Sari la conținut
Forum Roportal
RadhaSara

De ce esti trist azi?...ce te framanta?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cine naiba a inventat si pastilele pentru boli psihice sau depresii mai light sau mai grele s-a gandit macar o clipa ca peste 90% devin dependenti de ele? fac mai mult rau decat bine. Asta fac!

Editat de Stu'
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foamea dupa bani inventeaza orice!!!   Sint experiente la care NIMENI nu face voluntariat, dar stim ca exista mai multe cai de a jupui o pisica, se vinde varianta light, ca la bere!!! 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Îi explic unei profesoare că în momentul de faţă, schimbând mediul de predare clasic cu şcoala on-line ne distrugem copiii. Îmi argumentează că n-are cum, ea a văzut copii progresând foarte bine în condiţiile actuale, “mai grele”. Nu sunt grele, sunt atroce, îi spun, toate datele problemei sunt schimbate catastrofal, noi ne păcălim că e bine pentru că am pus cana cu cafea lângă monitor şi credem că am câştigat un plus de confort, dar copiii sunt victimele mediului tehnologic. Ea este pentru echilibru, îmi zice, tehnologia o folosea şi înainte, se uita la dicţionare online cu copiii, căuta diverse chestii.

Îmi dă sângele în clocot şi-i spun că e o prostălaie cu cabină. Mă rog, femeie cu doctorat, care predă şi-n mediul universitar, formulez pe înţelesul ei: “aveţi un deficit acut de informaţie care vă permite să dormiţi bine”. Socrate a avertizat că tehnologia cuvântului scris va afecta îngrozitor memoria oamenilor, noi suntem deja avertizaţi că tehnologiile ecranului şi digitalului vor distruge capacitatea de concentrare. Nu există “echilibru” când schimbi mediul tehnologic, e ca şi cum ai spune că utilizarea judicioasă a cocainei (nu mai mult de o liniuţă la trei zile, copii!) aduce un plus de creativitate în viaţa noastră.

Îmi zice că feciorul meu a înjurat-o pe chat. O întreb dacă e sigură. E. Că cică era la sfârşitul orei şi feciorul a ieşit de pe chat imediat. Eu zic că nu-i irefutabil, se poate înjura profa şi la jumătatea orei. Îl întreb pe înjurător şi-mi zice că nu el, că cică A. Întreabă pe grupul clasei şi A. zice candid că el a postat porcăria, dar fusese amuzat s-o găsească pe net şi făcuse copypaste să se bucure şi colegii. Nici vorbă s-o fi înjurat pe profă. Fac print screen şi-i trimit iubitoarei de mediul online, care vede dar nu zice nici c-a greşit, nici nu-şi cere scuze. Suntem literaţi amândoi, am avut cursuri de pragmatica limbajului şi ar trebui să ştim bine că în comunicarea scrisă se pierde enorm din semnele obişnuite (mimică, ton, context), că ciuntirea semnelor nu ajută, ba dimpotrivă, ne predispune spre confuzii.

Este foarte greu să-i explici unui om cucerit de promisiunea confortului că schimbarea mediului vine cu consecinţe imposibil de evitat. Că a face şcoală online este totuna cu a face şcoală în costum de scafandru la 100 de metri adâncime. Se poate? Evident că se poate. Unii chiar vor face progrese notabile. Dar toţi, fără excepţie, elevi şi profesori, vor trage consecinţele neplanificate însă inevitabile ale activităţii în imersiune, vor suferi din cauza presiunii, vor avea angoase imposibil de controlat. Şi după o vreme, când se vor deştepta, vor întreba de ce aceste anomalii au fost asimilate “progresului” şi considerate inevitabile."

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=3985019231541876&id=100001015159216

 

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Soarta tragică a unui bărbat din Prahova, ieșit la jogging. A fost omorât de animalele sălbatice – Evenimentul Zilei (evz.ro)

"Un bărbat în vârstă de 39 de ani a plecat, duminică, după obiceiul zilnic, să alerge. Numai că acesta nu s-a mai întors acasă. Disperată, familia a alertat Poliția care a plecat în căutarea acestuia.  Din nefericire tânărul a fost găsit decedat, luni seară, de echipele de căutare, primele indicii arătând că acesta ar fi fost atacat de un urs".

*Nu era alt loc de mers pe jos sau de alergat decat acela unde se plimba si ursul???   De ce cauta unii locuri izolate pentru activitati eductive???*

 

 

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Indiferent in ce directie inaintezi, tot spre infinit mergi.

Important e sa inaintezi.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

NVM am găsit

Editat de Kleopatrah

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

a clock on top of a wooden chair: Jonathan Brady - WPA Pool/Getty Images Queen Elizabeth

Aprilie 17, 2021 ultimele clipe  alaturi de adoratul sot.   Ce poza trista,  pe 21 Aprilie are 95 de ani.   

Editat de The Unknown
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt trista ca nu mi-am amintit ca pe la mine gospodarii cosesc iarba de pe suprafețe mari cu un utilaj după tractor. Lasă să se usuce și apoi îl fac, tot cu o scula după tractor, baloti rotunzi. Apoi îl depozitează și îl învelesc cu ceva folie, prelata... Nu se poate sa coste o avere toată mișcarea. Chiar de doua ori pe an sa fie. 

Și dacă ai animale libere pe teren exista gard electric care nu e mare șmecherie. Însă au nevoie de adăpost pentru noapte dacă sunt oi sau capre. 

Și sunt trista ca nu mai e brânză bună în țară asta. Bine, știu eu niște locuri dar... 

Dar ma bucur ca exista tineri care au probleme agricole. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×