Sari la conținut
Forum Roportal
carbune

Ce parere aveti despre baietii de la Noua Dreapta?

Postări Recomandate

ok.. bun.. reprezinta un "ASA NU" si zici ca nu au sanse la alegeri.. dar... uite-te la statistici.. in urma cu cativa ani.. erau 20 - 30 de insi care nu puteau face nimic.. acum sunt cateva mii.. adica mi se pare mie sau incep sa devina din ce in ce mai populari?

Cred ca problema esentiala o reprezinta o scietate lipsita de valori si de repere adevarate. Iar in lipsa reperelor, extremismul nu face altceva decat sa ia locul acestora, oferind individului "un ceva" de care sa se agate in existenta lui. Dintotdeauna, omul ca fiinta sociala a simtit nevoia sa apartina unui grup. Iar cand restul societatii nu-ti ofera o valoare acceptabila, un model in care sa te regasesti, mai ales la o anumita varsta, devii derutat, fragil si foarte usor de acaparat. Probabil ca asa s-ar putea explica ascensiunea (deja recunoscuta) a extremei drepte, in toate tarile lumii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Zicea bine D.D.Rosca: "natiile lumii traiesc in aventura, o cer, o doresc. Da-le o societate fara razboi si in care curge lapte si miere, iar ei se vor deda viciilor, pentru ca pericolul trebuie experimentat."

Nu mi se pare ilogica ascensiunea lor, o pot pricepe si prevedea. Poate razboiul o sa calmeze spiritele, sa utilizeze ceva energii nefolosite inca de posesorii lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Zicea bine D.D.Rosca: "natiile lumii traiesc in aventura, o cer, o doresc. Da-le o societate fara razboi si in care curge lapte si miere, iar ei se vor deda viciilor, pentru ca pericolul trebuie experimentat."

Nu mi se pare ilogica ascensiunea lor, o pot pricepe si prevedea. Poate razboiul o sa calmeze spiritele, sa utilizeze ceva energii nefolosite inca de posesorii lor.

Interesant personaj DD -ul asta.

Pacat ca nu pot sa-l servesc cu un aperitiv.

Unul facut pe reteta care o recomanda ..adica razboiul... cred ca un glont in cap servit ca aperitiv, l-ar aduce din nou cu picioarele ...ma rog sub pamant ... unde ii e locul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta e tot ce ai priceput, ca el recomanda razboiul? :yes:

Da-i unei natiuni ceva de facut, si n-o lasa sa leneveasca, asta era ideea. Pentru ca se perverteste. Nu-l vezi pe preaiubitul conducator Bush? Dupa prea multa liniste, s-a trezit in situatie conflictuala; rezultatul? A inceput sa-si aroge drepturi supra-constitutionale. Daca il mai lasa liber mult, s-ar putea sa iasa urat :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe scurt, extremistii (fie stanga fie dreapta) nu pot fi luati in serios, chiar daca au 5 idei bune, pentru ca decad prin alte 15 idei exagerate :o:

Da, dar restul curentelor politice pot prelua alea 5 idei bune, că doar nu există copyright pentru ele. :yes: Cam aşa a fost

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta e tot ce ai priceput, ca el recomanda razboiul? :yes:

Da-i unei natiuni ceva de facut, si n-o lasa sa leneveasca, asta era ideea. Pentru ca se perverteste. Nu-l vezi pe preaiubitul conducator Bush? Dupa prea multa liniste, s-a trezit in situatie conflictuala; rezultatul? A inceput sa-si aroge drepturi supra-constitutionale. Daca il mai lasa liber mult, s-ar putea sa iasa urat :doh:

am inteles si treaba cealalta dar am trecut peste ea pentru ca mi s-a parut OK si nu aveam ce comenta.

Dar acum mi-ai dat ocazia cu tema Bush...

Oare alte pericole mai mari nu vezi in lumea asta decat pericolul Bush?

Eu vad altele mult mai mari ... dar nu te condamn ca nu le vezi... vo sunteti obisnuiti sa traiti izolati si sa nu aveti o perceptie corect a situatiei internationale

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ND nu va ajnuge la conducere pentru ca nu nu vrea sa participe la niciun fel de alegeri.ND este o grupare care vrea sa trezeasca in constiinta romanilor nevoia de traditii si religie,sa purifice cultural Romania.Ei nu au niciun program economic sau electoral.ND nu este o grupare politica tipica nationalista.Asa este PRM.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oare alte pericole mai mari nu vezi in lumea asta decat pericolul Bush?

Eu vad altele mult mai mari ... dar nu te condamn ca nu le vezi... vo sunteti obisnuiti sa traiti izolati si sa nu aveti o perceptie corect a situatiei internationale

Bine ca aveti voi "o minunata perceptie" (e drept, asa cum o prezinta cei care manipuleaza zilnic de nici nu va dati seama de asta).

Ba da exista la ora actuala un pericol si mai mare:globalizarea ignorantei si increderea oarba a multora in ce li se spune la televizor sau in ziare uitand ca globalizarea a ajuns si in media!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca problema esentiala o reprezinta o scietate lipsita de valori si de repere adevarate. Iar in lipsa reperelor, extremismul nu face altceva decat sa ia locul acestora, oferind individului "un ceva" de care sa se agate in existenta lui. Dintotdeauna, omul ca fiinta sociala a simtit nevoia sa apartina unui grup. Iar cand restul societatii nu-ti ofera o valoare acceptabila, un model in care sa te regasesti, mai ales la o anumita varsta, devii derutat, fragil si foarte usor de acaparat. Probabil ca asa s-ar putea explica ascensiunea (deja recunoscuta) a extremei drepte, in toate tarile lumii.

 

da-mi si mie un exemplu de o societate in care exista valori si repere si unde poporul le aplica si le asimileaza in sensul lor bun si adevarat !

ascensiunea extremei drepte a mai avut loc in istorie si cred ca stii si consecintele si ma intreb de trebuie sa ne agatam tot de valorile dreptei in lipsa de alt model social ? doar am mai facut chestia asta si nu a iesit ok.

 

ND e la fel de veche si lipsita de idei ca acum o suta de ani si nu ma mira sa-i vad pe baietii rasi in cap si in camasuta verde lipind afise cu casti naziste ... cum nu ma mira sa-i vad pe tinerii teologi imbracati in acelasi verde si hulind la demonstratii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da-mi si mie un exemplu de o societate in care exista valori si repere si unde poporul le aplica si le asimileaza in sensul lor bun si adevarat !

Uite ca iti dau eu ... societatea germana(vestica nu fosta RDG) este una bine asezata cu valorile si reperele ei clare apreciate si cultivate, (acestea sunt mai ales munca curatenia si cultura) si vedem ca sociatatea merge inainte respectand aceste valori.

Extrema dreapta este o exceptie si are la baza de fapt aceleasi valori, doar ca sunt extremistii sunt intoleranti cu cei care nu accepta aceste valori ca fiind valori nationale si nu doresc sa se integreze in societate(de ex turcii si alti musulmani).

ascensiunea extremei drepte a mai avut loc in istorie si cred ca stii si consecintele si ma intreb de trebuie sa ne agatam tot de valorile dreptei in lipsa de alt model social ? doar am mai facut chestia asta si nu a iesit ok.

ND e la fel de veche si lipsita de idei ca acum o suta de ani si nu ma mira sa-i vad pe baietii rasi in cap si in camasuta verde lipind afise cu casti naziste ... cum nu ma mira sa-i vad pe tinerii teologi imbracati in acelasi verde si hulind la demonstratii

Ai dreptate !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×