Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

M-am gandit sa fac si ardei umpluti atunci cu sarmalele...compozitia nu difera prea mult :crazy:

 

:offtopic: tentatia !

sfat pentru ardei umpluti: in compozitie adaugi niste frunze de telina, ardeii umpluti ii prafesti un ulei si sosul in care ii fierbi il faci cu rosii multe taiate cubulete, ardei, betele de la teilna ! delicios ! sa nu uiti de iaur sau smantana !

Editat de olivdor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:offtopic: tentatia !

sfat pentru ardei umpluti: in compozitie adaugi niste frunze de telina, ardeii umpluti ii prafesti un ulei si sosul in care ii fierbi il faci cu rosii multe taiate cubulete, ardei, betele de la teilna ! delicios ! sa nu uiti de iaur sau smantana !

Multumesc de sfat .... :)

Abia astept sa fac .... :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce-as minca si eu niste sarmale , dar nu am facut niciodata . Am o intrebare : se pot face si din varza cruda , pt ca aici unde locuiesc nu este varza murata? si daca se pot face , cu ce trebe sa le acresc? Merci daca ma poate ajuta cineva , tare as dori sa incerc sa fac si eu!

 

 

 

Nici unde eu locuiesc nu se gaseste varza acra dar eu imi pun cateva capatine mici in fiecare toamna la acrit.

 

Romancele din Phoenix abia asteapta sa scada temperatura sub 30*C sa puna verzele ca altfel miroase foarte urit in curte. Desigur si din varza dulce sau cruda se poate face sarmale dar se opareste varza, care se poate face si fara sa te oparesti. Inainte de oparit se taie cotorul din varza la o distanta de 1 cm sau mai putin sa intre apa fiarta intre frunze si se termina procesul mai repede.

 

Se pune varza intr-o oala cu apa clocotita si sarata si se intoarce sa fie acoperit bine. Se opreste focul si se acopera oala. Cand deja cad frunzele, se scot din apa frunzele sa nu se firaba de tot ca nu mai sint bune de nimic.

Cu o penseta de bucatarie le scoti frunzele intr-o strecuratoare mare de plastic care este intr-un castron de plastic sa nu cada si apa pe jos. Cand observi ca varza e moale dupa 5 minute, scoti foarte incet, separi frunzele sa raceasca pe o tava mare si pe urma cu un cutit mic si ascutit tai de pe frunza acea dunga sau vena groasa. NU toci inainte nimic, umpli frunzele si ce ramine le toci.

 

Eu folosesc varza acra tocata din conserva la acrit varza dulce ca asa se gaseste numai in magazinele noastre alimentare. Trebuie bine stoarse ca sint foarte sarate. Tai marunt si cel putin 2 kg de rosii sa fie pregatit inainte totul, dar pun si suc de rosii din conserva 1 litru.

 

Umplutura prepar doar din carne de vita sau de curcan si ciuperci.

 

Orezul spal intr-o strecuratoare din care nu cad boabele sub apa curgatore pana nu se vede ca mai are amidon, apa este clara. Toc marunt o ceapa cat un pumn (mai mare decat mic) si in ulei incep sa-l calesc.

La jumatate adaug si orezul deja bine scurs de apa si amestec mereu sa nu se arda inca vreo 5 minute, opresc focul si adaug sare, piper, carnea tocata si marar proaspat sau uscat.

Mestec foarte bine cu mana si incep repede sa umplu frunzele deja reci.

Nu se prea pot face marunte ca varza dulce este mai tare decat cea acra, de obicei se umple o frunza pentru o sarma.

Doar leger se pune umplutura si nu se stringe foarte tare frunza in jur sa fiarba repede.

 

In oala in care o sa le fierb, toc frunzele ramase din varza oparita si mai adaug si vraza acra si rosiile tocate sa nu atinga sarmalele fundul oalei. Mai pun si marar uscat dar si o lingura de cimbru sau o creanga. Amestec bine si pe urma incep sa asez intai pe cei mai mari si apoi pe cei mici. Le acopar cu varza acra, adaug sucul de rosii si le pun la fiert pe foc medium. Mai complectez cu un pic de apa sa fie acoperite.

 

Mereu folosesc oala mare pentru fiert sa nu se stropeasca pe plita si nu trebuie sa veghez ca nu se prind sau ard niciodata. Dupa o ora incepe sa dea in fiert dar se mai lasa una sau doua ore dar la foc minim.

 

Eu personal dupa primul clocot la 10 minute opresc focul !!! mie asa-mi plac nu fierte moi si cu smantina.

 

Oala acoperita se tine pe foc pana se raceste, poate pana a doua zi cand se scoate in containere daca mai ramine ceva de pus in frigider.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu se pune si ceva carne afumata? Parca tin minte ca mama punea ceva ! Sau asta doar cind faci cu varza acra? :flowers: Intreb si eu , ca nu stiu!

 

 

 

Am uitat sa scriu despre carne mai mult. Eu nu gatesc din porc nimic niciodata de asta in retetele mele nu figureaza slanina sau afumatura, insa stiu ca romanii/ungurii pun mereu dar pe mine m-ar incurca.

 

Am vazut o romanca avea grasime de 3-5 cm pe deasupra sarmalelor in oala si miroseau a fum !!!

 

E a zis ca nu-i nimic, eu n-as manca asa gras si cu acel gust.

 

Sotul meu are mare colesterol desi se trateaza si eu gatesc foarte sanatos mai mult din piept de curcan si ciuperci fac sarmalele si grasime este doar uleiul in care prajesc ceapa.

 

De obicei bunica facea din porc si vita, altii doar porc sau doar carne afumata. Aici in Phoenix romancele cumpara un jambon putin fiert in aburi si afumat cu fum lichid, semi preparat, si-l macina pentru sarmale.

 

De Pasti sint foarte ieftine si se aprovizioneaza pentru tot anul si tin in congelator jamboanele !!! eu numai din carne proaspata gatesc ca nu prea congelez alimente.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

deja imi ploua in gura ! cred ca maine dau o fuga la obor si chit ca-i aproape 10 lei kilu de varza acra tot imi iau ... :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
deja imi ploua in gura ! cred ca maine dau o fuga la obor si chit ca-i aproape 10 lei kilu de varza acra tot imi iau ... :flowers:

 

 

10 Lei din astea noi ??? costa 1 kg de varza acra ??? Atunci cat costa carnea ??? Orezul este romanesc sau din import, dar buluionul ???

 

Imi aduc aminte in Zurich se vinde capatina varza acra facut de un ungur care are un magazin de delicatese si carne proaspata si cu de toate din Ungaria. Magazinul se afla la statia de tramvai Stauffacher care este o straduta istorica foarte ingusta unde n-ai loc de parcat masina !!! ca circula tramvaiul.

 

Mergeam cu geanta pe rotile ca era foarte de greu de carat acasa cumparaturile si punea varza cu zeama cu tot in punga de plastic si odata am platit peste 70 de Franci elvetieni pentru o varza uriasa.

 

Nu este mai ieftin sa-ti acresti singur varza ???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu se pune si ceva carne afumata? Parca tin minte ca mama punea ceva ! Sau asta doar cind faci cu varza acra? :P Intreb si eu , ca nu stiu!

DA :flowers: se pune si afumatura ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu este mai ieftin sa-ti acresti singur varza ???

este mai ieftin, numai ca in perioada asta a anului nu pot tine varza acra ca-mi miroase rau in balcon. eu stau intr-o garsoniera si nu-mi permit sa-mi miroasa toata vara si in plus se strica. varza o pune mama prin octombrie si-mi trimite si mie :flowers:

e destul de scumpa tocmai pentru ca nu e "sezonul" ei iar carnea e intre 14-17 lei noi ! orez si bulioane nu-s asa de scumpe si oricum le am in casa mereu !

Editat de olivdor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
este mai ieftin, numai ca in perioada asta a anului nu pot tine varza acra ca-mi miroase rau in balcon. eu stau intr-o garsoniera si nu-mi permit sa-mi miroasa toata vara si in plus se strica. varza o pune mama prin octombrie si-mi trimite si mie :flowers:

e destul de scumpa tocmai pentru ca nu e "sezonul" ei iar carnea e intre 14-17 lei noi ! orez si bulioane nu-s asa de scumpe si oricum le am in casa mereu !

 

 

 

Deci asa !!! la asta nu m-am gandit si Aprozare nu mai sint ?!?!?!? ca acolo erau mai ieftine ..... marfurile in general. Preturi din astea inteleg mai bine decat cele cu zerouri multe, prin anii '60 tot asa era pretul de carne, de 14 lei vita de supa si de macinat, 18 lei era carnea de porc de friptura !!! o paine mare neagra de 2 kg costa 4 lei, semialba 7.20 iar cea alba 9.60 si-ti mai dadeau un covrig sau un corn de 0.40 bani sa nu dea in rest marunt din 10 Lei !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×