Sari la conținut
Forum Roportal
SelectAwoman

Primele 12 luni: alaptarea,etc.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:headspin:

 

Asta e ora lui preferata sa isi ia gustarea de noapte ...

 

Sper sa termine mai repede sa ma culc la loc :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am de gand sa o alaptez pana spre 8-9 luni, si acum vreau sa inlocuiesc masa de la 10 cu legume

Parerea mea este ca gresesti...si parerea mea este formata dupa ce am citit zeci de studii medicale si dupa ce am auzit ce mi-a spus pediatrul pentru bebelusul meu...Stomacelul inca nu este pregatit pentru o astfel de schimbare...pot sa apara alergii si alte probleme...din lapte isi ia tot ce este necesar. Eu nu i-am dat lui fimiu nici macar apa pana la 6 luni :-

 

I-am dat d3 si calciu dupa prima saptamana...iar de la 4 luni i-am adaugat si fier...

 

Sigur toate astea erau total contrazise de toate "bunicile"...care merg pe ideea ca ele au crescut cu zecile altfel...dar uita ca pe vremea aia erau alte conditii de viata...:tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Parerea mea este ca gresesti...si parerea mea este formata dupa ce am citit zeci de studii medicale si dupa ce am auzit ce mi-a spus pediatrul pentru bebelusul meu...Stomacelul inca nu este pregatit pentru o astfel de schimbare...pot sa apara alergii si alte probleme...din lapte isi ia tot ce este necesar. Eu nu i-am dat lui fimiu nici macar apa pana la 6 luni :-

 

I-am dat d3 si calciu dupa prima saptamana...iar de la 4 luni i-am adaugat si fier...

 

Sigur toate astea erau total contrazise de toate "bunicile"...care merg pe ideea ca ele au crescut cu zecile altfel...dar uita ca pe vremea aia erau alte conditii de viata...:tease:

nici eu nu am scos ideea din degetul mic, am citit si rascitit, am consultat medicul pediatru si din experienta pe care am avut-o cu fetita cea mare stiu cand e timpul sa incep cu lichide si mancare solida.

Fetita mai mare la 5 luni mi-a facut o infectie urinara de toata frumusetea din cauza cartilor citite care spuneau ca pana la 6 luni nu ii trebuie nici ceai nici apa daca este alimentat natural, chiar daca afara e caldura mare. Eu nu-mi permit sa cad in inceeasi greseala inca o data, sa ajung sa dau antibiotice unui copil de cateva luni mi se pare o cruzime.

Iar vitamina d3 nu exista in compozitia laptelui matern si o primesc toti copii incepand de la 1 saptamana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Parerea mea este ca gresesti...si parerea mea este formata dupa ce am citit zeci de studii medicale si dupa ce am auzit ce mi-a spus pediatrul pentru bebelusul meu...Stomacelul inca nu este pregatit pentru o astfel de schimbare...pot sa apara alergii si alte probleme...din lapte isi ia tot ce este necesar. Eu nu i-am dat lui fimiu nici macar apa pana la 6 luni :-

 

I-am dat d3 si calciu dupa prima saptamana...iar de la 4 luni i-am adaugat si fier...

 

Sigur toate astea erau total contrazise de toate "bunicile"...care merg pe ideea ca ele au crescut cu zecile altfel...dar uita ca pe vremea aia erau alte conditii de viata...:tease:

Toti medicii sfatuiesc asa: daca alimentezi exclusiv de la san, atunci poti incepe diversificarea la 6 luni, daca mananca combinat biberon cu san, atunci de la 3-4 luni putem sa incepem cu sucuri de mar, morcov, portocale, apoi cereale, branzica cu calciu, etc etc. Pana la 8-9 luni trebuie sa manance si carnita pasata, si supica cu legume.

Si mai este un semnal ca trebuie inceputa sau accentuata diversificarea: cand bebele nu mai ia in greutate.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nici eu nu am scos ideea din degetul mic, am citit si rascitit, am consultat medicul pediatru si din experienta pe care am avut-o cu fetita cea mare stiu cand e timpul sa incep cu lichide si mancare solida.

Fetita mai mare la 5 luni mi-a facut o infectie urinara de toata frumusetea din cauza cartilor citite care spuneau ca pana la 6 luni nu ii trebuie nici ceai nici apa daca este alimentat natural, chiar daca afara e caldura mare. Eu nu-mi permit sa cad in inceeasi greseala inca o data, sa ajung sa dau antibiotice unui copil de cateva luni mi se pare o cruzime.

Iar vitamina d3 nu exista in compozitia laptelui matern si o primesc toti copii incepand de la 1 saptamana

 

Eu nu stiu ce ai citit care sa spuna sa ii dai de la 3 luni...dar sigur fiecare face cum crede ca este mai bine...Al meu are 7 luni aproape si mananca destul de diversificat :flowers: Din pacate nu accepta nici un fel de lapte...in afara de cel de mama...il vomita. d3 da i-am dat dupa prima saptamana...si calciu la fel...de la 4 luni i-am mai adaugat si fier...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La 3 luni am inceput si eu dar nu cu sucul de morcov ci cu cel de mar,ca e mai bun.Dar am fost asa de politicos refuzata de bebei,incat am mai lungit-o pana dupa 4 luni cu diversificarea.Suc nu bea nici acum bebele mic,doar apa...rar gusta un pic de suc de portocala si acela indoit cu apa...maine implineste 8 luni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 3 luni am inceput si eu dar nu cu sucul de morcov ci cu cel de mar,ca e mai bun.Dar am fost asa de politicos refuzata de bebei,incat am mai lungit-o pana dupa 4 luni cu diversificarea.Suc nu bea nici acum bebele mic,doar apa...rar gusta un pic de suc de portocala si acela indoit cu apa...maine implineste 8 luni.

 

Nici al meu nu prea vrea sucuri, ceai sau altele...mananca de la masa in schimb cat cuprinde :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Noi o sa incepem in curand cu suculetul de mere, morcovi sau portocala. Sper sa reactioneze bine.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ajutor!!!Eu ce fac cu bebele meu,ca azi are 9 luni,si nici gand sa renunte la tita.Voi cum ati facut?Ca eu,pe primii i-am transferat repede la biberon,dar maria sa bebelusul,nu are nici un gand.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am alaptat-o pe fi-mea exclusiv pana la 3 luni, apoi combinat cu praf pana la 4.

 

Stiu asa...ca pana la 3 luni bebe isi ia anticorpi, apoi pana la 6 vitamine, din laptele matern, dupa 6 luni...e doar placerea :blink:...dar asta e doar parerea mea :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×