila toc si ceapa, dar si de alte joburi din bucatarie mi s-a acrit.   Gatesc cu placere daca incep ceva dar fara entuziasm,  mai bine mananc fructe crude si beau apa.   Practic nici pofta n-am prea mare si chef de mancat la fel n-am.   Sa fie ca am lasat carnea in urma???   

Partajează acest post

Link spre post

Deja fierb pe foc foarte mic si vor fi bune curand insa m-am saturat deja de la umplutura de mancat crud ca-l ador.  E mai bun decat fiert in varza!!!   Doar 36 de bucati au iesit si un ardei gras foarte mare, este pentru familie numai daca nu apare cineva in usa din gresala.   A facut si sora mea sarmale cu piept de gasca si a dat de pomana ca a fost ziua de nastere a lui tata.

A fiert deja si tuica, a presat si strugurii, asteapta sa cada nucii din pom si poate sa vina iarna ca e pregatita.

• Like 1

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum