Sari la conținut
Forum Roportal
marinaru

Este Spiritul Sfant o persoana sau o putere ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

....cum poate spiritul sfant care este o persoana sa umple mai multe persoane ?

Foarte simplu orice spirit poate intra in persoane asa cum ai vazut la exercitiile de exorcizare. aceste spirite malefice te posedeaza ...nu ai observat o coincidenta cel putin stranie ca majoritatea celor posedati si exorcizati sunt profund religiosi.

Deci spiritul malefeic poate patrunde si poseda multe persoane.... lucru cunoscut!

Acum ca pentru uni acest spirit malefic se numeste "duh sfant" este usor dee inteles vazand cate crime sfinte s-au petrecut in 2000 de ani de religie crestina!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in primul rand sunt inclinata sa fiu de caord cu hans,insa cred ca Duhul sfnat este deasemeni si o persoana!

 

.1. De ce epistolele NT ii prezinta pe scriitori identificati cu Tatal Dumnezeu si Domnul Iesus Cristos dar niciodata cu Spiritul sfant ?

2. De ce Pavel trimite salutari de la Tatal si Fiul dar niciodata de la Spiritul Sfant ? Romani 1, Corinteni 1, Tesaloniceni 1 etc

Pentru ca D. sf a fost trimis ca Mangaietor,ca Avocat,ca invatator,insa face parte din trinitate,si lucreaza in acelasi sens cu Tatal si Fiul!

 

.3. De ce Apocalipsa 21 si 22 il prezinta pe Tatal si pe Fiul pe tron dar niciodata pe Spiritul Sfant ?

 

4. De ce Spiritul Sfant apare ca un porumbel sau ca limbi de foc si nu apare ca un om daca este o persoana ?

 

5. De ce Dumnezeu si Mielul sunt prezentati ca 2 persoane distincte si nu ca una daca ei sunt acelasi Dumnezeu in Apocalipsa 21 si 22 ?

Scuze dar intrebarile tale nu sunt departe de a fi interpretate ca erezie... :huh:

Cum explici tu atunci versetul " Să nu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

http://www.intercer.org/bible_search.php

 

Propun un mic studiu pe toate versetele nou testamentale referitoare la D.Sf. ... in special incepand cu Faptele Apostolilor.Si vom mai discuta :doh:

 

P.S. Se pare ca nu vrea sa mearga :cry: ...pur si simplu adaugati 'Duhul Sfant' la 'cuvant/expresie' si vor aparea toate rezultatele!

Editat de AnnaCondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

november eu nu am spus ca este o forta impersonala :doh:. Poti sa fi umplut cu o putere asa a fost umpluta Maria si s-a nascut Mesia.

 

Luca 1:35

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
AnnaCondor sunt topice despre Trinitate poti sa scri acolo opinia ta ca sa nu ne departam de la subiect

Nu cred ca m-am departat de subiect nici macar un pic...Asta e doar parerea ta :)

Duhul Sfant este o parte a trinitatii,si poate fi inteles doar in contextul intreg.Asa cum apa poate avea trei stari(solida,lichida si gazoasa)dar in orice stare s-ar gasi ea este tot apa, in acelasi

mod Duhul Sfant este o entitate .Gandeste-te ca nici lui Dzeu nu ii este facuta o caracterizare fizica si nimeni nu a vazut direct pe Dzeu(ci doar slava Lui ) dar suntem convinsi dupa Scriptura ca este vorba despre o Persoana (poate nu fizica...de vreme ce nu a fost vazuta niciodata).Singura parte din Dzeu vreodata intrupata si personalizata oamenilor este Omul Isus Cristos. Duhul Sfant este exact acelasi lucru!!Si a-l separa de celelalte persoane din trinitate cred ca este gresit (nu neaparat erezie...nu am spus ca intrebarile tale sunt eretice,dar pot usor duce la asa ceva)!! :o:

 

Din moment ce tu crezi ca intrebarile mele sunt o erezie sa inteleg ca

'1 Tesaloniceni 5:21 Ci cercetaţi toate lucrurile şi păstraţi ce este bun.'

nu este valabil pentru tine ?

Ba este foarte valabil.Dar trebuie sa fie cercetat dupa Scriptura,nu inafara ei. Tu scoti lucrurile din context si

faci Duhul Sfant ceva independent de Isus Si Tatal.Daca le separi nu vei intelege nicidecum caracterul si capacitatea D.Sf. CA O PERSOANA/ENTITATE ! :crazy:

 

Spiritului sfant ii sunt atribuite multe sentimente in scriptura

Aha,deci Duhului Sfant ii sunt doar facute atribuiri ,Dzeu ii da atributia de a se intrista si dupa aia... o ia ??:flowers:

(Ce nu intelegi tu este ca D.Sf este sentiment ,nu ii sunt atribuite sentimente! :P )

dar daca citesti contextul acele sentimente sunt de fapt ale persoanelor care au spirit sfant sau ale lui Dumnezeu.

Exemple...te rog frumos :)

Scriptura spune ca si intelepciunea are copii, spune ca Dumnezeu este foc mistuitor, spune ca Dumnezeu este Stanca, spune de pacat ca domneste, moare, invie, se inmulteste...

Mda....si? :crazy:

 

Ioan 5:7 in forma care l-ai prezentat tu este adaugat dupa secolul XVI. Nici un manuscris inainte de acel secol nu contine varianta care ai prezentat-o tu. Deci acel verset nu este autentic ci este adaugat ulterior.

Vrajeli!! :lol: Cuvantul este Cuvant !Si cu asta punct ! Arata-mi tu mie macar o singura putere care sa aiba caracteristici asemanatoare cu ale duhului sfant :)

Editat de AnnaCondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

AnnaCondor nu cred ca stai foarte bine cu chimia :flowers: Nu exista apa in stare gazoasa ea devine doar H :crazy: Sau cine stie poate stai tu bine si nu stau eu. :crazy: Poti sa imi arati un verset care sa spuna ca Spiritul Sfant este o persoana ? Asa cum spune ca este puterea Celui Preainalt sa spuna si ca este o persoana. Imi poti arata un singur verset in scriptura care sa spuna trinitate, sau care sa spuna ca Dumnezeu este triunic, sau care sa spuna ca Tatal, Fiul si Spiritul Sfant fac un Dumnezeu ? Imi poti arata un verset in scriptura care sa spuna ca Fiul este Egal cu Tatal ? Imi poti arata un verset in scriptura care sa spuna ca Mesia nu are inceput ?

 

 

Eu nu am spus ca Dumnezeu ii da un atribut Spiritului Sfant si apoi il ia nu stiu de unde ai dedus tu asta. Probabil ca nu prea citesti ce scriu.

 

Despre intelepciune, pacat nu spune ca sunt persoane Sau apa si sangele sunt persoane pentru ca marturisesc conform 1 Ioan 5:7,8 ? Despre Dumnezeu nu spunem ca este un foc sau o piatra...spunem ca este Viu.

 

Un exemplu cand sunt mintiti oamenii si se spune ca este mintit Dumnezeu...

 

Faptele Apostolilor 5:4 Dacă n-o vindeai, nu răm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Duhurile si in special cele telurice care se manifesta la nivelul nostru sunt spirite pedepsite care nu sunt primite la Dumnezeu. Acestea incearca sa se manifeste asupra unor medii comunicandu-le tot felul de "PROFETZII"...acestea sunt cele care i-au inspirat pe creatorii Bibliei si al Coranului.

Evident ca ele se denumesc ca fiind "sfinte", desi ele nu sunt de loc asa. Aceste spirite sunt total malefice, iar rezultatele "lucrarii " lor il vedem in 2000 de ani de crestinism si 1500 de ani de Coran, si indemnurile la crima pe care cele doua religii le fac.

Eu ma mir cum lucruri atat de simple aflate la nivelul abecedarului vietzii nu sunt cunoscute si ca societatea permite sa li se construiasca cladiri unde acestea sa vfie pomenite sau preamarite.

Pana si un om fra prea multa experienta de viata stie ca Dumnezeu Spiritul Superior nu are legatura cu viata noastra acum, iar cele care ii inspira pe profeti si proroci sunt aceste spirite malefice!

Esti sigur de ce zici?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×