Sari la conținut
Forum Roportal
andra_ada

Haina sau atitudinea?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu e o treaba de bun gust sa te imbraci in haine luxoase si sa te comporti aiurea.

Bun gust in haine, bun gust in atitudine.

Asa usor se tradeaza unele, unii cu hainele lor cu tot!!! [ /quote]

 

 

 

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

101% ATITUDINE,totul tine de atitudine ,daca ai atitudinea potrivita si o bucata de stamba va parea cel mai delicat material lucrata in cea mai luxoasa "croitorie"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O atitudine naturala si in concordanta cu vestimentatia.

 

Nu e o treaba de bun gust sa te imbraci in haine luxoase si sa te comporti aiurea.

Bun gust in haine, bun gust in atitudine.

Asa usor se tradeaza unele, unii cu hainele lor cu tot!!!

Comoditatea in vestimentatie e laudabila si aduce dupa sine o atitudine naturala si normala. :ph34r:

Adevarat dar mai conteaza si ce scara de valori ai..

Frunusetea interioara este mai mare masura apreciata ca cea exterioara .

Cea exterioara este trecatoare iar cea interioara se obtine cu greu si in foarte mult timp.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

desigur ca nu haina e cea mai importanta, dar isi are si ea rostul ei. si, ca sa parafrazez: nu haina-l face pe om, dar un om despuiat n-are prea mare prestanta in societate.... :ph34r:

in plus, fiecare se imbraca pe masura buzunaruilui, dar mai ales a personalitatii. Deci, depinde si de cat il duca capul pe fiecare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, e o treaba de PROST GUST sa nu poti accepta ceea ce ti se potriveste.

Sau sa nu ti cont de sfaturile celor care au ceva de spus in domeniu.

Prostul gust e evident...bunul gust poate trece neobservat tocmai pentru ca este placut si nu deranjeaza.

Dar bunul gust poate face si furori! :doh:

Ideea e ca poti iesi in evidenta cu ... prostul gust mai abitir decat cu ... bunul gust.

BUNUL GUST il ai nativ sau ti-l formezi prin studiu si consecventa cu care te adaptezi propriei imagini, neacceptand tampeniile care nu ti se potrivesc, dar, sunt in voga si trebuie mereu sa demonstrezi celorlalti ca tie chiar nimic nu-ti scapa, nici penibilul in vestimentatie, sau in accesorii. E o treaba de personalitate sa nu cazi in ridicolul modei care nu merge cu...atitudinea ta personala...daca ai asa ceva! =]

Asadar, atitudinea unei femei imbracata cu gust ( a se citi bun gust) , parfumata si fardata cu gust si foarte potrivit cu momentul si...evenimentul, consider ca este INSASI cheia succesului vizavi de vestimentatie in concordanta cu atitudinea. :ph34r:

 

Pentru Harald, doarece nu pot sa dau "replay", nu stiu de ce, poate imi spune chiar el! E "ignore"? :ok:

 

DA, exista persoane constiente ca sunt imbracate prost si nu le pasa sau nu au de ales.

Chiar exista.

Majoritatea din categoria aceasta se mandresc cu acest lucru, au impresia ca tine de personalitate sau ca si-au cret un stil propriu...al prostului gust. ;)

Editat de Ydeea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
101% ATITUDINE,totul tine de atitudine ,daca ai atitudinea potrivita si o bucata de stamba va parea cel mai delicat material lucrata in cea mai luxoasa "croitorie"

Pe undeva, asa e, ma gandesc la profesoarele din scoli care impun respect si cu taioruri vechi de cand lumea si la copilase imbracate dupa ultima moda, dar care sunt caraghioase...

E, trebuie sa avem grija de tot, in limita timpului disponibil... Lucrul caruia nu ii acorzi atentie, se revolta impotriva ta dupa un timp...Spalat si calcat, asta cel putin. Asortat apoi.

Un nebun imbracat in haine de lux nu inspira respect.

Dar nici un profesor putind.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O femeie se imbraca frumos sa fie frumoasa,se machiaza si se coafeaza?

Se comporta frumos,are o atitudine care o impune ca o femeie frumoasa?

Ambele cazuri sunt importante.Ce proportie acordati fiecareia?

Frumesetea interioara sau exterioara? :stars:

 

Pe langa in primul rand spalat , imbracat frumos , machiat , coafat mai conteaza si comportamentul ,limbajul , stilul , eleganta , atitudinea ...

Degeaba imbraci o "toapa" frumos , cand deschide gura ...

Sunt importante ambele ... sunt complementare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca hainele pot reflecta si personalitatea uneori. Cunosc oameni (tipi si tipe) extraordinari care se imbraca relativ modest, curat insa si foarte decent. Moda nu-i preocupa. Cred ca mai conteaza si cultura in care te-ai nascut, spre exemplu in Germania, Italia, Franta femeile si barbatii se imbraca mai elegant in viata de zi cu zi pe cand in Canada, Australia, Sua...mai lejer (vor sa se simta bine). In SUA spre exemplu si milionarii umbla in jeans si tricou, pantofi sport sau chiar slapi, foarte lejer, nu-si fac griji.

 

Apoi mai conteaza putin si profesia...un artist o sa fie mai nonconformist, o arhitecta mai inventiva, un contabil o sa poarte haine mai clasice etc. Depinde de personalitate, gust, educatie si mai multe.

 

Pentru mine conteaza omul in primul rand si nu haina insa recunosc ca fiind o fire mai artistica ma preocupa si hainele/aspectul exterior mai mult decat pe marea masa a oamenilor (cred). Imi fac singura hainele de mica, vreau ca totul sa fie unicat si primul lucru pe care il fac dimineata cand ma scol (dupa dus) este sa ma machiez (chiar daca stiu ca nu o sa ies din casa si nu o sa ma vada nimeni in ziua aia). Machiajul nu-mi ia mai mult de 5 minute si am ajuns cu timpul sa-l fac asa de sofisticat ca sa nu se vada deloc (lucrez cu tente/umbre, nu cu linii si culori tari).

 

Dar nu judec pe altii in functie de aspect de regula fiindca am avut surprize si m-am lecuit. Daca omul e imbracat curat, e pieptanat si ingrijit e in regula. Nu toate femeile trebuie sa fie neaparat cochete, problema e sa fie ingrijite. Sunt de parere ca nici o femeie nu e urata ci doar neingrijita. Un strop de bunavointa si putin efort pot face minuni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca e asa important daca haina de pe tine e de firma, conteaza ce porti sa fie ingrijit, la fel si corpul tau, parul, fata...

abia apoi poti sa incepi sa pui lucruri pe tine care nu iti apartin: bijuterii, machiaj, accesorii

exemplul cu profesoarele si taioarele lor mi se pare excelent, pentru ca si atitudinea conteaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×