Sari la conținut
Forum Roportal
cristinutza22

Cum sa procedez?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Probabil diferenta culturala creiaza probleme
orice diferenta poate genera probleme, inclusiv deosebirea sexuala...

cu cat vei fi mai inclinata sa crezi ca diferentele de cultura va influenteaza relatia, cu atat aceste diferente vor parea mai serioase...

 

Probabil acum am obosit psihic,traind intr-o tara straina,si mai deasupra cu mari diferente culturale,legate de traditii si multe altele...te obosesc.
gandeste-te ca exact la fel este si cu diferentele de obiceiuri casnice dintre soacra si orice nora a ei - indiferent de religie, nationalitate...

cu stressul psihic, ai grija sa nu il transferi asupra sotului, pentru ca nu el trebuie sa ti-l rezolve (ca sa nu incarci relatia voastra cu balast - ar fi ca si cand ati arunca de la unul la altul punga cu gunoi, in loc sa o duca unul dintre voi la graopa de gunoi...)

pentru de-stressari sunt bune prietenele, grupurile de intalniri pe diferite teme, emisiunile TV, forumurile... (eu am si varianta cu preotul)

 

pana acum mi-a fost alaturi,insa de ceva vreme m-am inchis in mine si nu ii mai arat nimic din simtirile mele.Am vrut sa vad daca ghiceste.
barbatii in general nu ghicesc, de teama sa nu ghiceasca lucruri pe care sa nu le poata rezolva

daca nu ii mai arati ce te deranjeaza (ca si daca nu ii mai arati ca il iubesti...), el considera ca nu ai ce sa ii arati si va fi cu catat mai dezorientat cand va afla ca ai ascuns de el sementimentele respective...

 

Insa barbatilor uneori trebuie sa le dai mura in gura.Nu este o persoana comunicativa,si din pacate nici eu nu excelez,o alta problema mult discutata:comunicarea.
cam asta este si situatia noastra

am observat ca ne este gfreu uneori sa comunicam pe anumite teme - mi-am dat seama ca trebuie pusa altfel problema daca vreau sa gasim impreuna o rezolvare - nu e usor, der nici imposibil

 

Situatiile in care ma contrazice,am incercat sa le evit,insa devin din ce in ce mai dese.Uneori daca ma supar cand ma contrazice,imi raspunde ca nu-mi mai zice nimic
aici chiar ca parca vorbesti despre sotul meu

eu mi-am dat seama ca acele contraziceri imi pareau mai dese atunci cand voiam eu sa le vad - in orice caz, nestiind exact care este logica lui (sotul tau sau sotul meu), caut sa elimin defectele de comunicare din atitudinea mea - asta chiar pot sa fac

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Laleaua neagra ai si tu dreptate,ar trebui sa ii zic.

Cel mai frica imi este de cearta.

 

 

atunci de ce nu iti faci curaj si ii zici? stiu ca e greu,dar preferi ca situatia sa continue in felul acesta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×