Sari la conținut
Forum Roportal
luiza slang

"live" la callatis?!?

Postări Recomandate

S-a ajuns deci si la asta. La Callatis s-a dorit un remake dupa Cerbul de Aur, banuiesc, deoarece s-a batut multa apa in piua pe ideea de "live". Nu i-a obligat nimeni me "marii artisti" sa cante live, ei au vrut doar sa demonstreze ca se poate dom'le, ca sunt si ei in stare. Dupa care au dat vina pe sunetisti pentru esecul lor evident si pe organizatori pentru proasta lor inspiratie. Am ascultat o interpretare mai mult decat rusinoasa a unei piese cat de cat reusite ca pozitiv (in conditiile unei industrii muzicale de 2 lei), personificata de Morandi. Hm. Moga s-a straduit sa mascheze furia interpretului Randi, care nu se descurca deloc pe scena cu "acompaniamentul orchestral" sustinut de TOBE si SAXOFON. Nu tu clapa, nu tu bass, nimic care sa sustina macar 20% din piesa originala. Cum vreti fratilor sa faceti live daca nu aveti trupa pe scena?!?!?!?!?!?!?!?!

Macar Luminita Anghel s-a straduit, a facut si ea o piesa playback, dar a avut pe scena o trupa care in orice moment ar fi salvat rusinea. Din pacate, in cazul Morandi, rusinea nu a mai putut fi salvata. Necazul s-a produs si, cand sa fie pus discul cu pozitivul, ceva nu a mai functionat pe scena. Fie ca a fost intentia sunetistilor de a desconspira magaria, fie ca a fost incompetenta lui Dj Stefano parca, oricum, prestatia a fost O. Cu toate astea, fanii sunt in delir.

Acum vin eu si va intreb, ca om care cant live de 22 de ani, care am avut la Cerbul de Aur supriza sa constat ca nu doar sonorizarea lipsea de pe scena, ci si toate instrumentele colegilor mei (5 la numar), moment care a fost pentru noi crucial si pe care l-am salvat gratios cu o interpretare live la care au participat 5000 de spectatori:

mai puteti?

 

Luiza . P.S. M-am saturat de micime

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut o parte din Callatis, doar atat cat sa gasesc butonul telecomenzii. La un moment dat o telespectatoare a criticat putin 'interpretarea' 'artistei' 'Cream'. Fata s-a ofticat si nu stia pe cine sa mai dea vina, desi era clar.

Nu, majoritatea formatiilor nu sunt pregatite sa faca fata unei sonorizari neadecvate sau sa-si regleze singure sonorizarea adecvata. Nu e vorba doar de Callatis si cam peste tot in tara. E adevarat ca daca muzica reprezinta o meserie si ai ceva experienta poti face fata oricarei situatii, dar nu putem avea pretentia de la formatiile tinere de astazi.

Asta, si faptul ca 85% din succes este reprezentat de promovare si aspect. Si undeva peste 10% masterizarea la moda.

 

Pentru ceilalti noi suntem doar o nisa, 'mainstream'-ul e reprezentat de muzica pop si manele.

 

P.S. Bine ai venit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am avut deosebita "placere" de a-i urmari (ca si anul trecut) pe mascaricii de la HI-Q, care din nou s-au incapatanat sa ii dea cu live-ul, desi au fost catastrofali. O interpretare mai buna puteam gasi la orice concurse de karaoke dintr-o discoteca sateasca. Majoritatea artistilor care au cantat la Callatis au fost jalnici. Si chiar mai mult decat atat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×