Sari la conținut
Forum Roportal
tomyblue

critical stop la instalare winxp sp2

Postări Recomandate

pe scurt: la instalare win xp sp2 dupa copierea fisierelor de instalare pe hdd calculatorul face un reboot si apoi incarca de pe hdd. Problema e ca primesc un critical stop si o eroare in momentul in care ar trebui sa boot-eze de pe hdd. eroare este 0x0000007b . am cautat aceasta eroare si nu prea stiu cum sa o rezolv. Sistemul meu e un athlon 2500+, nvidia nforce2 MB, hdd maxtor 80 Gb sata. Este posibil ca din cauza Sata sa nu boot=eze?...in ideea in care ati mai intalnit asa ceva va rog sa imi spuneti ce ati facut

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai uitat sa precizezi daca acel computer a mai avut vreun sistem de operare inainte, si eroarea apare la REinstalare, sau e la prima instalare :P Trecand peste asta, Windows XP se instaleaza bine si pe SATA, fara probleme.

 

Eu unul n-am priceput mare lucru din http://support.microsoft.com/default.aspx?...kb;en-us;324103, poate te lamuresti singur. Sorry!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe scurt... cand dai de un ecran albastru cu explicatii peste explicatii si coduri de eroare "bine" documentate de Microsoft, eroarea este INTOTDEAUNA : oriunde !?!

 

Mda... trist, dar adevarat... am primit cod de eroare de placa video dar de fapt nu mai alimenta sursa cum trebuie pe linia de 3.3V ...

 

Ce poti face: HDD ras complet, faci o partitie FAT 32 (!) preferabil cu FDISK,de max 10 gb pe care o alegi ca destinatie pentru instalarea de Windows. Dupa ce iti crapa dai un scandisk pe partitia aia. Daca sunt erori atunci pot fi erori cu controllerul S-ATA al placii de baza... (daca avea pe HDD le gaseai la partitionare). Ai grija sa nu ai chestii overclockuite prin BIOS, afecteaza S-ATA.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Herr.... nu te supara, dar am avut un hdd WD cu baduri. Clustere mici, dar raspnadite pe toata suprafata. WinXP se instala fara probleme, am refacut partitiile de mii de ori, si cu FDISK si cu utilitarul din installer, si nu a comentat o singura data. Abia dupa instalare incepea sa faca probleme. Desi nu as crede sa aiba baduri, doar daca a dat cu sistemul de pereti :o: Mai degraba overclock.

A, si sorry, dar cum corectezi erorile folosind controllerul SATA de pe motherboard?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si nu ai observat diferente in spatiul partitiilor ? FDISK le marcheaza BAD si trece mai departe... ca orice utilitar... Sau e posibil ca erau probleme cauzate de temperatura prin demagnetizare partiala... ceea ce ar explica raspandirea clusterelor...

 

Intradevar am scris gresit "pot fi erori cu controllerul S-ATA" in loc de "pot fi probleme cu controllerul S-ATA" dar ce vroiam sa spun e ca daca da un scan si gaseste erori poate sa fie de la un controller bulit. Va gasi erori pentru ca controllerul nu va functiona prost la citirea HDD-ului din acelasi loc, manifestarea defectuoasa e mai degraba variabila in timp decat in functie de unde citeste / scrie pe HDD. As in... the lightning never strikes twice in the same place...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×