Sari la conținut
Forum Roportal
fericirea

Chkdsk

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

- am incercat "chkdsk" in command si nu-mi fixeaza erorile

- care e comanda pt fixare? ( /F (fix) ) am incercat si nu-mi merge.Ce trebuie scris?

post-5149-1155401772_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uff... daca folosesti WindowsXP, atunci gaseste un alt soft de verificare a erorilor :flowers: CheckDisk este de mult timp superfluu. Daca ai Win98, foloseste cu incredere ScanDisk for Windows (scandskw.exe). Din ce stiam eu, CHKDSK doar detecteaza erorile, nu le si corecteaza, indiferent ce ar promite el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

- ce soft de verificare a erorilor recomanzi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E clar,vad ca si Emma stie despre astea,eu niic nu stiu ce e cu CheckDisk...Cine imi poate explica,presimt ca am nevoie de CheckDIsk...merge cam naspa compu de acasa...:( Help Va rog?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu ti-as recomanda Ashampoo WinOptimizer pe care il poti descarca de aici (trial) http://www.download.com/3000-2086-10224281.html

sau poti alege un soft de diagnosticare si optimizare din lista de aici: http://www.download.com/Optimizers-Diagnos...-0.html?tag=dir

- mersi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E clar,vad ca si Emma stie despre astea,eu niic nu stiu ce e cu CheckDisk...Cine imi poate explica,presimt ca am nevoie de CheckDIsk...merge cam naspa compu de acasa...:( Help Va rog?

Pai asta era si ideea, ca acest CheckDisk (chkdsk.exe), este un utilitar nefolositor. A fost creat de Micro$oft pentru DOS, deoarece putea verifica existenta erorilor, si era mai rapid si mai tenace decat varul mai mare ScanDisk (Scandisk.exe, Scandskw.exe). In zilele noastre, puteti folosi cu incredere softuri create special pentru Windows. Eu unul prefer Norton WinDoctor, chiar daca este vechi. Si in zilele cand am rabdare, System Mechanic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O varianta de verificare si reparare a erorilor (pe care eu o consider suficient de buna - am fost intotdeauna multumit de rezultate ) este chiar error-checking - ul sistemului atat pentru 98 cat si pentru XP.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu recomand cu caldura System Mechanic (Iolo)

Oricum e cam scump ... dar merita. Dar ai 30 zile trial

desi papa resurse, versiunea 6... e marfa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×