Sari la conținut
Forum Roportal
SelectAwoman

Primele 12 luni: alaptarea,etc.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna, fericirea, aici poti gasi tot ce ai nevoie in legatura cu greutate, inaltime si multe alte detalii ce ti se vor parea interesante : http://www.romedic.ro/medicina/pediatrie/i...ropometrici.htm

 

- mersi de site,dar eu stiu informatiile astea,ziceam pt cei care nu le stiu.

 

- pt greutate inainte de 6 luni : numarul de luni X 600 + greutatea de la nastere

dupa 6 luni : numarul de luni X 500 + greutatea de la nastere

- pt inaltime inainte de 6 luni : numarul de luni X 2.5 + inaltimea de la nastere

dupa 6 luni : numarul de luni X 2 + inaltimea de la nastere.

 

- iar despre exigentele educative sunt multe.. si unele "dresaje"

Editat de fericirea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Laptele de mama contine :anticorpi,proteine,glucide(glucidele sunt lactoza oligazaharide)lipide(lipidele sunt prezentate de acizi grasi).Laptele de mama mai este bogat in FIER,CUPRU,MAGNEZIU,ZINC.PRIMELE 12 luni sunt cele mai impresionante;la 2luniurmareste o tinta fara sa stie ;la 3luniapare primul suris fara o semnificati anume; la 6luni se bucura si imita mimica adultilor ;la 8luni manifests timiditate sau frica in prezenta persoanelor straine exprimata prin plins .Tot atunci apar primele OMONOTOPEE MONOSILABE(baba-baba ,tata-tata);la 10 luni apar primele cuvinte ;si la 1an se integreaza deplin in mediul familial . :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am alaptat pana cand copilul a facut 1 an, asa am simtit si am considerat ca este bine si sa fi indraznit vreun medic sa imi spuna sa opresc alaptarea la 6 luni sau 9 sau mai stiu eu ce luni... :rock:

In afara de anticorpi, glucide , proteine, laptele de mama mai contine si fluide energetice pe care celalalt lapte nu le contine si multe alte aspecte legate de energie si informatie. De aceea am auzit cazuri cand copilul refuza clar alaptatul , preferand laptele din biberon. V-ati intrebat de ce?

 

Vad ca medicii si-au revenit cu aspectul haleala din 3 in 3 ore si au ajuns la ideea ca e bine ca sugarul sa bea la cerere. Dintr-un astfel de program, se zapaceste omul de-a binelea, nu mai stie daca ii este foame sau somn. Adica copilul urla, dar tu stai cu ochii pe ceas... cand doarme , hai sa il trezesti ca a venit ora mesei... :stars: De-aia , la un moment dat adultii nu mai stiu ce vor, cand au depresii mananca incercand sa substituie ce nu prea se poate substitui, Iubirea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bebelusul meu face 7 luni pe 25 aprilie. Nu suporta nici un tip de lapte decat cel de mama...vomita in jeturi de la lapte praf...chiar si de la branzica...In rest nu avem alte probleme pentru moment...:blink:

 

A...se mai scoala si acum noaptea sa suga din cand in cand...La nastere a avut 3.200 acum are vreo 9...:stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa va traiasca, marinare :blink:

 

fiica mea a implinit ieri 3 luni :swoon: pana acum i-am dat numai lapte si putin ceai (caldura mare! :stars: ) azi o sa manance pentru prima oara morcov :wub:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sa va traiasca, marinare :headspin:

 

fiica mea a implinit ieri 3 luni :D pana acum i-am dat numai lapte si putin ceai (caldura mare! :cry: ) azi o sa manance pentru prima oara morcov :D

 

La 3 luni deja ? Alimentezi natural ? Ai rabdare pana la 6 luni...Eu cam de la 5 luni si 3 saptamani am inceput sa ii dau primele lingurite de sucuri...nu te grabi...:D

 

Daca ii dai lapte praf atunci 4 luni macar...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 3 luni deja ? Alimentezi natural ? Ai rabdare pana la 6 luni...Eu cam de la 5 luni si 3 saptamani am inceput sa ii dau primele lingurite de sucuri...nu te grabi...:headspin:

 

Daca ii dai lapte praf atunci 4 luni macar...

am de gand sa o alaptez pana spre 8-9 luni, si acum vreau sa inlocuiesc masa de la 10 cu legume

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×