Sari la conținut
Forum Roportal
mad_mihai

Ce parere aveti de comertul pe internet?

Postări Recomandate

comertul online credeti ca merge la noi. oare este educata lumea sa cumpere de pe internet?

Credeti ca se poate dezvolta o afacere in toata regula?

Editat de Shur'tugal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
comertul online credeti ca merge la noi. oare este educata lumea sa cumpere de pe internet?

Cu credeti ca se poate dezvolta o afacere in toata regula?

 

Nu, lumea nu este educata sa cumpere de pe internet. Cel putin, nu lumea de la noi din tara.

 

Poti incerca, dar sincera sa fiu, nu prea ma incanta ideea de a cumpara de pe internet. Mie mi-e frica, iar tie ar trebui sa iti fie si mai frica de tepe si mai stiu eu ce.. :ro:))

Editat de Cristinick
scos link din citat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mihai,schimbarea de mentalitate la romani nu va aparea odata cu intrarea in UE,acesta este un proces care cere timp si incepe cu tine nu cu vecinul,toti vorbim de schimbare de mentalitate dar..." sa si-o schimbe cine vrea nu eu" cam asa merge treaba pe la noi.In ceea ce priveste comertul electronic din ce in ce mai multi oameni vor adera la cump online pt ca acest tip de comert vine in intampinarea nevoilor omului modern,are f multe avantaje:ec de timp,bani,nervi ...etc. iti ofera confort .Eu personal fac cumparaturi in mod frecvent din mag. virtuale mai exact o parte din cumparaturi ,imi place sa-mi aleg personal masina,pantofii o parte din vestimentatie dar ceea ce tine de prod consumabile prefer sa mi le aduca un curier la usa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu obisnuiesc sa fac comert on-line, pentru ca sunt mai ieftine produsele, si le primesc acasa nu mai trebui sa alerg dupa ele. E mult mai usor asa. Dar la inceput, si eu am facut tot asa, dupa ce am pus banii, pana am primit produsele, tot stateam sa ma gandesc daca e teapa sau nu :D Cred ca in timp, o sa se puna tot mai mult accent pe comertul electronic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oamenii din romania sunt prea prosti ca sa faka comert pe net! Stai 15 ore sa-l convingi pe unu sa cumpere o umbrela sau mai stiu eu ce. Si stiti de ce! PT CA SUNTEM NISTE TEPARI NOI ROMANII! Cine mai fura in italia si in spania mai mult ca noi? Au fost cativa care au dat tepe mari la inceputu netului si dupa aia Netu a luat reputatia asta naspa. Concluzie: Cu greu reusesti pe net! bafta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca se schimba mentalitatea romanului cu privire la comertul pe net, mai ramane meteahna romanului de a fura. Eu unul daca as avea bani si as vrea sa-mi iau un laptop de pe net nu mi-as da banii asa on-line, tot mai sigur e la un magazin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca se va dezvolta si in Romania, poate mai incet dar cu siguranta!

Tu trebuie sa bagi bani frumosi intr-o campanie de marketing sa convingi oamenii ca la tine este sigur si mult mai ieftin decat la magazin. Fa comparatii cu altii(bineinteles fara sa le dai numele)

Incearca sa te duci la camera de comerz, inregistreza-ti firma si apoi pui datele tale de firma pe site, sa le vada toti. Cine nu are incredere se poate interesa la camera de comerz sau alte institutii despre firma ta!

Daca vrei ca clientii sa faca plata online, atunci iti trebuie un site separat cu SSL si sa lucrezi cu o Banca serioasa si cunoscuta.

Si ultima, mai este si DHL cu care poti trimite produsele prin ramburs plus asigurare pt continutul din pachet!

Aceste preturi le bagi la transport.

 

Sper ca te-am motivat putin :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar daca se schimba mentalitatea romanului cu privire la comertul pe net, mai ramane meteahna romanului de a fura. Eu unul daca as avea bani si as vrea sa-mi iau un laptop de pe net nu mi-as da banii asa on-line, tot mai sigur e la un magazin.

 

 

 

nu prea mai e loc de teapa.fiindca pe unele site uri ai optiuni la modul de plata. poti sa platesti acasa,cand iti aduce produsul. :suicide:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×