Sari la conținut
Forum Roportal
Enki

Tablitele de smarald ale lui Toth

Postări Recomandate

Am gasit pe internet aceste texte, si am inceput lectura lor, deocamdata nu am avansat foarte mult, pentru ca m-am apucat sa fac cercetari despre istoricul lor. Ma intereseaza sa stiu cine le-a descoperit, tradus, in ce muzeu se afla (daca exista cu adevarat), si daca exista, oare un sunt o farsa?

Cine stie sa imi ofere cat mai multe informatii, sunt foarte sceptica momentan... Putem incerca o discutie si despre istoria lor "veche", care iarasi mi se pare inventata...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu le-am citit. Am avut ocazia sa ajung in Egipt la piramide, dar nu sunt acolo.

Doar pe internet le-am gasit si in alte ... locuri.

 

Ce pot sa spun este ca multe persoane cred in acestea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Super! In romana! Avem in engleza si ma cam chinuiau! Multumesc Fluturel.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mersi

lol wtf alta biblie? se pare ca trasatura definitorie este contrazisul , same shit different book

Editat de DarkBringer

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mersi

lol wtf alta biblie? se pare ca trasatura definitorie este contrazisul , same shit different book

Nu stiu daca aceste texte servesc drept "biblie" vreunei religii, de fapt pe mine ma intereseaza datele istorice legate de aceste tablite, si mai ales de istoria pe car o prezinta ele (care nu este tocmai cea conventionala, a carei adepta sunt eu). Adica, as dori sa stiu mai multe date despre cine le-a tradus (am aflat ca este un Doreal nu stiu cum, in fine stiu), in ce conditii (pt ca textele se presupune ca au fost scrise in limba atlanta ;) pe care bineinteles ca o stim cu totii din clasele 5-8, nu???), si mai ales istoria Egiptului pe care o propun ele, istorie care ar incepe prin 36.000 ien, cand in Egipt este dovedit ca nu existau decat triburi amarastele de vanatori-culegatori, plus ca se pretinde in text ca acest Toth ar fi construit Marea Piramida!!! Saracu' Keops, toata lumea se da drept autorul piramidei lui, mai sunt alti "atlanti" care spun ca ei au construit-o!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×