Sari la conținut
Forum Roportal
opium

Rinita hipertrofica? Deviatie de sept? Amigdalita?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna ziua!

 

va scriu in speranta ca cineva de aici ma poate ajuta, fie ca este medic, fie ca s-a confruntat cu situatii asemanatoare.

 

la cei 22 abia impliniti ani ai mei, nu am avut alte boli, decat din domeniul orl-ului. dar mi-a fost suficient.

de foarte multi ani, fac de 3-4 ori pe an puroi in gat, si tratamente cu tot felul de antibiotice, incat uneori am senzatia ca sunt printre oamenii cei mai bolnavi din romania. si aum vreau sa ma plang poate si de nestiinta anumitor medici :lol2: faceam chiar cate 4-5 tratamente cu antibiotice diferite, fara sa mi se prescrie si un antimicotic, incat am facut si candida. in fine, asta a fost acum ceva timp, am scapat de ea, slava domnului. am facut si multe perfuzii din cauza acestor probleme...si nimic. boala revine. am consultat n medici, unii mi-au spus ca indicat ar fi sa imi scot amigdalele (adevarul e ca amigdalele mele sunt puternic atrofiate) altii, din contra, mi-au spus sa aman cat de mult pot aceasta operatie, pentru ca, foarte sensibila fiind si acum la frig, dupa operatie o sa fie un fel de cosmar pentru ca situatia se va inrautati. inca nu m-am operat. si vin si va cer oarecum o confirmare... ar trebui, nu? deja consider ca ramasitele alea pe care eu le mai tin pe post de amigdale nu sunt decat un focar de infectie... sunt pe punctul de a ma opera (in viitorul foarte apropiat)

 

o a doua problema: de foarte mult timp am probleme cu articulatiile. anul trecut cand mi-am facut analizele mi-a iesit ASLO 700... e cam mult, nu? am facut 3 luni de moldamin...cate o injectie pe saptamana. si a scazut la 200. de curand ma dor iar articulatiile, am facut din nou niste analize, ASLO 500 :lol2: si iarasi indraznesc sa va intreb: nu exista alt tratament, preferabil pastile, daca nu, si injectii, dar care sa poata fi facute mai rar...ca sa scada ASLO?

 

a treia problema: cand eram mica, aveam o vesnica problema: imi curgea sange din nas la cel mai mic efort. sau uneori parca fara motiv. si mi s-a tot explicat, ca e din cauza ca vasele de sange au peretii foarte subtiri. m-am tratat (cred) cu niste medicamente care nu mai tin minte cum se numesc, dar nu am mai avut probleme. am mentionat asta pentru ca acum am altfel de probleme si vreau sa fiu sigura ca nu au legatura. acum mi se infunda nasul si respir mai greu, in special noaptea. am o USOARA deviatie de sept. asta mi-au spus toti medicii. in schimb, unii imi spuneau ca asta e motivul pentru care eu respir mai greu, altii spuneau ca s-a ingrosat mucoasa nazala din cauza racelilor repetate. am luat nasonex spray, cate un puf in fiecare nara zilnic, deja de aproape o luna, dar nu vad o ameliorare demna de luat in seama. polipi nu am, nasul nu imi curge, desi uneori am senzatia ca e plin, uneori mi se infunda instant in momentul in care ma intind in pat, alteori dureaza, si narile se infunda alternativ, se intampla sa se infunde o nara cand ma intorc pe cealalta parte in pat. acum, la nas, ce operatie imi recomandati? unii mi-au spus ca o operatie de deviatie de sept ar trebui sa rezolve problema (desi asta ma sperie foarte tare) altii ca ar trebui sa imi fac acea operatie prin care se taie mucoasa sa ajunga la dimensiuni normale si sa pot respira mai bine(despre care nu stiu absolut nimic si parca ma sperie si mai tare din cauza asta). puteti sa imi dati detalii legate de operatia aceasta din urma de care v-am vorbit?

 

in speranta ca nu v-am impuiat capul si ca nu am povestit prea multe incat sa devin enervanta, as indrazni totusi sa va rog sa ma ajutati, dandu-mi raspunsuri la intrebari pe care mi le pun de prea mult timp... va multumesc mult!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand eu nu sunt de acord cu scosul amigdalelor.E egal cu a face gripa dupa gripa,raceli puternice,pneumonii.Mai bine o durere de gat decat o pneumonie.Fara amigdale organismul nu mai are nici o bariera de aparare.

 

Aslo e marit tot din cauza infectiilor dese si intr-adevar cele mai sigure sunt injectiile.

Nasonexul inafara ca e scump nu merge la toate persoanele.Am avut si eu o rinita si mi-a fost recomandat,efect zero nu mi se desfunda deloc nasul.E bun Olinth-ul(dar pus pe o perioada scurta de timp)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai am cateva zile si se face o luna de cand am luat nasonex, intr-adevar, efect zero. am mai fost la un control la orl si mi-a spus (un alt medic) ca amigdalele mele sunt un focar de infectie si in nici un caz nu mai contituie o bariera in fata microbilor. nu stiu ce sa mai zic :tease: si intr-adevar fac uneori puroi in gat la 2 saptamani dupa ce termin un tratament... eu nu m-as opera doar pentru ca sunt constienta de sensibilitatea crescuta pe care o presupune o astfel de operatie... am decis (din motive deloc medicale) sa aman ambele operatii.. si cea la amigdale si cea la mucoasa nazala. si o sa fac vreo 3 luni (sper sa fie suficient) de retarpen (asta in loc de moldamin doar ca se face o data la 10 zile). moldamin am mai luat 3 luni si a scazut de la 700 la 200 dar acum iar e 500. ma intreb daca tot asa o sa se joace aslo asta cu mine :yes: adica la cateva luni dupa ce il aduc la o valoare normala o sa ia din nou proportii? ca daca as stii ca e asa nu as mai face nici un tratament... la ce bun? :alien:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg de ce nu schimbi nasonexul cu altceva.Foarte bun e si Biorinilul(mi-am adus aminte de el).Nasonexul e indicat de obicei in rinita alergica la copii.Oricum nu la toti are efect.

Nu stiu daca ai incredere in asa ceva,dar in astfel de cazuri tratamentele homeopate(dar trebuie sa nimeresti un doctor bun) fac minuni.Am o vecina care s-a chinuit mult timp cu asha ceva,facea moldamin des,era mai tot timpul racita,nas infundat,cum o tragea un curent era la pat.Si s-a vindecat miraculos cu ajutorul unui tratament homeopat.de atunci nu a mai avut probleme.

pe langa asta ar trebui sa faci si un tratament pentru cresterea imunitatii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai... nu am mai schimbat nasonex-ul pentru ca am considerat ca din moment ce nu functioneaza singura alternativa este interventia chirurgicala. si asta pentru ca asa mi-a spus medicul. apoi, nu m-am informat deloc despre tratamentele homeopate, pentru ca nici nu stiu persoane care sa se fi tratat in felul acesta si aveam impresia ca au doar un efect placebo, pura auto-sugestie... este prima data cand aud ca cineva a apelat si sa vindecat prin homeopatie... poti sa imi dai te rog mai multe detalii legate de tratamentul doamnei? si inca o problema... care este cel mai bun tratament pentru intarirea sistemului imunitar? multumesc tare tare mult :headspin:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Detalii despre tratament nu am ce sa iti dau pentru ca tratamentele homeopate difera de la pacient la pacient,in functie de structura acestuia,simptome,etc.

Chiar doctorul homeopat iti poate da ceva pentru intarirea sistemului imunitar.

Pana atunci poti incerca Spirulina,Echinaceea.(ambele foarte bune).

Si daca nu functioneaza nasonexul asta nu inseamna ca nu functioneaza nimic :headspin: Incearca Biorinil(e foarte bun).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de maine incep un tratament cu spirulina :evil: nosonexul l-am aruncat la gunoi :yahoo: si astept putin sa isi revina mucoasa si o sa incerc biorinilul ;) o sa faac si un tratament de cateva luni cu retarpen care trebuie luat o data la 10 zile si prin octombrie o sa caut eventual si un doctor homeopat, ca asa nu se mai poate... multmesc tare tare mult adriana :yahoo:

Editat de opium

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa ajuti mucoasa sa se refaca mai repede pune cate o picatura de vitamina A uleioasa in fiecare nara si foloseste apa sarata de mare sterila(Nazomer se gaseste in plafare sau Sinomarin in farmacii)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×