Sari la conținut
Forum Roportal
m1run1k

In Viena cu voi!

Postări Recomandate

Cum treci Passau si intri in Austria poti vedea saracia tarilor estice ...cei mai multi nici nu considera Austria in Occident... :tease:

Editat de Ares444

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vezi berlin: cartierul pankow fata de mitte sau prenzlauer berg. same story. sau mai dureros, la vreo ora cu masina de berlin este un orasel pe nume cottbus. pe cuvant ca m-am simtit ca in romania cand am stat acolo doua ore!!!

 

desi personal nu consider austria o tara saraca, absolut deloc :tease: in plus, orasele de la granita...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
vezi berlin: cartierul pankow fata de mitte sau prenzlauer berg. same story. sau mai dureros, la vreo ora cu masina de berlin este un orasel pe nume cottbus. pe cuvant ca m-am simtit ca in romania cand am stat acolo doua ore!!!

 

desi personal nu consider austria o tara saraca, absolut deloc :tease: in plus, orasele de la granita...

Incearca Londra, Paris, Barcelona, Roma, Luxembourg, si dupa aia mai vorbim cit de cool/bogata e Austria si Viena.

Editat de Ares444

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

n-am spus cat de cool e viena, ci, ma citez "personal nu consider austria o tara saraca". different story.

 

daca veni vorba: londra imi place mult, minus traficul :tease: (car addicted), la paris voi merge din nou curand, restul le-am vazut si le voi revedea poate candva.

desi, fara sa ne lansam in polemici, nu as compara asa de tough orasele... fiecare are farmecul lui, iti place stai, nu-ti place, pleci :tease: turnul parizienilor e specificul lor, cazematele in luxembourg n-ai sa le vezi (cel putin nu atat de autentice) in alte locuri etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Incearca Londra, Paris, Barcelona, Roma, Luxembourg, si dupa aia mai vorbim cit de cool/bogata e Austria si Viena.

 

Din punctul meu de vedere, Viena si-a pierdut farmecul recent, in ultimii zece-cincisprezece ani. Daca Barcelonei de exemplu ii sta bine aerul cosmopolit care fac parte din farmecul orasului... Vienei i-a daunat. Viena nu mai este ce era in '88, in '90, in '94 etc. Nu mai este o mica bijuterie habsburgica, cu un aer de nostalgie si putin intepata in constiinta unei trecute superioritati... ci mai degraba o metropola care colcaie de balcanism. Mariahilferstrasse nu prea mai are magazine multe si faine, ci mai mult Groschenl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, aici ai intr-adevar dreptate, shur'tual, balcanismul e in floare :flowers: si viena fiind mai mica si mai compacta se "simte" mai tare. si nu mai e ce a fost acum cativa ani, eu credeam ca am impresia asta pentru ca m-am mutat aici si am ajuns sa cunosc viena si ai ei locuitori oarecum mai bine :focus:

magazinele misto s-au mutat de pe mariahilfestr in primul district :nep: (daca te referi la acele high class bputiques in care chiar gaseai chestii misto, dar mai scumpe) si s-au mai mutat in stradutele ascunse prin districtele 5, 7 si 9. tot misto a devenit designerul outlet leoville pentru produse "de marca" dar relativ accesibile (in general la jumatate din pret).

a da, germana cu accent vienez nu-i printre favoritele mele... dar mai bine decat cea de prin voralberg sau tirol :flowers:)

 

si apropos, mie mi se pare faza asta cu craciunul la fel. aceeasi idee de a decora, a lumina, pietele de craciun... e spectaculos de cateva ori si dupa devine "usual".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ultima data cand am fost in viena era melodia de la O-zone in voga ... m-am simtit mai mult sau mai putin ca in romania :flowers:

ai trecut cu autocarul ? :nep:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×