Sari la conținut
Forum Roportal
daniela popescu

program de afiliere

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am auzit in ultimul timp vorbindu-se despre programe de afiliere; am citit cate ceva despre ac subiect, dar nu am inteles mare lucru. Pote sa-mi spuna si mie cineva care este scopul lui, cum functioneaza? :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai pe scurt: afilierea e un mic parteneriat intre tine si siteul respectiv prin care tu vei fi recompensata pentru fiecare client pe care o sa-l aduci lor(def. in general). insa afilierea depinde mult de profilul siteului, de domeniul in care activeaza si astfel fiecare program isi are propriile lui reguli.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Afilierea pe internet este un domeniu extrem de vast, in general firmele mari sunt sau colaboreaza cu retele de afiliere de genul ( Commission Junction, Linkshare, Shareasale, etc ). Scopul principal este intr-adevar vanzarea de diverse produse sau servicii pe internet avantajul fiind ca proprietarul (advertiser) iti pune la dispozitie cam tot ce ai tu nevoie de la bannere, search box, texte promotionale, diverse campanii de reduceri, cupoane, etc.

Pe scurt este ca si cum ai fi un agent publicitar care isi incaseaza comisionul din diversele vanzari care se fac la recomandarea sa, vanzari sau inscrieri pe anumite site-uri..

 

Exista deci 2 "actori" in aceasta afacere:

1 - advertiser-ul este cel care iti ofera produsele, materialele promotionale etc;

2 - publisher-ul esti tu cel care publica acele materiale promotionale;

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×