Sari la conținut
Forum Roportal
Marissa

ce nu poti suferi la partenerul tau

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce ciudat mi se pare sa spui.. "il accept asa cum e, dar ma exaspereaza mici prostii" :lol:

Asta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate ti se pare ciudat, dar nu stiu daca tu locuiesti sau nu cu cineva pt ca atunci ai stii despre ce vorbesc

:ro:

Imi cunosc sotul de 7 ani si nu m-au deranjat niciodata sosetele :focus: , ma deranja doar ca stateam cu chirie intr-un apatament plin de mucegai si spalam la mana..ca nu aveam masina de spalat :)

Editat de mirelutza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca riscam o confuzie. Exista multe lucruri in universul mare si in universul conjugal, care ne plac sau nu. A placea sau nu un lucru depinde de multi factori - propria fire, alegerile prinvind ce vrem sa ne placa, clisee, prejudecati, complexe (ca atunci cand ne autoconvingem sa purtam fuste negre-lungi ca avem fundul mare dar de fapt ne plac infloratele, sau baietii care prefera tricouri lalai pentru umerii mai mari) etc.

 

Poti sa accepti un lucru/persoana (sesizati ca am pus lucrul inaintea persoanei:) ) fara sa fii de acord cu toate formulele sale de expresie. Poti sa-l iubesti si totusi ceva sa scape iubirii sau totalei tale acceptari. Da, stim chestia cu iubirea neconditionata, cu facutul dragostei cu o persoana careia trebuie sa-i accepti ciorapii aterizati langa masina. A

 

Cred ca riscam o confuzie. Exista multe lucruri in universul mare si in universul conjugal, care ne plac sau nu. A placea sau nu un lucru depinde de multi factori - propria fire, alegerile prinvind ce vrem sa ne placa, clisee, prejudecati, complexe (ca atunci cand ne autoconvingem sa purtam fuste negre-lungi ca avem fundul mare dar de fapt ne plac infloratele, sau baietii care prefera tricouri lalai pentru umerii mai mari) etc.

 

Poti sa accepti un lucru/persoana (sesizati ca am pus lucrul inaintea persoanei:) ) fara sa fii de acord cu toate formulele sale de expresie. Poti sa-l iubesti si totusi ceva sa scape iubirii sau totalei tale acceptari. Da, stim chestia cu iubirea neconditionata, cu facutul dragostei cu o persoana careia trebuie sa-i accepti ciorapii aterizati langa masina. A

 

N-am terminat, s-a postat din greseala, merg mai departe.

 

Eu cred ca poti sa iubesti pe cineva sesizand perfect si disfunctionalitatile sau disonantele lui fata de tine. Si merge foarte bine. Uneori gasesti persoana cu disonante minime, alteori ce trece peste te obliga sa devii mai flexibil, sa te adaptezi, sa-ti cunosti limitele. Dar iubesti, in tioate cazurile, iubesti si cand te desparti si cand urasti. .. .

Problema e alta. Ca te focusezi pe ce nu functioneaza, dai amploare, si creezi un conflict fals - il iubesc dar. Nu, sunt distincte. Te iubesc si "asta" nu o pot administra, nu o pot integra, ajuta-ma s-o fac. Noi credem ca tot ce tine de persoana de langa noi (gesturi, cuvinte, ganduri) ii reprezinta si de aceea trebuie sa-i luam asa cum sunt. Pai tocmai ca nu, si ei, ca si noi au o gramada de aditii, de falsuri - prejudecati, stupiditatile conditionate cultural, cutume familiale/de grup bla-bla-uri. De fapt el cand face ceva stie ce face? Este el/ea cu adevarat? Accept pe el/ea sau niste "chestii" pe car ele face dar la care poaet renunta cu putin efort. In fond nimeni nu facea de mic op gramada de lucruri, s-a obisnuit sa le faca, unele sunt fucntionale in cupklu, altele nu, unele te reprezinta dar multe nu.

 

Qusay

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca riscam o confuzie. Exista multe lucruri in universul mare si in universul conjugal, care ne plac sau nu. A placea sau nu un lucru depinde de multi factori - propria fire, alegerile prinvind ce vrem sa ne placa, clisee, prejudecati, complexe (ca atunci cand ne autoconvingem sa purtam fuste negre-lungi ca avem fundul mare dar de fapt ne plac infloratele, sau baietii care prefera tricouri lalai pentru umerii mai mari) etc.

 

Poti sa accepti un lucru/persoana (sesizati ca am pus lucrul inaintea persoanei:) ) fara sa fii de acord cu toate formulele sale de expresie. Poti sa-l iubesti si totusi ceva sa scape iubirii sau totalei tale acceptari. Da, stim chestia cu iubirea neconditionata, cu facutul dragostei cu o persoana careia trebuie sa-i accepti ciorapii aterizati langa masina. A

 

Cred ca esti singura persoana care a inteles ce vreau sa spun pt ca toti ceilalti mi-au sarit in cap :ro: Poate ca am folosit eu gresit cuvantul "exaspereaza". Ar trebui sa stiti, cei care au un partener cu care si locuiesc, ca sunt chestii minore care deranjeaza pe celalalt, in general e vorba despre lucruri de genul: nu inchide tubul de pasta de dinti, e foarte dezordonat(a), lasa sculele de barbierit pe chiuveta sau dupa caz ceara de epilat... sunt `n exemple. asta nu inseamna ca nu-ti mai iubesti partenerul sau ca din asta poti face motiv de divort. Doamne fereste!!

Eu consider ca fiecare are piticii lui, fixurile lui, doar ca unii au mai multi altii mai putin si niciodata aceeasi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ar trebui sa stiti, cei care au un partener cu care si locuiesc, ca sunt chestii minore care deranjeaza pe celalalt, in general e vorba despre lucruri de genul: nu inchide tubul de pasta de dinti, e foarte dezordonat(a), lasa sculele de barbierit pe chiuveta sau dupa caz ceara de epilat... sunt `n exemple.

Ar trebui sa stii ca astea sunt prostii. :ro:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ar trebui sa stii ca astea sunt prostii. :ro:

 

Problema incepe (sau este direct porportionala cu) de la importanta pe care le-o dai si nu de la faptul ca ele exista.

 

Qusay

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sigur ca sunt prostii, dupa cum spuneam, nu sunt motive de divort, nu le dau nici mare importanta. Vroiam sa fie un subiect amuzant si nicidecum sa creez o polemica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sigur ca sunt prostii, dupa cum spuneam, nu sunt motive de divort, nu le dau nici mare importanta. Vroiam sa fie un subiect amuzant si nicidecum sa creez o polemica.

"ce nu poti suferi la partenerul tau, mici defecte care uneori te scot din sarite"

nu poti suferi? scos din sarite?

tu ai idee ce poate face un lucru de genul asta atunci cand e aplicat continuu cativa ani? Erodeaza si mama rabdarilor... si la un moment dat vei ajunge sa explodezi....

Solutia este ca mai intai sa realizezi ca poti suferi X sau Y comportament, si sa lupti pentru a nu te mai scoate din sarite...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da-mi voie sa nu fiu de acord cu tine. Am impresia ca tu crezi ca eu am a big problem cu "chestiile astea". Nici pe departe. Nu or sa ajunga niciodata sa ma faca sa explodez. In viata sunt lucruri mult mai importante. Fiecare avem, insa, tabieturile noastre pe care partenerul nu ca nu le accepta, dar nu sunt tocmai pe placul lui si pt ca exista dragoste le tolereaza.

 

Si ca sa dau un exemplu si fiind eu in cauza: sotului meu nu-i place ca vorbesc tare. Asta e motiv de divort, chiar si in timp? Nu cred. Incerc sa ma corectez, dar de 7 ani inca nu a reusit sa faca din mine o femeie care vorbeste incet. Si, Doamne fereste, daca am ajunge sa ne despartim, crezi ca acest lucru ar fi pe lista motivelor de divort?

Sa fim seriosi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si ca sa dau un exemplu si fiind eu in cauza: sotului meu nu-i place ca vorbesc tare. Asta e motiv de divort, chiar si in timp? Nu cred. Incerc sa ma corectez, dar de 7 ani inca nu a reusit sa faca din mine o femeie care vorbeste incet. Si, Doamne fereste, daca am ajunge sa ne despartim, crezi ca acest lucru ar fi pe lista motivelor de divort?

Sa fim seriosi!

Pai sa fim seriosi... :ro:

"Onorata instanta.... acuzata nu mi-a oferit nici o oportunitate de comunicare... de fiecare data cand incercam sa rezolv conflictele cu vorba... ea urla cat o tineau plamanii refuzand sa ma ascute" :focus:

 

Nu ma interpreta gresit... exagerez si eu... dar nu o fac din rautate... incerc sa punctez pe anumite aspecte... de multe ori un lucru poate fi interpretat cu totul altfel decat il vedem noi... asta e tot ce am vrut sa spun.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×