Sari la conținut
Forum Roportal
marinaru

Este Spiritul Sfant o persoana sau o putere ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

'marinaru'

Ce putem spune despre Spiritul Sfant ? Este o putere sau o persoana ?

crestinii considera ca Duhul Sfant este o persoana dintre cele trei ale Sfintei Treimi

ceilalti, fie considera pe Duhul Sfant o putere (budistii, de exemplu), fie nu il desconsidera total (ateii)

 

1. De ce epistolele NT ii prezinta pe scriitori identificati cu Tatal Dumnezeu si Domnul Iesus Cristos dar niciodata cu Spiritul sfant ?

2. De ce Pavel trimite salutari de la Tatal si Fiul dar niciodata de la Spiritul Sfant ? Romani 1, Corinteni 1, Tesaloniceni 1 etc.

3. De ce Apocalipsa 21 si 22 il prezinta pe Tatal si pe Fiul pe tron dar niciodata pe Spiritul Sfant ?

6. De ce nici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca pentru tine definitia persoanei este limitata la entitatile cu trup...

Nu numai mie ci si juristilor ....desi aici se recunosc pe langa persoane fizice si persoane juridice.

Nu cred ca poate fi condamnat cineva care a aruncat pe geam de la etajul 10 stafia lui Ceasusescu ..sau pe Arhangelul Gavrila, ala de a vorbit cu diavolul si a inspirat Islamul sau ca o fi violat-o pe sfanta Paraschiva ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

MariaB apreciez raspunsurile tale chiar daca majoritatea nu sunt de fapt raspunsuri :D

 

november cum poate spiritul sfant care este o persoana sa umple mai multe persoane ? Cum poate o persoana sa umple o alta persoana ? Cum poate o persoana sa fie in mai multe persoane odata ? Cum poate o persoana sa unga sau sa boteze alte persoane ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
..

urmatoarele doua postari apartin celor doua persoanae care semneaza, dar sunt in acelasi "duh"... ciudat de acelasi!!!!

Deci sa intelegem ca exista acelasi Spirit Sfant in mai multe persoane ...sau o fi una si aceiasi persoana pe care teroristii de moderatori nu o mai lasa sa posteze si ea apare sub alt nume?

Nu stiu ...dar se pare ca spiritul lui Soimos e o persoana cu putere desi nu e sfant!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate ar fi bine ca de fiecare data sa aducem si un citat biblic, care sa dovedeasca afirmatia noastra, sau din care macar sa se poata trage concluzii. Aduc eu unul:"Isus le-a zis...Cum M-a trimis pe Mine Tatal, asa va trimit Eu pe voi. Si spunand acestea, a suflat peste ei si le-a zis:Primiti Duh Sfant!".(Ioan.20.21-22).

Pe mine unul, citatul de mai sus ma face sa cred ca Duhul Sfant este o forta, o putere proprie lui Dumnezeu, care confera omului simplu muritor puteri supraumane:"Celor ce le veti ierta pacatele, le vor fi iertate, celor ce le veti tine, le vor fi tinute...".(Ioan.21.23).

Aceeasi putere, Duhul Sfant a lui Dumnezeu, L-a facut si pe Omul Isus Hristos biruitor asupra lumii pacatoase. :doh:

 

Sau se poate intelege si in alt fel citatul? :cry:

Sunt de acord cu tine.Sa stii ca si eu cred acelasi lucru ca "Duhul Sfant este o forta".Dupa cum si cuvantul duh inseamna fiinta supranaturala,IMATERIALA.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×