Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Episodul 2  - Sarmale

Se va incheia si acest sezon de curand, dimineata precis in speranta ca va fi deajuns.    

Sincer, prima serie deloc nu mi-a placut ca am pus mai putin orez ca de obicei si parca mancam mici prea fripti sau rumegus asa mi s-au parut.   La cei care am donat deja, nu gasesc decat cuvinte de lauda ca le-am scapat de o cina de gatit in preajma sarbatorilor. 

Maine mai cumpar varza sa pun la acrit ca am iesit din multe rezerve cu ocazia asta dar nu-mi pare rau, ma aprovizionez din nou ca nu se stie cand am nevoie de material pentru o oala de sarmale.  Eu ma recuperez mai greu din oboseala, dar lucrez cand ma simt in forta.   Va trebui sa las mai lejer cu traditiile, sa ma limitez doar la strictul cat mancam noi.    Totusi nu pot sa raman fara varza acra de Craciun, la fel doar pentru noi, nu pentru bune cunostinte si prieteni care n-au timp desi sint pensionari si stau acasa.          

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici mie nu-mi vine sa cred ca trebuie sa ma apuc de inca o oala de sarmale, al 4-lea de 20 de litri oala, ca n-a ajuns la toata lumea si daca OMU' a uitat de promisiunea facuta, nu-i vina nimanui.   Aproape am de toate in casa, doar dupa carne am de iesit din casa, dar pana ajung acolo sa-l folosesc mai e un pic de vreme.   Am ceapa curatata, doar incep sa le maruntesc sa se prajeasca frumos.   La mine asta este cea mai lunga procedura din aceasta mancare, sa am o ceapa prajita la perfectie care-i da un gust aparte.   Inca nici n-am terminat cu toate verzele de pus la murat ca am luat cam mult, si parca ma bucur, dar mi-am facut un program la ce ora vreau sa fiu gata cu ele sa fie la fiert in oala si nu pot sa mai pierd vreme.      

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Terminat.   Acum fierb inca 2 ore pe foc mic.   Seria urmatoare doar pe 15 Decembrie trebuie sa fie gata, ce bine ca am timp de odihna.   De Craciun nici urma de sarmale n-o sa fie si am timp sa ma gandesc ce o sa mananc in acea zi festiva.   Accept idei sa am din ce sa aleg si selectez, Piftie si Gogosi de Anul Nou prepar.     

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sint ocupata cu facut sarmale, cred ca este ultima oara si cu ultima oala din acest an, ca vreau sa-mi fac si manichiura ca pedichiura am facut zilele trecute!!!                             

In 3 parti am de dat si abia asteapta lumea sa fie deja maine, acum este ora 8:30 seara.   Imediat merg sa atac si ultima extravaganta, varza murata tot recent pus la acrit, care s-a ingalbenit frumos de la Gutui si avea gust bunicel cand l-am gustat ultima oara.   Acum, asa cum este se va termina, il pun intre varza oparita si totul va avea acelas gust cand se va manca.  

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sarmale-1024x683jbbbb-400x250.jpg.webp

https://substantial.ro/vrei-sa-faci-sarmalele-delicioase-ingredientul-secret-pe-care-trebuie-sa-l-pui-pentru-a-ti-iesi-ca-la-restaurant/

Sarmalele sunt principalul fel de mâncare pe masa de Crăciun. Ele sunt adevărate "comori" ale gastronomiei Românești. Iată secretul bucătarilor iscusiți.

Ingrediente: 500 de g carne tocată de porc, două cepe tocate, 50 g de orez, 3 linguri de ulei, sare, piper după gust și cimbru uscat, boia dulce, două verze murate, o foaie de dafin, 250 de g de piept crud de porc cu șoric, 250 de g de afumătură, 500 de ml de suc de roșii și 500 de ml de zeamă de varză.   

*Inca este nevoie de MARAR proaspat sau uscat pentru aroma in compozitie, boabe de piper in oala de fiert care si dezinfecteaza ca si dafinul.   Orezul are un rol important in gustul sarmalelor, cel Egiptean este ideal.   Plus experienta celui care le prepara intra in reteta!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sint sarmale in alta forma!!!  mereu aflu ceva nou cu exceptia ca in loc de oparit varza, ne zice sa punem in congelator pentru 2 zile.   Odata demult mi-a spus cineva aici dar nu mi-a placut cum a iesit varza si l-am aruncat ca se desfacea in foi subtiri si nu era elastic sa le rulez.   Pe video nu ne-au aratat ca a scos din congelator!!!   Iar o varza de 1,5 kg aici se va gasi cu greu ca lumea cumpara un sfert de varza cruda pentru o salata de obicei.   Ca sa bat drumul pentru o varza la o ferma la mare distanta de mine, costa bani si timp.   Numai daca vin de undeva si se ofera undeva ceva pe drum dar mai rar voi vedea asta pe FreeWay, doar pe drumurile de tara, deci, adio varza mare.     Totusi le voi incerca oadata, la urmatoarea reuniune de familie.   Precis nepotul va fi incantat sa vada si sa guste ceva nou!!!    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://www.cancan.ro/ireal-cat-costa-o-portie-de-sarmale-cu-mamaliguta-la-restaurantul-chefului-catalin-scarlatescu-20570573?utm_source=gandul+temporar&utm_medium=website&utm_campaign=fidmee

Cât costă o porție de sarmale cu mămăliguță la restaurantul chefului Cătălin Scărlătescu?

sarmale-dupa-reteta-lui-chef-Scarlatescu.jpg?w=696&is-pending-load=1#038;ssl=1

 
"Pentru o porție de sarmale cu mămăliguță clienţii sunt nevoiţi să scoată din buzunare 24 de Lei = 5,46 USD.   Cel mai scump preparat din meniul pe care restaurantul îl oferă este burgerul cu carne de vita Black Angus care are preţul de 37 de Lei = 8,42 USD."
 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sarmalele mele fierb, dimineata trebuie sa le ducem undeva dar arata mai bine ca cele ale domnului din poza.   Se identifica cu cele din oala/cratita neagra, in toata casa este plina cu o aroma placuta de cimbru si marar verde, e o placere a respirat aerul condimentat.    M-am rupt in munca urgenta si am de dat si sange pentru analize la prima ora, doar atat ma intereseaza sa am haine pe mine, noroc cu gerul, altfel mergeam in camasa de noapte  :no:  arata ca o rochie de vara.   Nu stiu ce gust au ca nu am voie sa mananc, doar cand revin ma voi satura de mancare.    Voi cumpara si o paine franceza cu coaja crocanta, smantana am.  Nu stiu de ce-i zic paine franceza ca nu seamana cu nimic din Franta, dar are coaja crocanta.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bune???  deloc!!! ... desi am lucrat cu ele ore la rand.  Nu stiu ce le-am facut dar nu-mi plac.  N-au sare e prima impresie desi in compozitie am pus exact cu un pumn, n-am mana mare dar cred ca era sare de alta Brand name sau ce, dar nu se simte deloc,  am mai pus si in oala in care au fiert la foc mic 2 ore.  Abia se vede flacara cand fierb la mine sarmalele.   Am mai pus si 2 conserve italiene de Rosii in Sauce de Tomate din alea scumpe, ca oala e foarte mare. In pret se reflecta costul transportului mai mult decat marfa, insa este foarte gustoasa si cu totul aparte de restul de pe rafturile cu marfa asemanatoare dar ieftine.   Curios ca nu s-a mai intamplat asa ceva cu conservele de 99 de cents bucata, dar merg pentru cineva foarte important si voiam sa fie cat mai aromatic, fara ceva exotic si necunoscut.  Marar verde si Thyme/Cimbru nu este o extravaganta, in rest Dafin, piper boabe la fier si macinat in compozitie, este singurul condiment care se simte.    Cento San Marzano Organic Peeled Tomatoes   Pack of 6 @0,794 grame   Price: US $90.51     Pan'la Craciun nu mai fac sarmale!!!

 s-l200.jpg

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×