Sari la conținut
Forum Roportal
Alethia

Experiment divin

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ma gandeam ca daca tot suntem la "teoria chibritului" sa propun un subiect de discutie mai inedit.

Ce s-ar intampla daca Dumnezeu s-ar hotari intr-o zi sa faca un experiment si sa-i invie pe toti cei morti in accidente rutiere indiferent ca sunt soferi, pietoni sau calatori. Apoi acestia prin justitie si-ar redobandi actele inclusiv permisul de conducere. Credeti ca s-ar urca la volan cu lectia invatata sau s-ar comporta la fel ca si inainte de accident. (Ma refer la soferi)

Editat de Alethia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma gandeam ca daca tot suntem la "teoria chibritului" sa propun un subiect de discutie mai inedit.

Ce s-ar intampla daca Dumnezeu s-ar hotari intr-o zi sa faca un experiment si sa-i invie pe toti cei morti in accidente rutiere indiferent ca sunt soferi, pietoni sau calatori. Apoi acestia prin justitie si-ar redobandi actele inclusiv permisul de conducere. Credeti ca s-ar urca la volan cu lectia invatata sau s-ar comporta la fel ca si inainte de accident. (Ma refer la soferi)

 

Pai e naspa pentru ca exista doua categorii de morti in accidente auto:

1. victime

2. vinovati

 

Victimele, cred si eu ca-si invata lectia.

 

Vinovatii... well.. mai greu. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma gandeam ca daca tot suntem la "teoria chibritului" sa propun un subiect de discutie mai inedit.

Ce s-ar intampla daca Dumnezeu s-ar hotari intr-o zi sa faca un experiment si sa-i invie pe toti cei morti in accidente rutiere indiferent ca sunt soferi, pietoni sau calatori. Apoi acestia prin justitie si-ar redobandi actele inclusiv permisul de conducere. Credeti ca s-ar urca la volan cu lectia invatata sau s-ar comporta la fel ca si inainte de accident. (Ma refer la soferi)

 

 

hmm cum ar fi de exemplu ca Dumnezeu sa invie din morti un evreu,victima a nazismului si un nazist..de ex doctorul Mengele si acestia 2 sa se priveasca in ochii,stiind ca evreul a fost omorat chiar de Mengele..groaznic..ar fi..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma gandeam ca daca tot suntem la "teoria chibritului" sa propun un subiect de discutie mai inedit.

Ce s-ar intampla daca Dumnezeu s-ar hotari intr-o zi sa faca un experiment si sa-i invie pe toti cei morti in accidente rutiere indiferent ca sunt soferi, pietoni sau calatori. Apoi acestia prin justitie si-ar redobandi actele inclusiv permisul de conducere. Credeti ca s-ar urca la volan cu lectia invatata sau s-ar comporta la fel ca si inainte de accident. (Ma refer la soferi)

 

am vazut un documentar pe discovery, unde un pilot de supersonice a avut un accident fff grav. s-a chinuit ani la rand sa-si recapete sanatatea iar dupa refacere s-a apucat sa piloteze iar! (e adevarat pe avioane de agrement)

probabil ca in cazul propus de tine, cei impricinati s-ar intoarce la volan si ar fi mult mai atenti! (asta ar fi singura lectie invata! ATENTIA!)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aproape ai ajuns de punctul unde vreau eu.

Acum as intreba daca ei si-ar invata lectia sa nu mai fie mitocani la volan. Adica treceri pe rosu am vazut ca mai ales noaptea in Bucuresti se practica asa ceva, depasirea vitezei legale etc.

Ar renunta la aceste acte de mitocanie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ei ar renunta, dar ar aparea altii care ar face astfel de acte, si acesti (dupa teoria ta) v-or muri si invia si isi vor invata lectia, dar iar vor aparea alti ..... si ciclul continua..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca important este sa aduci experienta in constiinta si constienta - abia atunci devine lectie/invatatura/cunoastere. Altfel.. avem nenumarate muriri si invieri degeaba - dupa cum se poate observa si in fotografie..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×