Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

 

Cred ca sarmalele sunt mancarea traditionala a romanilor.Sunt foarte usor de facut si foarte gustoase atata timp cat sunt facute cum trebuie.Si daca mai sunt servite si cu mamaliga cu atat mai bine.Pe http://www.retetedeacasa.com gasiti o reteta de sarmale foarte gustoase.Eu de acolo imi iau retetele mai tot timpul.Succes

 

 

Tu te tii de reclama la site, ai? :)

Vino cu retetele exacte si link catre site si este foarte ok asa, dar nu posta acelasi mesaj de n ori ca il consideram spam.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tanara mama care m-a vizitat cu pitica ei imi spunea cat de mult adora sarmalele facute de mine pe vremuri cand era inca la liceu, atunci manca mult la noi in casa ca eu ridicam cu masina cati copiii incapeau in ea si pana veneau parintii lor acasa, erau aici.

 

Recent au fost la o familie de polonezi de sarbatori si le-a servit sarmale ... spre surprinderea lor, micuta le manca de numa' ... ea n-a fost inca la McD sau alta parte, nu stie ce-i zaharul sau bomboana, mananca exact ca si parintii, nu portii de copiii in cutii ... In drum spre mine ii  povestea micutei ca eu stiu sa fac sarmale ... acum numara zilele cand o sa mai fac, le-am spus sa-mi aduca o oala din timp.

Nu pot sa le fac sa astepte pana la Craciun, desi n-am chef pe caldura de facut mancare complicata. 

Deja caut sa adun ingredientele, si imediat le voi face.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sarmale de Gâscă

 

 

Anthony B., a mancat in acel show facut de cantareata de muzica tiganeasca maghiara, dupa reteta ei secreta.

 

Am mancat si eu demult langa Craiova la o nunta ardei umpluti cu carne de gâscă, dar m-a trezit gustul de ceva nou

 

acest program foarte adictiv si nu stiu de unde sa iau Gâscă, la noi in magazine nu se gasesc decat niste 

 

pui, piele si os numai, plus costa cel putin $60.   Ma voi interesa de o ferma din apropiere ca nu ma las pana nu

 

cumpar o pasare din asta sa faca sarmale.     

 

O sa pun acum si varza la murat, sa fiu in tema cu actiunea!!!

 

Cred ca am poftit sau ce, ca am in congelator sarmale dar deja le vor dona ...

 

Am gasit o reteta in computer dar e cam mult pentru mine, cere si carne de porc si de vita.

 

 

http://www.ebucataria.ro/sarmalele-de-gasca-487

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am facut vreo 30 de bucati de sarmale si cativa ardei umpluti ca ocoleam materialul in frigider, varza acra si ardeii grasi au ramas de saptamana trecuta si in final le-am prelucrat.

 

S-a acrit asa de bine varza!!! ... le-am gustat sint excelente ... pentru week end in caz ca intra cineva doar ca a trecut in fatza casei sau la cules de smochine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intre timp am gasit si varza alba din Taiwan excelemt pentru sarmale ca sint frunze mai mari si e foarte neteda suprafata frunzelor, se pot foarte usor taia iar murat devine mai delicios ca tortul de ciocolata!!!   Se fierbe mai repede si are alt gust, nu asa de putenic pastreaza caracteristicul verzei la miros.   Cand gasesc cumpar mereu ca nu se vinde decat in anumite magazine de specialitate, chinezii il comercializeaza pe langa mai multe soiuri de verze dar se termina mai repede si acolo decat se aduce transportul urmator.    Iar cu trecerea timpului si experientele se acumuleaza la tot ce facem zilnic sau cateodata si rezultatele a tot ce atingem sint la superlativ!!!   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu se pune intre foi chimenul, insa in timpul cat stau in butoi, intra chimenul dinspre cotorul scos din acea cavitate ajung intre foi, si eu pun mereu un pumn de chimion la acrit cu varza dar si seminte de marar.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×