Sari la conținut
Forum Roportal
emmy_io

MI-E FRICA SA IES CU BAIETZII...

Postări Recomandate

problema la tine e mentala, sus la cap. ai vrea si nu prea....esti plina de indoieli....restul sunt doar argumente aiurea...ca sunt naspa etc, etc

eu zic asa: lasa-l soro pe ex-ul sa-si vada de viaia lui si tu de a ta

iti prevad un viitor plin...... nu mai ezita....nimeni nu-i perfect....hai curaj.......sa auzim de succese!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
problema la tine e mentala, sus la cap. ai vrea si nu prea....esti plina de indoieli....restul sunt doar argumente aiurea...ca sunt naspa etc, etc

eu zic asa: lasa-l soro pe ex-ul sa-si vada de viaia lui si tu de a ta

iti prevad un viitor plin...... nu mai ezita....nimeni nu-i perfect....hai curaj.......sa auzim de succese!

 

adica sunt :o: ? pai l-am lasat demult pe ex,mercic pentru previziune :crazy: sper sa te auda cineva acolo sus :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai intai zice ca ii e rusine,apoi ca il iubeste pe fostu prieten...fetita asta nici macar nu stie ce vrea...o vrea cumva sa-i spunem noi ce vrea...ma abtin de la comentarii..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In spatele timiditatii se ascunde o structura predispusa la boli psihice. Voi detalia mai jos cu riscul de a me departa de subiect.

 

Daca ai fost si vei mai fi invitata la un suc, ofera-te sa-i platasti tu si sucul lui, cumpara-i si o pizza, te vei simti mult mai bine. Persoanele emotive, depresive, sunt de fapt persoane extrem de egoise, centrate pe sine insusi (care nu suporta ideea de esec si pierdere), da-te jos de pe tronul tau si lasa pe altii sa urce si slujeste-le tu. Asta e tratamentul, altfel o sa-ti creasca anxietatea pana o sa dai in schizofrenie paranoida si o sa ai impresia ca si oamenii din televizor iti vor raul nu doar cei de pe strada. Din timiditate (teama de esec) se ajunge la enxietate, din anxietate se ajunge la paranoia, din paranoia se ajunge la depresie si nevroza, din depresie si nevroza se ajunge la tulburari bipolare, apoi in schizofrenie si in cele din urma, cand creierul e distrus majoc apare dementa. Cam asta e ordinea. Din timid poti ajunge schizofrenic si dement daca esti predispus genetic si ai parte de factori de mediu favorizanti (parinti persecutori, profesori severi, examene multe, niveluri inalte de aspiratie care depasesc capacitatile

proprii).

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:) inseamna ca sunt pe drumul cel bun.... Am toate simptomele!!

 

Ia vezi cu ordinea aia, mai intai paranoia si pe urma depresia?!! Cum ii asta?!!

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:spiteful: help me please :spiteful: cred ca sunt cea mai ciudata fata din lume,sper sa primesc si eu un sfat de la cineva,ca am mare nevoie :blink: MI-E FRICA PUR SI SIMPLU SA IES CU UN BAIAT DE PE NET CARE MA INVITA LA UN SUC,PENTRU CA SUNT SIGURA CA N-O SA MA PLACA :crazy: SUNT FOARTE MULTZI CARE MA INVITA SI EU II TOT REFUZ :huh: UNII DIN EI KIAR IMI PLAC SI MI-E FRIKA RAU SA IES CU EI :soc: NUSH CE SA FAC CA NU POT SA-MI FAC CURAJ SA IES DIN CASA :yes: SOMEBODY PLEASE HELP ME I THINK I'M GOING CRAZY!!!! :)

 

 

Buna!

dar de ce iit este asa de frica ca nu o sa te placa?...din cate am inteles eu,tu i-ai cunoscut pe net (mess sau mirc) si banuiesc ca ei si-au dat seama ce fel de fata esti.si daca te-au invitat in oras,inseamna ca le plac felul trau de a fi si de a gandi lucrurile..... tie ti-e frik ca nu te vor placea dincauza fizicului tau ? esti grasutza,ai cosuri...sau de ce ?

 

 

 

dap am destule complexe si nu prea pot sa ma bucur de viatza,nu stiu de ce :o:

 

 

dupa parerea mea,te comporti ca o fata de 16 ani !!! eu cel putin,cand am citit primul mesaj postat de tin,atia am crezut ca ai. sper sa nu te superi pe mine ca zic asta,nu fac decat sa fiu sincera cu tine... :)

 

dar pe fostul prieten,pe care inca il mai iubesti,unde l-ai cunoscut ?...cu EL cum de nu ti-a fost frica sa iesi? (ma refer la primele intalniri)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dupa parerea mea,te comporti ca o fata de 16 ani !!! eu cel putin,cand am citit primul mesaj postat de tin,atia am crezut ca ai. sper sa nu te superi pe mine ca zic asta,nu fac decat sa fiu sincera cu tine... :)

 

 

Poate sa aiba si 100 de ani,nu conteaza cati ani are,atata timp cat problema este netratata,ea persista...asa ca varsta este mai putin importanta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:tease: inseamna ca sunt pe drumul cel bun.... Am toate simptomele!!

 

Ia vezi cu ordinea aia, mai intai paranoia si pe urma depresia?!! Cum ii asta?!!

Off Topic

Lectie de psihologie / psihiatrie

Paranoicul ca structura, inainte de a deveni psihotic (schizofrenie paranoida) e frustrat, se simte amenintat din toate directiile, la randul sau persecuta pe toata lumea, apoi i se raspunde cu aceeasi moneda si cercul se inchide. De aici frustrarea paranoicului, frustrarea produce in timp depresie reactiva exogena (nu endogena, care apare oricum si nu are lagatura cu nici o frustrare). Depresia exogena provine din epuizarea creierului de mediatori chimici (serotonina, noradrenalina) datorita actiunii preluungite a factorilor stresori (pe care singuri ni-i provocam si mentinem, aici intervine psihoterapia, AT). Pana la psihoza, apare ori nevroza, ori depresia, dar in cele mai multe cazuri ambele simultan, depresia urmand sa creasca progresiv in intensitate. Daca depresia se transforma in boala afectiva bipolara (ziua vesel, noaptea trist, primavara maniac, toamna melancolic) e semn de prognostic sumbru. Uneori nu apare psihoza bipolara, ci direct schizofrenie paranoida cu delir de persecutie. Toate bolile psihice vin pe un teren genetic care sta la baza unei structuri psihice fragile, cu deficit de maturizare.

Acesti oameni sunt introvertiti (unii cu anumite grade de autism, in cazul adolescentilor), imaturi, nu pot oferi nimic neconditionat celor din jur, nu-si pot exterioriza sentimentele, pozitive sau negative.

Timiditatea la adolescenti e un semnal de alarma pentru parinti si psihologi. A presa un timid intr-o directie nedorita de el sau de care se teme poate duce la tulburari psihice grave.

In concluzie, nu faceti misto de timizi, pentru psihicul lor acest lucru e extrem de nociv. Suportul parental, grupul social stabil si fara schimbari sunt esentiale in perioada adolescentei ca acesti indivizi sa ramana sanatosi psihic (e important sa nu schimbe localitatea de domiciliu - prietenii si sa aiba parinti intelegatori in preajma lor).

Pentru timizi am un sfat, revoltati-va ori de cate ori nu va convine ceva, nu lasati pe nimeni sa aleaga in locul vostru (mai ales cariera, partenerul de viata etc). Daca parintii nu va inteleg si va conditioneaza viata in fel si chip, plecati de acasa in chirie, gasiti-va o slujba si traiti-va viata in acord cu sentimentul din inima voastra. Multe boli psihice apar nu numai din egoism ci si din compromisuri, nu faceti compromisuri care va calca in picioare sentimentele.

 

Viata omului se desfasoara pe 4 coordonate: munca (servici), familie (sotie/sot, copii), grupul social (prietenii) si timpul liber (hobby). In munca dai energie. Aceasta enrgie ti-o recuperezi din relatia cu partenerul de viata si din ceea ce faci in timpul tau liber pentru tine cand esti tu cu tine si acest timp ti-l dedici tie insuti (citesti cartea care iti place, asculti muzica favorita, te plimbi pe unde doresti, e timpul tau de egoism, pe o perioada determinata, intr-un spatiu privat care iti apartine). Toate aceste 4 coordonate trebuie sa fie in acord cu sentimentul, cu partea ta afectiva, altfel ajungi la pensie un frustrat/a, care plimba pisica legata cu sfoara de gat cum vad babele din jurul blocului meu. Nu pot dormi noaptea, iar la cinci dimineata se duc afara din bloc sa prinda o pisica vagaboanda pe care o aduc in pat cu ele. Apoi cat e ziua de mare se cearta cu vecinii. Iata unde duce o viata traita in egoism, de unul singur, fara prieteni, fara familie.

 

OnTopic pentru emmy_io

Intalneste-te cu cei care iti plac mai putin fizic (ca sa te simti OK, ca ai zis ca ai complexe fizice), dar care iti creaza confort psihic prin felul lor de a fi, care te accepta usor. Daca dai peste o persoana care iti da senzatia de la prima intalnire ca te "judeca-masoara-cantareste" dezaprobator, din priviri, o excluzi in mod categoric, chiar daca iti place fizic. E extrem de nociv in timp sa ne legam de persoane de tip "persecutor", care ne critica tot timpul, chiar si cand tac prin mesaje non-verbale mimico-gestuale.

Tu sti ce li se spune baietilor timizi, dar disperati sa faca sex? Alege una mai modesta, nu te arunca la fiţoase aratoase. Vezi, si baietii au disperarile lor daca sunt timizi, nu degeaba reclama aia idioata la sucul sprite. Sincer nu ti-as dori o relatie de circumstanta cu un semenea baiat, va ve-ti desparti pana la urma, dar un inceput trebuie facut, iar cand pleci la drum cu cineva, nu-l suspectezi de nimic. Tocmai asta e prolema timizilor si a egoistilor, ca in loc sa fie ei cei buni asa cum isi doresc de la ceilalti, stau si asteapta ca altii sa faca primul pas si sa se poarte frumos. De aici teama. Timidul e pasiv, el asteapta, daca ar actiona si nu s-ar preocupa de ce face celalalt ar disparea timiditatea.

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×