Sari la conținut
Forum Roportal
master_mind

Fericirea = placere ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Multi oameni din ziua de azi si-ar dori sa traiasca fericit dar multi nu stiu ce inseamna fericirea pentru ei s-au ce i-ar face fericiti ..asa ca as vrea sa stabilim limitele clare ale fericirii ..parerea mea reiese din urmatorul experiment facut in laborator :

un soarece inchis intr-o incapere avea conectat un electorod pe creier si avea acces la o pedala care face electrodul sa trimita un impuls electric la creierul soaricelului si sa ii provace placere ....dupa cateva cupluri de zile soarecele a murit ...avand si apa si mancare in incapere ...concluzia : a preferat sa apese pedala pana a murit de foame si de sete . ...si sincer din ce am intrebat si studiat de fapt aceasta este fericirea ..o stare de placere cat mai indelungata dupa cum zicea un personaj din publicitate un om fericit nu consuma :focus:...voi ce opinii aveti ? :ro:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai aveti multe intrebari ciudate??

Pana la urma ce conteaza daca e egal intre fericire si placere daca ambele stari iti fac bine, te relaxeaza. Fericiti suntem cand ne gasim linistea interioara, cand sutem multumiti de noi :ro:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

placerea, nu poate fi nici bucurie, dar nici fericire... ramane doar placere ... .

ea este determinata de factorii materiali ai vietii, nu de cel spiritual, sufletesc.

de ex. - banii- pot aduce placere in viata unui om, dar fericirea/bucuria o poate da , doar modul in care ii si folosesti.

 

 

doar o parere ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aham din parerile voastre am dedus sper ca si corect ca fericirea e ceva mult mai profund ...asta incercam si eu sa redau faptul ca oamenii zic fericire la bucurie sau la placere ....pe cand fericirea defineste o manifestare a sufletului . bucuria este un predecesor al fericirii sau viceversa :ro: ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fericirea determinata de o placere materiala, fizica este de mica durata. oricat de efervescenta ar fi ea.

pe cand 'fericirea' determinata de o implinire, bucurie este de mai lunga durata si da o stare de bine, de armonie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
....pe cand fericirea defineste o manifestare a sufletului . bucuria este un predecesor al fericirii sau viceversa :ro: ?

 

asta e esenta !

 

 

 

fericirea determinata de o placere materiala, fizica este de mica durata. oricat de efervescenta ar fi ea.

pe cand 'fericirea' determinata de o implinire, bucurie este de mai lunga durata si da o stare de bine, de armonie.

 

... felul cum iti poti folosii banii, iti poate aduce si implinire sufleteasca ... de durata !

dar, banii in sine ... nu !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ceva de genul ca poti cumpara casa dar nu si bucuria , poti cumpara ceasul dar nu si timpul , poti cumpara doctorul dar nu si sanatatea ...si se poate continua :ro:

exact !

 

sunt si alea importante uneori ... dar implinirea sufleteaca primeaza !

 

:focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
exact !

 

sunt si alea importante uneori ... dar implinirea sufleteaca primeaza !

 

:focus:

 

si fericirea sufleteasca apare atunci cand ti-ai indeplinit rolul , misiunea pe pamant sau esti fericit pt fiecare parte din plan care ai indeplinito :ro:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×