Sari la conținut
Forum Roportal
Artemis_Dida

Surorile si fratii, un chin?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am o singura sora dar face cat trei!! :D Are cam 10 ani, varsta la care incepe sa devina antipatica....si vorba vine, cand ajungi sa-ti pui mainele in cap!! Eu am metodele mele de a o cuminti, dar voi cum ii puneti la punct? :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da-i mita :)

Nu ca dupa aia se obisnuieste. :roll:

 

Sincer, nu stiu exact cum, tu ar trebui sa stii mai bine, ca doar o cunosti. Nu am inteles exact la ce metode de cumintire te-ai referit, sper insa sa nu fie cele cu.... :focus: In fata parintilor, ea va avea intotdeauna dreptate daca se isca vreun conflict intre voi, ca doar stii vorba aia: "tu esti mai mare, de ce te pui la mintea ei!"

Afla-i slabiciunile si, poate, astfel reusesti s-o mai temperezi. Un pic de santaj nu strica. :ro:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

surioara mea e mai mare cu 1 an si ne certam toata ziua :P nu conteaza asa mult varsta

dc nu ne-am certa care ar mai fi farmecu :)

si o paruiala mica :> pentru orice eventualitate tin si bata de baseball sub pat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu surorile mele nu prea am avut conflicte, dar pe frate-miu (mai mic cu 8 ani) il bateam de-l rupeam cand ma enerva. Si el facea " Nu ma doare, poti sa dai cat vrei". Ma enervam si mai tare si dadeam cat puteam. Nu ma para parintilor, ca "il aveam la mana" :crazy: Acuma ne intelegem foarte bine.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da-i mita ;)

Nu ca dupa aia se obisnuieste. :yahoo:

 

Sincer, nu stiu exact cum, tu ar trebui sa stii mai bine, ca doar o cunosti. Nu am inteles exact la ce metode de cumintire te-ai referit, sper insa sa nu fie cele cu.... :crazy: In fata parintilor, ea va avea intotdeauna dreptate daca se isca vreun conflict intre voi, ca doar stii vorba aia: "tu esti mai mare, de ce te pui la mintea ei!"

Afla-i slabiciunile si, poate, astfel reusesti s-o mai temperezi. Un pic de santaj nu strica. :crazy:

 

:)

 

Bataia nu merge intotdeauna. O palma peste fata il/o cuminteste imediat, dar incepe sa planga => parintii observa => vinovatul = fratele/sora cel/cea mare.

Cand frate-miu (6.5 ani) ma streseaza, ii promit ca-l voi face de ras (are si el complexe/secrete :cry:),ca nu-l voi mai ajuta cu nimic, ca nu ma voi mai juca cu el, etc.

De obicei reactioneaza cel mai bine la prima "promisiune" :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce norocosi sunteti voi! Pentru mine e un vis neimplinit sa am o sora sau un frate. Tare mi-as dori sa am cu cine sa ma cert. La felul cum sunt eu cred ca ne-am mai si bate. :crazy:

 

Cand ai frati iti doresti sa n-ai, iar cand n-ai iti doresti sa-i ai.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mda, stiu cum e si cu frate, si fara.... am avut un frate mai mare cu 8 ani si din pacate a murit... :) asa ca bucurati'va de fratiorii vostrii......

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

grrrrr eu am o sora cu 1 an mai mica decat mine!!

nu ne suportam!!duamneeee ne certam toata ziua..ma enerveaza ca mama tine cu ea,si nu'i pot comenta tare multe...ehhh

si..mai am un frate cu 8 ani ani mai mic,cu el nu am probleme,ne intelegem bine,cateva diferente de opinie :) in rest,e ok

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un frate. E mai mic cu trei ani. In copilarie ne certam si chiar ajungeam la bataie. Anii au trecut. Acum suntem destul de copti la minte incat sa nu mai ajungem la bataie. Certuri mai exista insa fiecare pleaca in treaba lui, iar dupa juma de ora ne invitam unul pe celalalt la o sticla de fanta de portocale si fiecare lasa de la el putin si pana la urma rezolvam toate problemele. Chiar ma mandresc cu relatia care o am cu el. Intr'adevar ca doi frati. Acum am pus amandoi si am facut o casutza la mama. Ca doar acolo ne vom creste copii. Si suntem mai mult decat multumiti cand o vedem pe mama fericita. Sa ne ajute Dumnezeu sa fim asa pana la finele finelui. Iar voua tuturor va doresc din suflet sa va intelegeti si sa va ajutati fratii. Nimeni pe lumea asta nu va va ajuta la bine si la greu ca un frate/sora. Sangele apa nu se face niciodata.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×