Sari la conținut
Forum Roportal
FrostFire

OVERCLOCKING EXXTREM!!!!

Postări Recomandate

un tip a reusit sa-si duca sistemul la peste 6 Ghz.

Linca: http://xtremesystems.org/forums/sowthread...85&page=1&pp=25

si sistemul de racire http://xtremesystems.org/forums/attachment...achmentid=18669

 

nebunie curata!!!

 

by the way... ce credeti : mai are rost sa cumparam sisteme noi sau am putea doar sa ne imbunatatim racirea sistemului ??? am putea iesi mai ieftin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E interesant dar ocupa prea mult loc racirea. Spre merge spre miniaturizare. In plus nu stiu care este durata de viata a unui procesor supus la asa o sarcina.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Overclocca-eri extremi fac asta din pasiune. De exemplu cel ce a dus procul la 6Ghz sunt sigur ca nu avea nevoie de o asemenea putere de calcul. Si eu am obiceiul sa duc o componenta in oc pana se reseteaza compul. :winca:

In legatura cu solutile de racire pot sa va spun ca produsele de calitate se gasesc greu si nu sunt chiar ieftine. Ex: radiatorul am fost nevoit sa il cumpar de la Bucuresti , pentru ca numai acolo se gasea. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Totusi e inutil sa ai un procesor de 6Ghz.

Unul de 3 Ghz e destul dupa parerea mea.

Cat despre sistemul de racire: foarte mare, dar la o asemenea sarcina a procesorului e nevoie de racire buna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu chiar, dar sistemul de racire nu e foarte departe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pentru. OC extrem se foloseste azot lichid.

Cei cu mai putini bani pot folosii radiatoare TR+vent. TT sau racire pe apa (bineinteles ca aceasta e ceva mai scumpa decat prima solutie).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
racirea ca racirea, dar chiar daca ridici voltajul foarte putin peste normal il omori in timp.........

ia spune cum sa-i ridic oc la un amd 64 939 3500+ venice placa baza asus a8n-e??????

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×