Sari la conținut
Forum Roportal
voisine

despre wicca...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Wicca este cea mai "multiculturalistă" religie neopăg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

- si se bazeaza pe cateva principii etice, cel de baza fiind: Fa ceea ce doresti dar nu fa rau nimanui

Cele 13 Principii

 

1. Un wiccan va intra in armonie cu ritmul natural al fortelor vietii marcate de fazele lunii si va celebra cele patru anotimpuri si cele patru sarbatori.

2. Wiccanii recunosc ca darul ratiunii facut oamenilor, le da totodata acestora o responsabilitate unica in ceea ce priveste mediul inconjurator. Ei incearca sa traiasca in armonie cu natura.

3. Un wiccan va considera impropriu termenul de

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu faci rau nimanui...Ce cuvinte simple si ce lume neinchipuit de buna ar rezulta daca toti

am asculta de aceste cuvinte. Marile adevaruri pot fi cuprinse in cuvinte simple. Dar cum sa

stiu sa fac in asa fel incat sa nu fac...(rau nimanui). Aici e vorba de o pricepere. Unii sunt mai

priceputi, altii novici.

Exemplu: Ce frumoasa e dragostea si ce bine ii faci partenerului care se invoieste liber la

"o partida". Fac ce vreau si nu fac rau nimanui. Dar s-ar putea ca visurile si nevoile partenerului

sa fie spre o relatie lunga (sa nu spun vesnica) in timp ce eu poate vreau sa mai "fericesc" si pe alti parteneri. Lacrimi, frustrare ,dezamagire, gust amar? De ce? Doar eu i-am vrut binele! Eu doar am ascultat de principiul de baza! Si copiilor, daca au rezultat, le-am facut un bine: le-am dat viata. Ca n-au familie si sufera? Ca le trebuie un tata si o mama?

Imi pasa? Da, daca sunt om. Ba, daca sunt monstru.

Nu este deci nevoie de un mic ghid, sub forma unui ghid moral, daca nu va repugna cuvantul "moral",

cel putin pentru novici? Stim noi intotdeauna daca va iesi bine sau rau un lucru pe care il facem cu

intentii bune? Este morala ceva care ne impiedica sa traim bine sau ceva prin intermediul careia reusim

sa punem in practica principiul de baza? Vom constata ca, pentru a face binele nu putem sa facem tot ceea ce vrem si ca binele pe care noi il vedem momentan se dovedeste a fi un rau pana la urma.

"Drumul spre Iad este pavat cu bune intentii" . Nu cred ca exista Iad dar cu siguranta un wiccan,

mai devreme sau mai curand, isi va preface chiar aceasta viata intr-un Iad.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
- si se bazeaza pe cateva principii etice, cel de baza fiind: Fa ceea ce doresti dar nu fa rau nimanui

Cele 13 Principii

 

1. Un wiccan va intra in armonie cu ritmul natural al fortelor vietii marcate de fazele lunii si va celebra cele patru anotimpuri si cele patru sarbatori.

2. Wiccanii recunosc ca darul ratiunii facut oamenilor, le da totodata acestora o responsabilitate unica in ceea ce priveste mediul inconjurator. Ei incearca sa traiasca in armonie cu natura.

3. Un wiccan va considera impropriu termenul de

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine" spune Isus. Daca crezi altfel, esti

crestin conventional (o bifare in jurnalul de recensamant ), dar nu esti CRESTIN. Sa fii Lax este la moda si pare o

treaba desteapta dar nu este o Cale. Este lipsa de Cale.

 

Crestinismul are pretentia ca este unicul drum spre mantuire. Cand renunta la aceasta pretentie renunta la Isus Hristos. Atunci nu mai e

Crestinism,e altceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa nu faci rau nimanui...Ce cuvinte simple si ce lume neinchipuit de buna ar rezulta daca toti

am asculta de aceste cuvinte. Marile adevaruri pot fi cuprinse in cuvinte simple. Dar cum sa

stiu sa fac in asa fel incat sa nu fac...(rau nimanui). Aici e vorba de o pricepere. Unii sunt mai

priceputi, altii novici.

Exemplu: Ce frumoasa e dragostea si ce bine ii faci partenerului care se invoieste liber la

"o partida". Fac ce vreau si nu fac rau nimanui. Dar s-ar putea ca visurile si nevoile partenerului

sa fie spre o relatie lunga (sa nu spun vesnica) in timp ce eu poate vreau sa mai "fericesc" si pe alti parteneri. Lacrimi, frustrare ,dezamagire, gust amar? De ce? Doar eu i-am vrut binele! Eu doar am ascultat de principiul de baza! Si copiilor, daca au rezultat, le-am facut un bine: le-am dat viata. Ca n-au familie si sufera? Ca le trebuie un tata si o mama?

Imi pasa? Da, daca sunt om. Ba, daca sunt monstru.

Nu este deci nevoie de un mic ghid, sub forma unui ghid moral, daca nu va repugna cuvantul "moral",

cel putin pentru novici? Stim noi intotdeauna daca va iesi bine sau rau un lucru pe care il facem cu

intentii bune? Este morala ceva care ne impiedica sa traim bine sau ceva prin intermediul careia reusim

sa punem in practica principiul de baza? Vom constata ca, pentru a face binele nu putem sa facem tot ceea ce vrem si ca binele pe care noi il vedem momentan se dovedeste a fi un rau pana la urma.

"Drumul spre Iad este pavat cu bune intentii" . Nu cred ca exista Iad dar cu siguranta un wiccan,

mai devreme sau mai curand, isi va preface chiar aceasta viata intr-un Iad.

Un asemenea ghid moral este nevoie intotdeauna, dar nimeni nu poate face un ghid moral perfect, pentru ca nu putem niciodata cunoaste absolut toate consecintele faptelor noastre. Dar luand tocmai exemplul tau, am gasit o referinta interesanta:

"Wiccans are prohibited from doing harm to others. This is generally interpreted as forbidding any spell that seeks to dominate, manipulate or control another person without their expressed wishes. Consider a love spell as one example:

A Wiccan could design a spell to make a specific person fall in love with her/him. That would be a negative spell, because its intent, goal and effect would be manipulative -- to control the other person for the benefit of the spell caster. A Wiccan cannot ethically perform such a spell.

A Wiccan could design a general spell to make a specific person more open to love in their life. That again is excessively manipulative. The target person could be trying to avoid romantic relationships at this stage in their life, for whatever reason. However, this type of spell might be allowable, if the Wiccan first obtained the permission of the target of the spell.

A Wiccan who is desirous of starting a romantic relationship could cast a spell to make themselves more open to love in their life. That would not manipulate anyone else; it would not harm others; it would not harm the spell caster. It would be acceptable under the Wiccan Rede.

 

Before performing a spell, Wiccans carefully think through all the possible repercussions of a spell to make certain that it does not have a manipulative component. "

Deci o grija chiar exagerata fata de semeni, asa cum nu se prea gaseste in alta parte.

inseamna ca orice crestin este wiccan

- toate acestea pot fi citite usor in spirit crestinesc

Si nu numai crestinii. Tocmai pentru ca majoritatea acestor idei sunt aproape universal valabile, sunt inglobate, sub diferite forme in aproape toate credintele.

 

"Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine" spune Isus. Daca crezi altfel, esti

crestin conventional (o bifare in jurnalul de recensamant ), dar nu esti CRESTIN.

 

Crestinismul are pretentia ca este unicul drum spre mantuire. Cand renunta la aceasta pretentie renunta la Isus Hristos. Atunci nu mai e Crestinism,e altceva.

Fireste, wicca nu este crestinism, dar poti sa fii de acord cu unele idei ale lor. Asta nu inseamna sa renunti la Isus, daca respectivele idei le gasesti si in Noul Testament.

Nu cunosc nici un membru wicca, deci vorbesc si eu doar din cele citite. Nu cred ca am caderea sa dau bile albe si negre, dar sunt si eu de acord cu unele aspecte:

-toleranta, desi si alte religii spun ca sunt tolerante si nu sunt, ramane sa vad cum se manifesta in realitate wicca

-respectul pentru natura. Religiile inspirate de Biblie se considera oarecum mai presus de natura.

-Rolul egal al principiilor masculin si feminin

-Inexistenta Raului pur.

-respingerea supranaturalului

-inexistenta unei autoritati superioare

-Faptul ca nu este impus copiilor nici un ritual pana cand devin majori si capabili sa-si aleaga singuri calea

Ce mi se pare mai putin lamurit este:

Wicca recunoaste polaritatea masculin-feminin, dar este de acord si cu preferinte sexuale cum ar fi homosexualitatea si lesbianismul.

Wicca respinge supranaturalul dar accepta vrajitoriile si magia, desigur cu un alt inteles decat in mod obisnuit, dar tot supranaturale.

Wicca reflecta prea mult la raul pe care il pot face si de aceea actiunilor lor sunt prea mult cenzurate.

Editat de Marinel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt neincrezator in capacitatea noastra de a cunoaste sfarsitul lucrurilor pe care le incepem. Exemplul pe care l-am dat este tot mai mult urmat in societatea zilelor noastre . Una din trei casatorii se termina cu divort in SUA?, sau doua din trei? Statistica ii are doar pe cei care cat de cat isi exprima clar si raspicat consimtamintul prin casatorie .Cei din concubinaj sigur vor face si mai catastrofica cifra.

Si acestia sunt Wiccani la inceput: respecta regulile citate de Marinel.

Dar sa ne uitam in jurul nostru. Cati ratati in aceste relatii? Regula Wicca ii ajuta oare cu ceva daca o stiau? NU, DELOC. Ei o indeplineau.

Uitati-va in ochii celor mai multi miri: doresc tot binele alesului sau alesei. Si iasa rau. De ce? Doar n-au manipulat?

Oricat ne-am exagera grija pentru cei din jur (chiar daca , metaforic vorbind ,ne-am face ca acei calugari goi ce-si matura calea din fata cand merg, pentru ca sa nu faca rau nici unei furnici) tot rau ar iesi.

Sa nu uitam inconsecventa noastra. Imi este dor parca de o instanta suprema care sa ma ghideze :discret dar nu pe ascuns, bland dar sigur .

Cat despre Toleranta: Nici o religie nu este si nu poate tolera Crestinismul bazat pe Isus. Cum ai remarcat :una este declaratia si alta este fapta. Poti tolera intolerantii? Crestinii sunt Intoleranti. Nu ma refer la rabdarea fata de aproape, la intelegerea lui, la compasiune ci la Doctrine. Cine a spus "Cine nu e cu noi este impotriva noastra"?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce mi se pare mai putin lamurit este:

Wicca recunoaste polaritatea masculin-feminin, dar este de acord si cu preferinte sexuale cum ar fi homosexualitatea si lesbianismul.

Wicca respinge supranaturalul dar accepta vrajitoriile si magia, desigur cu un alt inteles decat in mod obisnuit, dar tot supranaturale.

Wicca reflecta prea mult la raul pe care il pot face si de aceea actiunilor lor sunt prea mult cenzurate.

 

 

 

Wicca isi lasa adeptii...daca le pot zice asa, sa isi aleaga propria cale, asa cum sunt ei fericiti. La ei casatoria nu este o parte importanta a vietii ci o data pe an, daca vor, isi reinnoiesc juramintele in care isi arata devotamentul. La ei indiferent de sex, actul sexual este privit ca un schimb de energii, sentimente etc deci poate fi realizabil si intre 2 barbati sau 2 femei. Chiar si una din zeitatile celtice "spunea": "orice act de iubire si placere este un ritual al meu" deci toti au dreptul sa aleaga. Divinul nu face greseli, iar daca Zeul/Zeita au lasat ca ei sa fie atrasi intre ei atunci asa trebuie sa fie. Aceasta e credinta pe care o accepta.

 

 

Vrajitoria si magia nu sunt supranaturale. Ai incercat sa faci o vraja? Cele mai intalnite elemente sunt altarul(care are la baza punctele cardinale si cele doua divinitati Zeul si Zeita) , lumanari conform culorilor si bete parfumate sau uleiuri parfumate. Dar acestea sunt doar pentru a ajuta. Prima vraja a lumanarilor pe care cred cam cu totii am facut-o la un moment dat a fost de ziua de nastere cand am suflat in lumanari si ne-am pus o dorinta. Si acea este o vraja. Gandurile sunt cele care influenteaza. Daca te gandesti "azi o sa am o zi buna" de dimineata si repeti propozitia de cateva ori, si acea este o vraja. Impui elementelor si spiritelor sa isi aduca contributia si sa te ajute in orice faci. Este conceptul de dorinta mintii...nu e nimic supranatural in asta.

 

 

Tot ce faci se intoarce impotriva ta cu intensitatea triplata. Ai vrea sa risti asta? Daca in crestinism se asteapta ziua de apoi ca sa fi pedepsit, in wicca, totul se intampla acum. Si de trei ori mai rau. O vraja a dragostei este la fel de daunatoare ca acea in care am vrea sa ii cada omului casa in cap. Poate chiar mai rau deoarece ii punem vointa in o camasa de forta si il fortam sa ne urmeze.Nu exista wiccan/vrajitoare care sa nu se gandeasca la legea celor trei (cea in care totul se intoarce impotriva ta) iar cele ce fac rau intentionat nu sunt wiccani. Intotdeauna trebuie sa te gandesti la consecinte pentru a putea accepta ce se intampla pentru a sti la ce sa te astepti.

 

Apropo eu sunt o "vrajitoare" sau cel putin o initiata si legea celor trei e una din cele mai importante si puternice credinte. Nici unul din wiccani pe care ii shtiu nu ar indrazni sa o incalce.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
. Exemplu: Ce frumoasa e dragostea si ce bine ii faci partenerului care se invoieste liber la

"o partida". Fac ce vreau si nu fac rau nimanui.

 

aici nu prea mai tine de preceptele unei religii ci de persoana respectiva....una dintre greselile capitale ale unei religii si in viata de zi cu zi , este ca niciodata nu aplicam ce scrie in teorie , pentru ca de cele mai multe ori nici nu constientizam pentru multi aceste reguli nu raman decat la nivel de cuvinte si randuri pe care le citesc sau le invata pe de rost...daca vrei sa inveti pe cineva ceva atunci va trebui sa ii arati ambele laturi (plus-minus,dulce-sarat etc) si el pe baza invataturilor si educatiei sa poata filtra ce a primit si sa poata alege....

 

Eu sunt neincrezator in capacitatea noastra de a cunoaste sfarsitul lucrurilor pe care le incepem. Exemplul pe care l-am dat este tot mai mult urmat in societatea zilelor noastre . Una din trei casatorii se termina cu divort in SUA?, sau doua din trei

 

putine lucruri ar da gres daca ar fi facute cum trebuie...in america este foarte evident de ce se intampla asta,, dar divagam.......din ce vad eu wicca are niste principii cat de cat interesante, dar toate religiile au, dar de la teorie pana la practica este cale kilometrica.....ciudat cum toate religiile evita cu inversunare cuvintele: adevar si dreptate lucruri care ar trebui sa fie baza fiecarui om...in concluzie toate religiile de pana nu au fost si sunt decat niste organizatii ale caror capi , discipoli si slujitori sunt niste jeguri si guonaie (90%)...ce e mai trist e ca prea multi cad victime acestor salbaticiuni barbare carora unii le zic oameni

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×