Sari la conținut
Forum Roportal
marinaru

Este Spiritul Sfant o persoana sau o putere ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

AnnaCondor nu cred ca stai foarte bine cu chimia Nu exista apa in stare gazoasa ea devine doar H Sau cine stie poate stai tu bine si nu stau eu.

Nu? :lol:

Si aburul care iese cand fierbi apa cum se numeste? Aer? :)

 

Poti sa imi arati un verset care sa spuna ca Spiritul Sfant este o persoana ? Asa cum spune ca este puterea Celui Preainalt sa spuna si ca este o persoana.

Da,bineinteles ca pot :)

 

Ioan16.13 C

Editat de AnnaCondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Esti sigur de ce zici?

Evident ca da!

Si iata logica pe care ma bazez ....Spiritul suprem adica Dumnezeu ne-a o particica din EL(sufletul) atunci cand ne-am nascut, alaturi de aceasta ne-a dat si instrumente corpul pentru puterea fizica si ratiunea!

Cu acestea folosindu-le corect EVOLUAM de la o generatie la alta .... si asta este Calea Domnului in general si in particular pentru fiecare din noi bsa se dezvolte cat mai mult pe cele trei planuri si sa culeaga cat mai multe experiente pe care sa le rezolve pozitiv. Aceasta e menirea noastra ...sa primim ca bebelusi un suflet mic ca o batistuta si sa il predam la moarte ca pe o fata de masa, Mare Curata si frumos impodobita.... dupa asta vom fi judecati.

Spiritele malefice ale unor finte care nu au fost primite inapoi in Dumnezeu pentru crimele comise ...au interesul sa isi atrga de partea lor cat mai multe spirite (suflete de oameni) ca sa isi sporeasca puterea. S pentru aceasta, prin unele medii...ca Bydy, Mohamed, Ioan, etc incearca sa opreasca evolutia noastra prin religii si "carti sfinte" inspirate de duhuri malefice care se autointituleaza sfinte!

Iar voi religiosi sunteti de fapt cozile de topor inconstiente ale Satanei!

Spiritul Suprem Dumnezeu nu mai coboara la noi din moment ce deja e in noi si cu noi inca de la nastere!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga AnnaCondor pentru asta spun eu ca spiritul sfant este o taina. Imi este greu sa spun cu exactitate asa cum faci tu ca este o persoana sau o putere pentru ca ar insemna sa fac un compromis si sa ignor alte versete care dau de inteles ca acesta nu poate fi o persoana sau o putere. Cel mai posibil adevarul este la mijloc cumva si oricum sa definesti spiritul sfant nu este important ci sa il deti este :flowers: Sa nu uitam in acelasi timp ca scriptura personalizeaza multe...si sa nu uitam ca scriptura mai spune ca Dumnezeu are si 7 spirite. Vezi la Apocalipsa.

 

Despre Trinitate am sa raspuns la un topic despre Trinitate ca sa nu deviem mai mult de la subiect...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Draga AnnaCondor pentru asta spun eu ca spiritul sfant este o taina. Imi este greu sa spun cu exactitate asa cum faci tu ca este o persoana sau o putere pentru ca ar insemna sa fac un compromis si sa ignor alte versete care dau de inteles ca acesta nu poate fi o persoana sau o putere.

 

Da-mi si mie acele trimiteri te rog,care spun ca D.Sf este o putere! Pls :lol2:

 

Cel mai posibil adevarul este la mijloc cumva si oricum sa definesti spiritul sfant nu este important ci sa il detii este :lol2:

Da este bine sa il detii,si Scriptura spune ca odata ce ai crezut,ti se da Duhul Sfant din Dzeu.Dar este bine sa stii si sa interpretezi corect 'persoana' D.Sf. Cand ti se transforma viata si incepi sa constientizezi cate lucruri iti poate spune D.Sf,cum te atentioneaza in mod clar de unele pericole,cum iti deschide ochii,pur si simplu nu poti sa il categorizezi ca fiind o simpla putere.Il simti ca este parte din trinitate,ca este parte din Dzeu,si totusi ca are o 'personalitate' a lui(in acelasi acord cu Tatal si fiul evident)

Sa nu uitam in acelasi timp ca scriptura personalizeaza multe...

Da,dar trebuie sa stii sa distingi !

si sa nu uitam ca scriptura mai spune ca Dumnezeu are si 7 spirite. Vezi la Apocalipsa.

Sunt si taine neintelese,dar cred ca despre Duhul Sfant ne este dat suficient cat ne trebuie sa il intelegm complet!

 

Despre Trinitate am sa raspund la un topic despre Trinitate ca sa nu deviem mai mult de la subiect...

:lol2:

Editat de AnnaCondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

AnnaCondor ti-am dat Luca 1:35. Acolo este numit puterea celui PreaInalt. Spiritul Sfant boteaza, unge, umple si se afla in mai multe persoane odata...Mai greu asta pentru o persoana :lol2: Eu nu il simt ca face parte din trinitate pentru ca nu gasesc asta nicaieri in scriptura...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Evident ca da!

Si iata logica pe care ma bazez ....Spiritul suprem adica Dumnezeu ne-a o particica din EL(sufletul) atunci cand ne-am nascut, alaturi de aceasta ne-a dat si instrumente corpul pentru puterea fizica si ratiunea!

Cu acestea folosindu-le corect EVOLUAM de la o generatie la alta .... si asta este Calea Domnului in general si in particular pentru fiecare din noi bsa se dezvolte cat mai mult pe cele trei planuri si sa culeaga cat mai multe experiente pe care sa le rezolve pozitiv. Aceasta e menirea noastra ...sa primim ca bebelusi un suflet mic ca o batistuta si sa il predam la moarte ca pe o fata de masa, Mare Curata si frumos impodobita.... dupa asta vom fi judecati.

Spiritele malefice ale unor finte care nu au fost primite inapoi in Dumnezeu pentru crimele comise ...au interesul sa isi atrga de partea lor cat mai multe spirite (suflete de oameni) ca sa isi sporeasca puterea. S pentru aceasta, prin unele medii...ca Bydy, Mohamed, Ioan, etc incearca sa opreasca evolutia noastra prin religii si "carti sfinte" inspirate de duhuri malefice care se autointituleaza sfinte!

Iar voi religiosi sunteti de fapt cozile de topor inconstiente ale Satanei!

Spiritul Suprem Dumnezeu nu mai coboara la noi din moment ce deja e in noi si cu noi inca de la nastere!

Ce spui tu suna a vraci,deci nu are logica.

Dumnezeu e una si Mohamed e alta, nu are treaba unul cu altul.

Dumnezeu spune ca nu imparte slava Lui cu nimeni.

Satana da, o imparte cu oricine.

 

AnnaCondor ti-am dat Luca 1:35. Acolo este numit puterea celui PreaInalt. Spiritul Sfant boteaza, unge, umple si se afla in mai multe persoane odata...Mai greu asta pentru o persoana :lol2: Eu nu il simt ca face parte din trinitate pentru ca nu gasesc asta nicaieri in scriptura...

O putere nu are cum sa lucreze fara a fi o persoana, deci nu are logica.

Duhul Domnului se misca pe deasupra apei.

Deci cum poate o putere sa se miste ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este Duhul Sfant!

 

Este o PUTERE! :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

rvsro cunosti cat de departe este robotica in ziua de azi ? :lol2: Orice este posibil pentru Dumnezeire deci acesta nu este un argument...Oricum acest subiect este discutabil si cel mai bine este pentru toti cei care sunt sinceri este sa pastreze o minte deschisa si libera pentru ca spiritul sfant sa poate sa arate ce este bun si ce nu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

november Spiritul lui Dumnezeu :lol2: Degetul lui Dumnezeu cum este numit in VT. Orice este posibil...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×