Sari la conținut
Forum Roportal
Cleric Prest

Iata care din profetiile lui Isaiah s-au implinit si care au mai ramas

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca cititi pe Isaiah, veti vedea incepand cu capitotul 60 unde se spune pe scurt:

 

1. Evreii se vor intoarce dintre toate neamurile dusi pe umerii / bratele porumbeilor (cu avioanele de calatori) Isaiah 60:4,8

2. Cetatile lor vor fi recladite de fiii strainilor (printre care si rom

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare daca nu-i cu suparare.

Zice Isaia 28.11 : " prin oameni cu buze bilbiitoare si de neam strain va vorbi Domnul "

A existat vreodata un prooroc adica un vorbitor de la Dumnezeu care sa nu fie evreu ? Iar daca a existat a fost el bilbiit ? Eu nu stiu sa fi existat .

Si daca asa un om n-a existat nicodata atunci conform profetiei el trebuie sa apara totusi cindva.

Si cum mai poate sa exista vreun prooroc daca la Sfirsitul Bibliei este scris : Cine va mai adauga vreun cuvint la aceasta carte va suferi toate blestemele scrise aici ? Adica in ultimele pagini ale Bibliei se interzice aparitia altor noi prooroci . Atunci daca nu mai pot fi prooroci , cum are sa se implineasca profetia lui Iasaia ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am si eu o intrebare daca nu-i cu suparare.

Zice Isaia 28.11 : " prin oameni cu buze bilbiitoare si de neam strain va vorbi Domnul "

A existat vreodata un prooroc adica un vorbitor de la Dumnezeu care sa nu fie evreu ? Iar daca a existat a fost el bilbiit ? Eu nu stiu sa fi existat .

Si daca asa un om n-a existat nicodata atunci conform profetiei el trebuie sa apara totusi cindva.

Si cum mai poate sa exista vreun prooroc daca la Sfirsitul Bibliei este scris : Cine va mai adauga vreun cuvint la aceasta carte va suferi toate blestemele scrise aici ? Adica in ultimele pagini ale Bibliei se interzice aparitia altor noi prooroci . Atunci daca nu mai pot fi prooroci , cum are sa se implineasca profetia lui Iasaia ?

 

"De aceea intr-o limba straina si stalcita se va grai poporului acestuia" asa scrie in Biblie.

Mai apar doi prooroci la final, care vor fi omorati de anticrist in orasul capitala a fiarei a 8-a, adica Roma.

 

Am si eu o intrebare daca nu-i cu suparare.

Zice Isaia 28.11 : " prin oameni cu buze bilbiitoare si de neam strain va vorbi Domnul "

A existat vreodata un prooroc adica un vorbitor de la Dumnezeu care sa nu fie evreu ? Iar daca a existat a fost el bilbiit ? Eu nu stiu sa fi existat .

Si daca asa un om n-a existat nicodata atunci conform profetiei el trebuie sa apara totusi cindva.

Si cum mai poate sa exista vreun prooroc daca la Sfirsitul Bibliei este scris : Cine va mai adauga vreun cuvint la aceasta carte va suferi toate blestemele scrise aici ? Adica in ultimele pagini ale Bibliei se interzice aparitia altor noi prooroci . Atunci daca nu mai pot fi prooroci , cum are sa se implineasca profetia lui Iasaia ?

 

"De aceea intr-o limba straina si stalcita se va grai poporului acestuia" asa scrie in Biblie.

Mai apar doi prooroci la final, care vor fi omorati de anticrist in orasul capitala a fiarei a 8-a, adica Roma. Iar limba care o vor vorbi atunci Enoch si Ilie, singurii prooroci care n-au murit nu va mai fi cea de acum 2-3 mii de ani. De aceea se spune ca va fi o limba straina si stalcita, probabil actuala ebraica.

 

Uite, daca esti curios de profetii, iti spun altele mai evidente:

 

1. Secarea Nilului

2. Secarea limbilor de apa care inconjoara peninsula Sinai

3. Secarea Eufratului (inainte de Armaghedon), Apoc. 16:12

4. Extinderea Israelului intre Nil si Eufrat (de unde si motivul secarii lor).

5. Aparitia anticristului la conducerea imperiului roman reinviat care va schimba legile si sarbatorile

6. Venirea, moartea si invierea in fata camerelor de televizor a celor doi prooroci cu trupurile mutilate si expuse in fata miliardelor de locuitori ai pamantului (Enoch si Ilie)

 

Dupa lupta de la Armaghedon se va implini si profetia asta:

 

16Domnul zice: "Pentru că fiicele Sionului sunt m

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in biblia mea scrie exact asa cuvint cu cuvint : "Prin niste oameni cu buze bilbiitoare si cu vorbirea straina va vorbi poporului acesta domnul"

Iar biblia me e ortodoxa cred. Ori poate o fi catolica ? Ca scrie Isus cu un singur i. In orice caz stiu ca asta-i bibila oficiala ,recunoscuta de toata lumea. Mai am si o biblie iehoviosta in care e schimbat mult din text incit intelesurile sint pur si simplu altele decit in biblia ortodoxa. Acuma eu nu stiu pe care s-o cred dar faptu ca se contrazic Bibliile mi se pare o bataie de joc totala.Probabil ca fiecare secta isi ara biblia ei personalizata si fiecare scrie ce vrea despre Dumnezeu. Fiecare om traduce Biblia dupa parerea lui si dupa necesitatile sectei sale.

 

Dar la urma urmei eu habar n-am care biblie o fi corecta . Eu is om ca oricare altu. De unde vrei sa stiu eu care-i adevarul despre Dumnezeu daca sint citeva mii de variante de biblii toate diferite intre ele ?

Fiecare cu ce-l doare. Trage fiecare vorbele lui Dumnezeu dupa cum vrea el.

 

Eu sint bilbiit si de aia cind am citit vorbele alea eu m-am crezut prooroc. Ce sa-i faci mai greseste omul . Da nu-i vina mea ci a alora care au tradus biblia aiurea.

Sa ma ierte omenirea dar decit sa fiu un ratat oarecare fara nici un rost pe lumea asta eu am ales sa ma cred si eu vreun prooroc din ala biblic , asa macar in joaca. Ca mai scrie ca vor fi si prooroci mincinosi , asa ca sint si eu probabil unu din acei prooroci mincinosi ca sa am si eu ceva de facut pe lumea asta.

 

cit despre povestea aia cu cipu implantat in creier acolo ai fost prooroc intr-adevar fara sa stii. Facem parte din ultimele generatii care vor mai gindi liber . Pe urma gata se va ispravi cu libertatea gindurilor omului. Gindurile oamenilor vor fi controlate si monitorizate de securitate , iar gindurile neautorizate vor fi pur si simplu sterse din capul omului. E nasol , fiindca asta se va intimpla destul de curind. Sper sa nu ni se intimple chiar noua.

Editat de oliver

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in biblia mea scrie exact asa cuvint cu cuvint : "Prin niste oameni cu buze bilbiitoare si cu vorbirea straina va vorbi poporului acesta domnul"

Iar biblia mea e ortodoxa cred. Ori poate o fi catolica ? Ca scrie Isus cu un singur i. In orice caz stiu ca asta-i bibila oficiala ,recunoscuta de toata lumea. Mai am si o biblie iehoviosta in care e schimbat mult din text incit intelesurile sint pur si simplu altele decit in biblia ortodoxa. Acuma eu nu stiu pe care s-o cred dar faptu ca se contrazic Bibliile mi se pare o bataie de joc totala.Probabil ca fiecare secta isi ara biblia ei personalizata si fiecare scrie ce vrea despre Dumnezeu. Fiecare om traduce Biblia dupa parerea lui si dupa necesitatile sectei sale.

 

Dar la urma urmei eu habar n-am care biblie o fi corecta . Eu is om ca oricare altu. De unde vrei sa stiu eu care-i adevarul despre Dumnezeu daca sint citeva mii de variante de biblii toate diferite intre ele ?

Fiecare cu ce-l doare. Trage fiecare vorbele lui Dumnezeu dupa cum vrea el.

 

Eu sint bilbiit si de aia cind am citit vorbele alea eu m-am crezut prooroc. Ce sa-i faci mai greseste omul . Da nu-i vina mea ci a alora care au tradus biblia aiurea.

Sa ma ierte omenirea dar decit sa fiu un ratat oarecare fara nici un rost pe lumea asta eu am ales sa ma cred si eu vreun prooroc din ala biblic , asa macar in joaca. Ca mai scrie ca vor fi si prooroci mincinosi , asa ca sint si eu probabil unu din acei prooroci mincinosi ca sa am si eu ceva de facut pe lumea asta.

 

C

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiti cum se traduc astea peste cateva sute de ani?

1. Europa si USA nu vor mai sprijini ca acum Israelul

 

 

de ce crezi ca se vor intampla peste 100 de ani ?

 

stii de ce ,caci nu ai siguranta mantuirii,si te amagesti singur ...plasand in viitorul indepartat profetiile ..clare care se intampla acum,sub ochii nostrii!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. Europa si USA nu vor mai sprijini ca acum Israelul

de ce crezi ca se vor intampla peste 100 de ani ?

 

stii de ce ,caci nu ai siguranta mantuirii,si te amagesti singur ...plasand in viitorul indepartat profetiile ..clare care se intampla acum,sub ochii nostrii!!

 

Fiindca nu are cum in 25 de ani sa se intample o apocalipsa climatica si demografica cum e cea din apoc. capitolul 16.

 

In plus nu s-au implinit urmatoarele:

 

Profetii majore ramase neimplinite

 

1. Secarea Nilului

2. Secarea limbilor de apa care inconjoara peninsula Sinai

3. Secarea Eufratului (inainte de Armaghedon), Apoc. 16:12

4. Extinderea Israelului intre Nil si Eufrat (de unde si motivul secarii lor).

5. Aparitia anticristului la conducerea imperiului roman reinviat care va schimba legile si sarbatorile

6. Venirea, moartea si invierea in fata camerelor de televizor a celor doi prooroci cu trupurile mutilate si expuse in fata miliardelor de locuitori ai pamantului (Enoch si Ilie)

 

Eu nu vad in 25 de ani de aici inainte Israelul asa de puternic militar si economic incat sa pustiasca Egiptul, Siria si Irakul pana la Eufrat, si asta in lipsa USA, care e prostituata calare pe Fiara (UE).

 

Fiecare Fiara (imparatie din istorie) a incercat sa nimiceasca Israelul si pe Iisus, iar in final a devenit un sprijin pentru Israel si evrei.

 

Ostasii romani l-au rastignit pe Iisus, pe Petru, au taiat capul la Pavel, iar Biserica Catolica si Bzilica sf. Petru e chiar in Roma, cine ar fi crezut.

 

Imperiul Britanic colonial, mai mare ca cel Roman, a sprijinit formarea Israelului pe teritoriul Palestinei, cedand inclusiv tot armamentul de acolo evreilor care au luptat ca soldati sub steagul britanic impotriva regelui al 7-lea, Hitler.

 

Curva, USA, a sustinut financiar cu aprox. 1,3 miliarde $ anual Israelul din `48 si pana acum, iar la araboii din Liban le-a dat anual 0,5 mil $ sa nu crape de foame, că la ăia munca nu le place ca la ţigani. Le place numai comerţul, ghiulu` pe deget si manelele.

 

Vaticanul, asa zisa Fiara (cum spun adventisti) sustine Israelul politic si deplange faptul ca evreii nu-L accepta pe Iisus ca Mesia.

Cand Anticristul va veni, va nimici Biserica Catolica, va persecuta crestinii catolici, si va fi bland cu adventistii si iehovistii, care acum sunt primele lui iscoade trimise in lume. Atunci ADEVARATII crestini se vor mira ca Fiara care era si numai este, a inviat din nou si persecuta crestinii obligandu-i sa se lepede de Iisus. Cum anume?

 

Anticristul va instaura o dictatura, ca Hitler (promţand multa bunastare), care va fi sprijinita militar in special de 10 tari din actualul UE. Toti cetatenii din acele tari vor fi insemnati cu un cip sub piele, si fara acel cip nu vor putea vinde sau cumpara nimic (atunci va fi si mare foamete, stramtorare). Inainte de implantarea cipului, formal se va cere cobaiului sa i-L nege pe Iisus ca mantuitor. Iar cobaiul de frica ca va muri de foame, stiind ca fara cip nu va putea cumpara o bucata de paine, se va dezice de Iisus cum a facut si Petru.

Cei care se vor rascula impotriva sistemului, vor fi chinuiti, tot prin acel cip. Cipul va fi controlat prin sateliti, vezi arestul la domiciliu, el exista deja. Nu e nimic SF ce spun eu acum. Acesta va fi necazul cel mare, asa de mare cum n-a fost altul de cand e om pe pamant.

 

Toate astea nu vor veni din senin. Asa cum nici Hitler n-a venit ca o duceau germanii super bine. Vor veni pe fondul unor mari catastrofe climatice si inmultirii enorme a populatiei. Iar asta va fi peste 100-200 ani.

 

Nu e vorba ca sunt eu sau nu sigur pe mantuirea mea, e vorba ca eu nu sunt sectar, sunt doar un om nespalat pe creier care rationeaza.

 

Si n-am cazut nici in patima misticismului si ocultismului ca Lorin Fortuna sau alti "amagitori".

 

Toate aceste profetii se vor implini, cand USA va fi nimicita printr-o catastrofa naturala. Prabusirea turnurilor gemene intr-un ceas a fost simbolul nimicirii Americii intr-o zi, asa cum se arata in apoc. 18.

Multi fac confuzie intre Fiara si prostituata, dar sunt doua imparatii diferite. Una e Fiara (a 8-a) care e viitorul UE condus de Anticrist, si alta e Prostituata, care va fi nimicita chiar in timpul anticristului. Atunci anticristul va da navala cu armatele sale sa mai jefuiasca ce a ramas din USA. Apoi se va declara Mesia si va inconjura Israelul, in alianta cu asiaticii. Chiar atunci va seca Eufratul ca sa fie pregatita calea asiaticilor. De fapt e un semn profetic pentru crestini.

Cand toti acestia se vor aduna impotriva Israelului, si Anticristul va intra in Ierusalim, atunci va veni Iisus. Evident, evreii vor da cu bombe nucleare peste arabi si asiatici, si asa se va implini profetia din Zaharia (vezi topicul separat). Probabil asta va fi si motivul pentru care va navali anticristul peste evrei.

Asiaticii vor navalii primii peste evrei, evreii vor da cu nuke peste ei, si din mila pentru asiatici anticristul care deja s-a proclamat Mesia si salvatorul omenirii se va ridica impotriva evreilor. Fara americani, care totusi mai ţineau calea drapta, europenii o vor lua iaraşi razana asa cum au facut si in timpul celor 2 razboaie mondiale. Totul se va petrece in asa fel incat numai cei chemati sa priceapa vor sti cu adevarat timpurile si vremurile. Restul vor fi orbi si vor merge la nimicire. Atunci, la Armaghedon Insusi D-ul D-zeu va nimici imparatiile si se va implini ce scrie in Isaiah:

 

"Isaiah 63:4,5,6:

 

4Căci

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×