Sari la conținut
Forum Roportal
Brindusa

Creme contur pentru ochi.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cum se aplica corect o crema contur pentru ochi?

As vrea sa mai stiu daca a "descoperit" cineva o crema antirid pentru ochi (si pentru fata) eficienta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:dee

Anti wrincale - din componente naturale: unt de cacao, miere, ceara de albine, complex de vitamine, ulei de plante, extract de plante medicinale. Mentine umiditatea, hranesc pielea, improspateaza si regenereaza colagenul. Disponibil si in varianta de ulei antirid si colectia regala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Eu folosesc momentan ulei de germeni de grau pentru ridurile din jurul ochilor. Se gaseste la magazinele cu produse naturiste. Sau ulei de catina.

Pentru fata am descoperit o crema cu spirulina, de la Hofigal, care mie imi face bine.

Ma inteleg mult mai bine cu produsele naturiste decat cele de gen Avon, Oriflame etc., dar cred ca asta difera de la persoana la persoana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum se aplica corect o crema contur pentru ochi?

 

 

Salut,

 

Se pare ca am descoperit raspunsul la intrebare. Cremele pentru ochi se aplica de la coada ochiului spre interior (spre nas). Se pare ca invers exista sansa se se intinda ridurile. :)

Sper ca m-am facut inteleasa.

Editat de Brindusa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cea mai buna alifie incercata de mine pina acum este "oil of olay intensive restorative treatment" si cu toate ca spune ca este recomandata pe toata fata eu o foloseam doar in jurul ochilor, deoarece nu mi-ar fi ajuns mult timp ptr. toata fata..... ptr. ca are retinol poate de aceea mi-a placut cel mai mult.....am incercat si alte firme cu retinol dar cea mentionata mai sus mi-a mers cel mai bine...cit despre aplicare se face cu foarte putina presiune folosind degetul in perpendicular pe piele pina alifia este absorbita nici de la stinga spre dreapta nici invers, pielea din jurul ochilor este foarte sensibila...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De la ce firma este aceasta crema? Si ce pret are?

Cam de la ce varsta ar trebui folosita o crema pentru ochi? AM vazut ca in cataloagele de la Avon sau Oriflame sunt produse care se recomanda doar anumitor varste (+25 sau +40, ceva de genul asta).

Oare chiar sunt eficiente cremele impotriva ridurilor?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

firma este Oil of Olay sau in Ro ii spune Oil of Olaz .? si este intr-un "tub" negru si costa cel putin aici, intre $ 18 si $ 28 in functie de cantitate.....(sa fii atenta sa scrie pe ea -intensive restorative treatment- sa nu fie confundata cu alta din aceesi gama)

 

eu am inceput sa folosesc aproape de pe la 25 de ani....am pielea mai uscata....cit despre impotriva ridurilor.......intr-o carte care am citit despre tot felul de studii....dau multe detalii cum ca nu prea se merita sa cheltui prea multi bani pe alifii ca nu ajuta prea mult... sa zicem una de $65 in comparatie cu una de

$ 12..... cel mai bun lucru care putem sa facem.....sa folosim creme hidratante si cu protectie solara (eu folosesc SPF 50) o piele hidratata arata mai bine decit una uscata.... cremele cu alpha hydrox acid in concentratie de la % 10 in sus ajuta ceva la prevenirea ridurilor si se recomanda cam de la 35-38 ani in sus .... eu o folosesc pe cea cu % 10 ptr. ca mai am acnee citodata si ma ajuta sa o tin in control, deoarece alifia este exfolianta si indeperteaza celulele moarte si pielea arata mai -tinara" si frumoasa....dar daca folosesti prea des in cazul meu poate sa devina asa de uscata pielea.... si cealalta care era cea mai buna si da rezultate tot in prevenire (decit in reparare) este Renova diferite concentratii si Retin-A un derivat mai blind, care se foloseste si in tratamente anti-acneice ptr. acelasi efect de exfoliere.... am folosit Retin-A de aici din USA si cea din Ro(import Elvetia, cred) si cu toate ca au aceeasi concentratie de

0.5 mg. tretinoin consistenta era diferita....rezultatele la fel cel putin.....deci produsele pe baza de tretinoin combinate cu alt fel nu mai tin minte acum sint singurele care sint dovedite sa "previna" ridurile....si trebuie sa te feresti de razele solare, deoarece esti mai sensibil cind folosesti cremele exfoliante...... si spun ca ptr. o persoana care deja are riduri cam dupa un an de folosire poate vedea imbunatatire considerabila, dar Renova se recomnada de pe la 40 ani in sus si cum am spus mai sus sint in diferite concentratii si se "prescriu" in combinatie cu altele de la doctorul dermatolog....nu stiu ce se gaseste exact pe piata romaneasca.....in afara de Retin-A care se recomanda a fi folosita numai seara... si cam la 3 zile ptr. inceput....in functie de cum rezista fata fiecaruia.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu folosesc crema contur ochi Gerivital H3 si mai este un gel contur de ochi de la gerovital,nu ca tin firma Gerovital in brate dar calitate pret sunt cei mai buni.Eu am cateva ridulete sa le zic asa in jurul ochilor (sunt mai zambata de fel) :cat: si de cand folosesc gelul dimineata si crema seara (crema e mai grasa si nu o folosesc dimineata)se vede o atenuare a ridurilor.Sincer sunt super bune. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de cand folosesc gelul dimineata si crema seara (crema e mai grasa si nu o folosesc dimineata)se vede o atenuare a ridurilor.

[snapbacca]25505[/snapbacca]

 

 

 

 

cam asta este ideea ptr. folosire a cremelor/gelurilor de ochi..... ca sa "hraneasca" , "umple" ridurile, si atunci ridurile nu mai sint "uscate", arata mai mici si pielea arata mai bine.....mai supla....

Editat de fire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×