Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Ma uit la un site cu una dintre cele mai usoare retete pentru sarmale... vreau sa imi spuneti cum faceti sarmalele voi sau ce ati vazut la mama, bunicii, vecini, etc ??

 

300 g carne de porc,

200 g carne de vită (sau 500 g carne de porc),

100 g orez,

150 g untură sau ulei,

200 g ceapă,

50 g bulion,

300 g roşii,

2 căpăţ

post-45555-1156120195.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce-as minca si eu niste sarmale , dar nu am facut niciodata . Am o intrebare : se pot face si din varza cruda , pt ca aici unde locuiesc nu este varza murata? si daca se pot face , cu ce trebe sa le acresc? Merci daca ma poate ajuta cineva , tare as dori sa incerc sa fac si eu!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce-as minca si eu niste sarmale , dar nu am facut niciodata . Am o intrebare : se pot face si din varza cruda , pt ca aici unde locuiesc nu este varza murata? si daca se pot face , cu ce trebe sa le acresc? Merci daca ma poate ajuta cineva , tare as dori sa incerc sa fac si eu!

 

se pot face ! foile de varza trebuie oparite bine si la fiert poti pune niste zeama de lamaie si mai mult bulion ! dar nu vor avea acelasi gust ca cele facute cu varza acra. dar poti pune varza la murat sau poti face sarmale cu foi de vita sau frunze de tei ! :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
se pot face ! foile de varza trebuie oparite bine si la fiert poti pune niste zeama de lamaie si mai mult bulion ! dar nu vor avea acelasi gust ca cele facute cu varza acra. dar poti pune varza la murat sau poti face sarmale cu foi de vita sau frunze de tei ! :)

 

Da, am facut si eu cu foi de varza oparite bine ... am pus apa intr-un recipent mare pe foc si am bagat varza si am lasat-o sa se opareasca .. si m-am oparit si pe mine cu ocazia aia ... ehh eram la inceput.

Am nevoie de un sfat ... in preparat ati pus ou sau cunoasteti pe cineva care pune ou ? Se obisnuieste in moldova... :crazy:

:o:

P.S. Astept mai multe raspunsuri ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, am facut si eu cu foi de varza oparite bine ... am pus apa intr-un recipent mare pe foc si am bagat varza si am lasat-o sa se opareasca .. si m-am oparit si pe mine cu ocazia aia ... ehh eram la inceput.

Am nevoie de un sfat ... in preparat ati pus ou sau cunoasteti pe cineva care pune ou ? Se obisnuieste in moldova... :crazy:

:o:

P.S. Astept mai multe raspunsuri ...

 

eu pun ou si nu sunt din moldova ! bunica mea punea si putin pesmet ... oul se pune ca sa se lege compozitia si sa nu se imprastie !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Olivdor, merci mult pt raspuns ! Eu daca bine tin minte de la mama , cind pui varza la murat , aia trebe sa stea la rece , nu? sa fie frig afara sau in camara? deci , daca e asa, eu nu pot sa pun , ca und e locuiesc nu avem iarna si nu e asa frig si deci varza no sa se mureze. Si pt celelalte idei , cu foi de vita sau tei , nu imi place , eu vroiam sarmale normale, din varza. Deci , cum e prea complicat si nu prea bun cu varza cruda, cred ca o s-o las balta si voi ramine doar cu gindul la sarmale!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
............... eu vroiam sarmale normale, din varza. Deci , cum e prea complicat si nu prea bun cu varza cruda, cred ca o s-o las balta si voi ramine doar cu gindul la sarmale!

Ultima data cand am facut sarmale eram departe de casa si intr-o tara care nu avea nici o legatura cu mancarea noastra traditionala... au iesit foarte bune si chiar au fost facute in cantitate mai mare ... in jur de 200. De ce sa ramai numai cu gandul ? Am facut cu varza oparita ... a fost ceva deosebit si vreau sa repet experienta :D :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Alina , deci , cu alte cuvinte sa nu ma dau batuta si sa incerc sa fac ? :shout: Iti dai seama ce va iesii? Intre faptul ca poate , naibii ma mai si oparesc si dupa ce ma chinui o zi intreaga , nu iasa nici bune! :D

Intr-o zi cind o sa imi fie grav pofta , cred ca o voi incerca si pe asta , sa nu zic ca n-am facut nici un efort. :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum mi-a fost pofta de sarmale si nu am facut , ca sa imi fac pofta de varza, am gatit sapt trecuta varza calita cu cirnati afumati si ieri am gatit ciorba de varza. :beee:

Sarmalele , mai asteapta ! :hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×