Sari la conținut
Forum Roportal
qusay

Prejudecati

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Toti ne-am lovit de ele. Unii le-au infrant, altii au fost infranti de ele. Le intalnim la tot pasul, unii ne luptam sa ni le scoatem din cap. Pe unele ni le-am fixat singuri, pe altele, cele mai multe, le-am primit de-a gata.

Dar toti acceptam ca ele indica o lipsa de flexibilitate, o rigidate a gandirii, teama de schimbare. Cum procedam? Si de ce prejudecati ne-am lovit, de la cele mai stupide pana la cele mai sofisticate. Si totusi care sunt acele prejudecati sociale de care suntem nevoiti sa tinem seama pana una-alta.

 

Una din prejudecatile inca prezente este aceea cu diferentele mari de varsta intre parteneri. Mai ales daca Ea este mai mare decat El. Aceste cupluri au de luptat serios cu prejudecata asta.

Sau ca el trebuie sa sustina financiar casa. In estompare. Si altele....

 

Eu sunt "fidela" unei singure prejudecati, este independenta de aspectul religios, rasial, de varsta sau chiar statut social, financiar, intelectual: nu ma incurc cu barbati casatoriti!!

Am folosit intentionat expresia vulgara "incurc", deoarece, aceste indragostiri de "angajati deja intro relatie", nu duc la nimic bun, exemplele sunt infinite si aproape toate au finaluri nefericite. Asadar, fara tipi care si-au pus bine, chiar infipt, pirostriile! :D

In ce priveste diferenta de varsta, nu cred ca mai conteaza, sunt foarte multe cupluri celebre si fericite (nu cred ca e doar o aparenta) in care femeia e mai in varsta, dar, tanara in gandire si comportament. :lol:

Editat de Ydeea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce zici tu, ydeea, nu e chiar o prejudecata ci un principiu de viata..

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu mai nou am ajuns la concluzia/prejudecata ca nu pot avea incredere in barbati (in a mai iubi un barbat cu tot sufletul si fiinta) ... na, eu ce ma fac? :x

Editat de ellla

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
bun , sa va spun cea mai stupida si tampita prejudecata pe care am auzit-o! fostul meu prieten ma saruta tot timpul cu cu ochii deschisi si nu imi placea ma simteam super aiurea, parca se holba la mine! si odata mi-am facut curaj si i-am spun "ce-ar fi sa incerci sa ma saruti cu ochii inchisi?" raspunsul lui

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buai saharian ... dar explicit mai esti ...dureros de explicit :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce zici tu, ydeea, nu e chiar o prejudecata ci un principiu de viata..

 

Posibil, mai vad eu! :)

Editat de Ydeea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Toti ne-am lovit de ele. Unii le-au infrant, altii au fost infranti de ele. Le intalnim la tot pasul, unii ne luptam sa ni le scoatem din cap. Pe unele ni le-am fixat singuri, pe altele, cele mai multe, le-am primit de-a gata.

Dar toti acceptam ca ele indica o lipsa de flexibilitate, o rigidate a gandirii, teama de schimbare. Cum procedam? Si de ce prejudecati ne-am lovit, de la cele mai stupide pana la cele mai sofisticate. Si totusi care sunt acele prejudecati sociale de care suntem nevoiti sa tinem seama pana una-alta.

 

Una din prejudecatile inca prezente este aceea cu diferentele mari de varsta intre parteneri. Mai ales daca Ea este mai mare decat El. Aceste cupluri au de luptat serios cu prejudecata asta.

Sau ca el trebuie sa sustina financiar casa. In estompare. Si altele....

 

din pacate de multe ori se dovedeste a fi un adevar. mai devreme sau mai tarziu apar probleme, in general partenerul in varsta devine mai pasiv, mai indiferent la tot ce'l inconjoara, viata sociala devine neinteresanta pentru el, se complace in mici tabieturi care il exaspereaza pe cel mai tanar.

 

in schimb consider o prejudecata ideea ca barbatul e stapanul casei - "totum factum'ul", iar femeia trebuie sa'i fie supusa, sa'l asculte, sa'l sustina neconditionat in orice actiune a lui, sa inchida ochii (si urechile) la micile lui scapari, greseli, escapade, etc. toate acestea nefiind -desigur- si reciproce.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Instructiuni si Sfaturi pentru Tanara Mireasa :roll:

 

O mireasa inteleapta isi va face un tel din a nu ii permite niciodata sotului sa ii vada corpul descoperit si din a nu il lasa nici pe el sa se descopere in fata ei. Sexul, atunci cand nu poate fi prevenit, va fi practicat doar in intuneric total. Multe femei au gasit util sa doarma imbracate noaptea: ele purtand camasi lungi din bumbac, iar ei pijamale. Acestea trebuiesc imbracate in camere separate si nu trebuiesc indepartate in timpul actului sexual. Astfel, doar o minima parte din piele este expusa.

 

Odata ce si-a pus camasa si a stins toate luminile din camera, mireasa trebuie sa se intinda tacuta in pat si sa astepte sosirea mirelui. Cand acesta intra in odaie, bajbaind prin intuneric, femeia nu trebuie sa scoata niciun sunet pentru a-l ghida in directia ei, deoarece ar putea fi considerat un semn de incurajare. Trebuie sa il lase sa se chinuie si sa spere ca se va impiedica si se va rani usor, bun pretext pentru a-i refuza accesul la favorurile ei sexuale. In momentul in care sotul ajunge langa ea, mireasa trebuie sa stea perfect nemiscata. Miscarea corpului ar putea fi interpretata ca excitatie sexuala de catre sotul optimist. Daca incearca sa o sarute pe buze, sotia trebuie sa intoarca usor capul, astfel incat sarutul sa fie pe obraz. Daca incearca sa ii sarute palmele, va trebui sa stranga pumnii. Daca incearca sa ii ridice camasa si sa o sarute in orice alt loc, ea trebuie sa isi traga rapid camasa la loc, sa sara din pat si sa pretinda ca trebuie sa mearga urgent la toaleta. Aceste actiuni ii vor tempera dorinta de a o saruta in locuri interzise.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai mare prejudecata am vazut-o la fete sa fie inalt,nu accept sub 1,75:)):P).....sau cu banii.........cred ca toti avem prejudecatii mai mult sau mai putin evidentiate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×