Sari la conținut
Forum Roportal
marina

leul greu

Postări Recomandate

romanii vor fi supusi unui tratament de acomodare cu noua moneda inca de la 1 martie, cand comerciantii vor fi obligati sa afiseze preturile atat in lei vechi, cat si in leii noi, desi acestia inca nu au fost introdusi efectiv pe piata.

De la 1 iulie, moneda nationala va fi denominata, astfel incat 10.000 de lei vechi vor fi preschimbati pentru un leu nou. Romanii vor trebui sa se reobisnuiasca cu folosirea monedelor de 1, 5, 10 si 50 de bani care, sub o alta forma, au mai circulat in Romania inainte de 1989.Noile bancnote vor avea valoarea de 1 leu, 5 lei, 10 lei, 50 de lei, 100 de lei si 500 de lei, potrivit bnr.

Subdiviziunile leului vor fi banii, pentru care se vor emite monede metalice de 1 ban, 5 bani, 10 bani si 50 de bani.

Intre masurile propuse pentru neafisarea pretului dublu este sanctionarea comerciantilor cu o amenda intre 10 si 30.000.000 lei.

 

Comerciantii vor avea obigatia sa primeasca bancnotele vechi si bancnotele noi, iar populatia va putea plati in magazine in bancnote vechi si noi, in cadrul unei tranzactii putand completa suma necesara cu oricare dintre cele doua tipuri bancnote.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de parere ca o data cu intr-o ducerea leului greu va aparea o redesare fata de principalele valute si chiar o intarire a leului.

:pee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Noi ca noi, dar sa vezi pe cei mai batrani cum or sa se incurce in atatea monede.

 

Nu stiu daca merita pentru doi ani atata cheltuiala. pentru. ca din 2007 vom trece si noi la euro. Ei spun ca va fi un efect psihologic. Acum depinde daca va fi pozitiv sau negativ.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu cred ca se va trece in 2007 la euro , dar trecerea intai la leu greu si apoi la euro va face ca sa nu fie un impact asa mare. Ccum a fost in tariile din uniune cand au trecut la euro si in unele cazuri comerciantii au crescut preturile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai nu cred ca se va trece in 2007 la euro , dar trecerea intai la leu greu si apoi la euro va face ca sa nu fie un impact asa mare. Ccum a fost in tariile din uniune cand au trecut la euro si in unele cazuri comerciantii au crescut preturile.

[snapbacca]26855[/snapbacca]

 

Din pacate, majoritatea comerciantilor au crescut preturile, si, dupa parerea mea, in majoritatea tarilor sa-a simtit si o scadere a nivelului de trai. 8)

Dupa parerea mea poate ca socul trecerii de la mii la unitati nu va fi asa mare, atunci cand se va adopta euro - dar oare merita sa se treaca intai la leul greu si pe urma in relativ scurt timp, la euro?

Stie cineva ce costuri implica tiparirea banilor?

 

Ei bine, dat fiind ca banii, in majoritatea cazurilor, nu se tiparesc in tara unde vor circula, asta implica niste costuri foarte mari, care, de obicei se amortizeaza in perioade mari de timp. Pentru banii de plastic, care circula acum, era prevazut un timp de 25 de ani ca si durata medie de circulatie, fara a fi deteriorati (ceea ce, pe de o parte, justifica costul mare al lor, fiind de plastic fata de hartie). Ei bine, daca stam sa analizam de cand exista acesti bani in Romania, vedem ca este vorba de o perioada mult mai scurta, deci costul de obtinere al acestor bani se poate spune ca, raportat la perioada de timp, este mare (as putea spune foarte mare). Pe urma se vor tipa alti bani (probabil tot de plastic, nu? ca doar suntem obisnuiti), care iar se vor schimba dupa o perioada relativ scurta, prin trecerea la Euro.

Si nu uitati, ca, fiind vorba despre cheltuieli publice, acestea se regasesc in buzunarele noastre, sa spun asa, pentru ca toti platim impozite, taxe sa.a.m.de.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Astazi sa-a trecut la mult asteptatul - de unii - leu greu. Sau nou. Sau RON. Sau cum vreti voi. Vreau sa stiu ce parere aveti despre acest lucru. Era ceva absolut necesar sau se mai putea amana pana la trecerea direct la euro? Este doar o miscare facuta sa vada UE ce "tari" suntem? Credeti ca va avea efecte notabile asupra inflatiei?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa mai bine de doi ani banca nationala se ocupa de cura de slabire a de mult centenarului LEU.

Dupa ce a reusit sa ii stopeze cu succes procesul de ingrasare - efect secundar al unor maladii econmice pe care niciunul dintre guvernele efemere nu au reusit decat sa le amelioreze - iata ca anul trecu i-a dat inapoi caile bune. Acum dupa ce pacientul pare sa fi ajuns la o greutate normala, domnul Mugur Isarescu a apelat si la chirurgia plastica pentru intinerire si primenirea absolut necesara internarii ca pacient de onoare in clinica de lux a UE. Rezultatul, o moneda nationala care a reusit sa zapaceasca pentru catva zile hipermarcaeturi, bancomate, banci si pe clientii acestora lasandu-i insa indiferenti pe restul romanilor pentru care, usor sau greu, leul le-a fost si le va fi si de acum in colo nimic altceva decat praful de pe toba, lantul de la bicicleta sau boul schiop de la caruta ... :blinca: (omu' bun de langa pomul copt fara roada ... )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bancomatele nu mai merg, caseriile electrica sunt inchise cateva zile, la billa casierele erau foarte nervoase si se descurcau cu greu cu noul soft. Cam asa am sarbatorit trecerea la leul nou.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×